Krakowski Kazimierz to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych dzielnic Krakowa. Znajduje się na południowym brzegu Wisły i jest znana z pięknych zabytków i niepowtarzalnej atmosfery. Dzielnica ta była kiedyś odrębną miejscowością, a dopiero w XV wieku została połączona z Krakowem. Przez wieki była centrum życia kulturalnego i religijnego Żydów krakowskich. Jest tam wiele do zobaczenia i doświadczenia, w tym artykule przedstawiamy nasze propozycje.
Powstała w XIX wieku i jest to największa synagoga w Polsce i jedna z największych w Europie. Synagoga Tempel to obecnie jedno z niewielu miejsc, gdzie odbywają się nabożeństwa żydowskie. Poza tym organizowane są tam też koncerty i wydarzenia kulturalne. Zwiedzający mogą podziwiać piękną architekturę, unikalne freski i malowidła ścienne.
Widoczny jest znad Wisły. Według legend znajdowała się tutaj kiedyś świątynia pogańska, później przerobiona na kościół chrześcijański. W podziemiach kościoła znajdują się krypty wielu zasłużonych Polaków, takich jak Jan Długosz, Karol Szymanowski, Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz. Kościół obecnie jest siedzibą zakonu Paulinów.
Kamienice na ulicy Mostowej są z XIX wieku i tworzą niesamowity klimat. W 2010 roku ulica została ponownie połączona z drugim brzegiem Wisły i dlatego obecnie znajdziemy tutaj sporo kawiarni i restauracji. Czuć, że ta ulica żyje! Mostowa prowadzi na Plac Wolnica.
Plac Wolnica dawniej był częścią rynku Kazimierza, jego nazwa wywodzi się od łacińskiego Forum Liberum – czyli, miejsce wolnego handlu mięsem. Obecnie, w budynku starego ratusza, znajduje się Muzeum Etnograficzne. W środku możemy zobaczyć stare mury i historyczne obrazy. Na środku placu odbywają się wydarzenia kulturalne i widać z niego budynek kościoła.
Budowana od XIV wieku i ufundowana przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Jest to główny kościół parafialny dzielnicy i zachwyca swoim wyglądem. Bazylika to połączenie stylu gotyckiego, romańskiego i barokowego. W środku można zobaczyć ogromne kolumny, boczne kaplice i przede wszystkim, XVII-wieczny ołtarz główny.
Kiedyś centrum osady żydowskiej na terenie wsi Bawół. To główna ulica Kazimierza i nie można jej pominąć. Znajdują się tutaj fragmenty pozostałości historycznego muru i to tutaj najłatwiej poczuć klimat dzielnicy. Na Szerokiej mieści się Synagoga Stara, jej początki sięgają 1407 roku. Wielokrotnie przebudowywana, a obecnie w środku znajduje się Muzeum Historii Krakowa, gdzie można zobaczyć wystawę poświęconą kulturze żydowskiej.
Znajdują się przy ulicy Szerokiej. To zespół unikatowej architektury żydowskiej, który powstawał od XVI wieku. Nazwane zostały na cześć uczonego rabina – Moses Remuh. W synagodze odbywają się nabożeństwa, które sprowadzają Żydów z całego świata, zwłaszcza w dzień śmierci rabina Remuha. Budynek jest w stylu renesansowym, a w środku można zobaczyć tablice upamiętniające mieszkańców Kazimierza.
Cmentarz Remuh założony został w 1535 roku i pochowanych jest tam wielu wybitnych Żydów. Niestety podczas II Wojny Światowej został zniszczony, jednak obecnie można podziwiać odrestaurowane pomniki.
Kazimierz to miejsce pełne historii i jak widać, jest wiele do zwiedzenia w żydowskiej dzielnicy w Krakowie. Hotel na Kazimierzu (http://hotelsecesja.pl) oferuje noclegi w samym środku tego niezwykłego miejsca!