Utworzony przez Kazimierza Wielkiego krakowski Kazimierz przez wiele lat funkcjonował jako samodzielne miasto. Pomimo włączenia go w XIX wieku do Krakowa i nadania statutu dzielnicy pozostał on kluczowym ośrodkiem kultury Żydowskiej. Wizyta na Kazimierzu stanowi nieodłączny element zwiedzania Krakowa. Choć najstarsi mieszkańcy tego miasta nie mają z Kazimierzem najprzyjemniejszych wspomnień, bowiem opustoszał on po II Wojnie Światowej, obecnie jest to jedna z najchętniej odwiedzanych dzielnic Krakowa. Przechadzając się po nim, można nie tylko wstąpić do licznych kawiarni i restauracji, ale także poznać niebywałe atrakcje i zabytki.
Rozpoczynając wycieczkę po Kazimierzu od Placu Wolnica będącego miejscem odbywania się licznych wydarzeń kulturalnych, można dostrzec usytuowany przy nim dawny ratusz i siedzibę władz minionego miasta. Współczesny budynek odbiega jednak od dawnego wyglądu na skutek licznych rewaloryzacji. Obecnie wykorzystywany jest jako Muzeum Etnograficzne, a w jego zasobach można znaleźć m.in. grafikę przedstawiającą dawne oblicze budynku. Muzeum mieści się zaledwie 7 min od miejsca łączącego historię, tradycję i nowoczesną elegancję, jakim jest Hotel Estera, zlokalizowany w samym sercu Kazimierza. Turyści często wybierają ten hotel podczas pobytu w Krakowie ze względu na jego nietuzinkowość i oryginalność wnętrz.
Przechadzając się po Placu Wolnica, można dostrzec niebanalny, ceglany budynek. Podążając w jego kierunku, nie sposób nie zauważyć jego okazałości. Swój interesujący wygląd zawdzięcza połączeniu stylu romańskiego, barokowego i gotyckiego. Jest to Kościół Bożego Ciała, będący głównym kościołem parafialnym Kazimierza. Udając się do jego wnętrza, można między innymi ujrzeć pochodzący z XVII wieku ołtarz oraz potężne kolumny w nawie głównej.
Ważnym elementem turystycznego Kazimierza jest założony w 1800 roku Cmentarz Nowy. Jest to cmentarz żydowski funkcjonujący do dnia dzisiejszego. Jego stan może pozostawiać wiele do życzenia, bowiem był niejednokrotnie dewastowany podczas wojny. Warto jednak odwiedzić to historyczne miejsce i zobaczyć zróżnicowanie nagrobków, które są przykładem przemian, jakie zachodziły w kulturze żydowskiej w XIX wieku.
Jako ważny ośrodek kultury żydowskiej Kazimierz ma na swojej mapie także obiekty religijne. Synagoga Tempel jest jedną z nielicznych świątyń, gdzie odbywają się w dalszym ciągu nabożeństwa żydowskie. Jej architektura nie odbiega znacząco od architektury obiektów chrześcijańskich. Niebanalne wnętrze posiada za to Synagoga Kupa. Ta XVII-wieczna główna synagoga krakowskiej gminy żydowskiej w swoim wnętrzu kryje cztery warstwy barwnych malunków. Unikatową atrakcją Kazimierza jest również Synagoga Remu zbudowana w XVI wieku. Nadal systematycznie odbywają się w niej nabożeństwa żydowskie. W rocznicę śmierci rabina Remu, którego nosi imię, synagoga ta jest licznie odwiedzana przez Żydów z różnych stron świata. Spacerując po jej wnętrzu, można zobaczyć tablice upamiętniające mieszkańców Kazimierza. Wspomnieć należy także o współczesnym Domu Kultury, który był niegdyś jedną z przepięknych świątyń Kazimierza - Synagogą Poppera. Wędrując ulicą Szeroką można natknąć się także na jedną z najstarszych synagog w Polsce - Synagogę Starą. Jej historia sięga 1407 roku i pierwotnie skierowana była tylko do mężczyzn. Wielokrotnie przebudowywana jest współcześnie oddziałem Muzeum Historycznego Krakowa.
Spacerując po Kazimierzu, warto zatrzymać się także w okolicznych restauracjach, które idealnie wpisują się w klimat krakowskiej dzielnicy. Jednym z takich miejsc jest Restauracja Esterante, której menu dostępne jest na stronie: https://hotelestera.pl/restauracja/esterante, a jej lokal mieści się przy ul. Estery 6. Jest to wyjątkowe miejsce na organizację kameralnych spotkań rodzinnych i biznesowych, w którym spróbować można dań kuchni polskiej z elementami żydowskiej i fusion.
Kazimierz to niezaprzeczalnie najpiękniejsza dzielnica Krakowa, którą od wielu lat przyciąga turystów z różnych zakątków świata. To właśnie tutaj można poczuć niezwykłą atmosferę dawnych czasów, zwiedzając okoliczne zabytki.