Polskie Miasta

Karków Kazimierz

Krakowski Kazimierz to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych dzielnic Krakowa. Znajduje się na południowym brzegu Wisły i jest znana z pięknych zabytków i niepowtarzalnej atmosfery. Dzielnica ta była kiedyś odrębną miejscowością, a dopiero w XV wieku została połączona z Krakowem. Przez wieki była centrum życia kulturalnego i religijnego Żydów krakowskich. Jest tam wiele do zobaczenia i doświadczenia, w tym artykule przedstawiamy nasze propozycje.

 

Synagoga Tempel

Powstała w XIX wieku i jest to największa synagoga w Polsce i jedna z największych w Europie. Synagoga Tempel to obecnie jedno z niewielu miejsc, gdzie odbywają się nabożeństwa żydowskie. Poza tym organizowane są tam też koncerty i wydarzenia kulturalne. Zwiedzający mogą podziwiać piękną architekturę, unikalne freski i malowidła ścienne.

Kościół Na Skałce

Widoczny jest znad Wisły. Według legend znajdowała się tutaj kiedyś świątynia pogańska, później przerobiona na kościół chrześcijański. W podziemiach kościoła znajdują się krypty wielu zasłużonych Polaków, takich jak Jan Długosz, Karol Szymanowski, Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz. Kościół obecnie jest siedzibą zakonu Paulinów.

Ulica mostowa

Kamienice na ulicy Mostowej są z XIX wieku i tworzą niesamowity klimat. W 2010 roku ulica została ponownie połączona z drugim brzegiem Wisły i dlatego obecnie znajdziemy tutaj sporo kawiarni i restauracji. Czuć, że ta ulica żyje! Mostowa prowadzi na Plac Wolnica.

Plac Wolnica

Plac Wolnica dawniej był częścią rynku Kazimierza, jego nazwa wywodzi się od łacińskiego Forum Liberum – czyli, miejsce wolnego handlu mięsem. Obecnie, w budynku starego ratusza, znajduje się Muzeum Etnograficzne. W środku możemy zobaczyć stare mury i historyczne obrazy. Na środku placu odbywają się wydarzenia kulturalne i widać z niego budynek kościoła.

Bazylika Bożego Ciała

Budowana od XIV wieku i ufundowana przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Jest to główny kościół parafialny dzielnicy i zachwyca swoim wyglądem. Bazylika to połączenie stylu gotyckiego, romańskiego i barokowego. W środku można zobaczyć ogromne kolumny, boczne kaplice i przede wszystkim, XVII-wieczny ołtarz główny.

Ulica Szeroka

Kiedyś centrum osady żydowskiej na terenie wsi Bawół. To główna ulica Kazimierza i nie można jej pominąć. Znajdują się tutaj fragmenty pozostałości historycznego muru i to tutaj najłatwiej poczuć klimat dzielnicy. Na Szerokiej mieści się Synagoga Stara, jej początki sięgają 1407 roku. Wielokrotnie przebudowywana, a obecnie w środku znajduje się Muzeum Historii Krakowa, gdzie można zobaczyć wystawę poświęconą kulturze żydowskiej.

Synagoga i cmentarz Remuh

Znajdują się przy ulicy Szerokiej. To zespół unikatowej architektury żydowskiej, który powstawał od XVI wieku. Nazwane zostały na cześć uczonego rabina – Moses Remuh. W synagodze odbywają się nabożeństwa, które sprowadzają Żydów z całego świata, zwłaszcza w dzień śmierci rabina Remuha. Budynek jest w stylu renesansowym, a w środku można zobaczyć tablice upamiętniające mieszkańców Kazimierza.

Cmentarz Remuh założony został w 1535 roku i pochowanych jest tam wielu wybitnych Żydów. Niestety podczas II Wojny Światowej został zniszczony, jednak obecnie można podziwiać odrestaurowane pomniki.

Kazimierz to miejsce pełne historii i jak widać, jest wiele do zwiedzenia w żydowskiej dzielnicy w Krakowie. Hotel na Kazimierzu (http://hotelsecesja.pl) oferuje noclegi w samym środku tego niezwykłego miejsca!