Polskie Morze

Gąski to niewielka, letniskowa miejscowość położona na wybrzeżu zachodnim, nieopodal Mielna i Kołobrzegu, w powiecie koszalińskim. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z 1628 r. To co wyróżnia te miejscowość od innych nadmorskich wsi to fakt, iż Gąski nie posiadają zwartej zabudowy. Domy oddalone są od siebie o kilkadziesiąt, a czasem o kilkaset metrów. Niemal każde gospodarstwo prowadzi działalność wczasową. Gąski są ładnie usytuowane wśród pól, trochę na uboczu cywilizacji. W wiosce działa również niewielka baza rybacka. Miejscowość znajduje się w całości w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego.

Ta niewielka miejscowość wczasowa słynie ze znajdującej się w niej latarni morskiej, wybudowanej niedaleko plaży pod koniec XIX stulecia. Wieża ma okrągły przekrój i wznosi się na wysokość 50 m. Początkowo źródłem światła była lampa naftowa, ale już w 1927 r. zamontowano na niej światło elektryczne, które widoczne jest z odległości prawie 20 mil morskich (ok 36 km). Usytuowana jest w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika.

Gąski, poza latarnia morską, kuszą turystów swoją plażą. Prowadzi na nią wiele wejść, których część jest wyposażona w schodki, a cześć jest łagodna i piaszczysta. Plaża jest szeroka, czysta i co najważniejsze w sezonie strzeżona. Plaża jest idealnym miejscem dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój, a także dla rodzin z dziećmi.

Atrakcją dla osób aktywnych z pewnością będą szlaki turystyczne i rowerowe. Szlak pieszy oznaczony kolorem czerwonym o długości 39km przebiega z Pleśna przez Gąski - latarnia, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy do Dąbek. Szlak rowerowy przebiega wybrzeżem Morza Bałtyckiego, wzdłuż którego znajdują się liczne zabytki historyczne oraz przyrodnicze. Wart obejrzenia jest również Pałac Morski z II poł. XIX wieku. Otoczony również zabytkowym parkiem z bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Obecnie pałac, pełni funkcję całorocznego ośrodka wypoczynkowego. Osoby szukające rozrywki mogą udać się do niedaleko położonego Mielna, Koszalina, Ustronia Morskiego czy Kołobrzegu. Gąski stają się również coraz bardziej popularne, szczególnie za granicą, z powodu pokładów glinki zielonej, znajdujących się w pobliżu latarni morskiej. Glinka zielona posiada powszechnie uznane właściwości lecznicze, a leczenie przy jej zastosowaniu nosi nazwę agrilloterapii.

Mimo, że Gąski to niewielka miejscowość również dba swoich letników pod względem gastronomicznym. Właściciele i kelnerzy dbają o miły pobyt i zadowolenie wczasowiczów. Można tutaj smacznie zjeść potrawy regionalne jak i świeże rybki. Znajdziemy bary, kawiarnie, jadłodajnie czy restauracje. Do najczęściej odwiedzanych należą Bar za Burtą na ul. Nadbrzeżnej czy kawiarnia Aga.

Dobrym rozwiązaniem na urlop jest oferta łącząca wyżywienia z noclegiem. Takich połączeń w Gąskach jak i o okolicznych miejscowościach w jest bardzo dużo począwszy od hoteli pensjonatów czy domów wczasowych. Na uwagę zasługuje ośrodek wypoczynkowy Bałtyk, znajdujący się 150m od morza. Oferuje pełne wyżywienie, świetlicę czy miejsce grillowe. Dla bardziej wymagających Ośrodek wypoczynkowy Aga umiejscowiony zaledwie 20m od plaży jest dobrą bazą noclegową. Posiada SPA & Wellness, strzeżony parking. Oczywiście jak w każdej miejscowości nadmorskiej tak i w Gąskach nie brakuje domków letniskowych. W tej kategorii na polecenie zasługują Bajkowe Domki w Serabinowie, oddalonego od Gąsek 2 km. Oferują bezpieczny teren do zabawy i odpoczynku z dala od hałasu i plac zabaw dla dzieci. Domki Morska Mila również oferują swoim gościom komfort w zacisznej okolicy, boisko do siatkówki, piłki nożnej czy koszykówki, plac zabaw oraz wypożyczalnie rowerów.

Nawet w tak niewielkiej miejscowości jak Gąski można miło, komfortowo i ciekawie spędzić czas. Upajając się ciszą, spacerując, zażywając morskich kąpieli korzystając ze słońca. Nie zapomniane zachody słońca i kontakt z niezadeptaną przez cywilizację przyrodą są niewątpliwie ogromnym atutem Gąsek.

Address : Radius :