Sianożęty to nadmorska wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie. Jest to dawna wioska rybacka. Pierwsze informacje o osadzie pochodzą z 1255 r. W źródłach pisanych miejscowość pojawia się ponownie dopiero w 1498 r., a następny zapis o tym miejscu pochodzi z początku XVII w. Już od dawnych lat Sianożęty reklamowane było jako małe kąpielisko, które odwiedzają kuracjusze szukający spokoju.
Niewątpliwie atutem miejscowości jest spokój, duża ilość zieleni oraz względnie niewielka ilość turystów, jak również bardzo dobra lokalizacja jeśli rozważamy odległość od plaży. Zabudowa w Sianożętach ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego na odcinku około 1, 5 km. Od głównej ulicy, przechodzącej przez wioskę, plażę oddziela raptem 400 m lądu, a pewna ilość ośrodków wypoczynkowych znajduje się jeszcze bliżej. W miejscowości jest molo, które wybiega 100 m w morze, zawsze oblegane przez żądnych jodu turystów. Szeroka, piaszczysta plaża (o długości około 1400 m) ze strzeżonym kąpieliskiem, połączona z centrum miejscowości nowym deptakiem i czysta woda gwarantują znakomite warunki do wypoczynku, kąpieli morskich i pieszych wędrówek. Zejścia na plaże są łagodne umożliwia to swobodny wjazd wózkami dziecięcymi i ze sprzętem rekreacyjnym. W samej miejscowości jak i oddalonym o 1 km Ustroniu Morskim czekają na wczasowiczów wytyczone szlaki piesze i rowerowe. Na nich można zobaczyć najstarsze dęby w Polsce „Bolesław” 800 lat i „Warcisław” 640 lat Spędzać wakacje w Sianożętach i ich nie zobaczyć to wielka strata. Co warto jeszcze zobaczyć? Niewątpliwie przystań rybacka jak i stojące na plaży kolorowe kutry. Są one atrakcją turystyczną w Ustroniu Morskim. Złowione na tych kutrach ryby można zjeść w postaci smażonej lub wędzonej w pobliskich smażalniach lub wędzarniach. Przy braku pogody czas można spędzić w centrum Rekreacyjno- Sportowym Helios, gdzie znajdziemy basen kryty, korty tenisowe, siłownie i wiele innych atrakcji. W oddalonych o 10km Gąskach można podziwiać latarnie morską Zbudowana została w 1878 roku i ma wysokość 50, 2 metra. Jest drugą, pod względem wysokości, latarnią na polskim wybrzeżu. Do przejażdżek konnych po lesie zaprasza Ośrodek Jeździecki Erania niedalekim Malechowie, natomiast w Bagiczu na płycie starego lotniska, organizowane są loty widokowe i skoki spadochronowe. Kolejną atrakcją jest kursująca pomiędzy Ustroniem Morskim i Sianożętami kolejka drogowa. Jeśli wspominamy o wycieczkach, to będąc już w Sianożętach warto wybrać się na oglądanie Kołobrzegu.
Baza gastronomiczna jak i noclegowa jest bogata oraz powinna zadowolić większość, nawet wymagających turystów. W Miejscowości Sianożęty czynnych jest sezonowo wiele punktów gastronomicznych oferujących zróżnicowane wyżywienie. Jest też wiele punktów oferujących kebaby, pizze, placki po węgiersku, hot-dogi i zapiekanki. Na każdym rogu kuszą lody i gofry. Dobre i niedrogie jedzenie serwuje stołówka „Zedan”, natomiast na smaczną rybkę warto wybrać się do restauracji „Rybna Imperiall”. Często można połączyć noclegi z wyżywieniem i taką opcję poleca „Bursztynowe Wzgórze Family Resort”. Oferuje swoim gościom smaczne i zdrowe posiłki oraz wiele innych atrakcji jak biesiady wiejskie, dyskoteki dla dzieci, zabiegi rehabilitacyjne. Ciekawą bazą noclegową jest ośrodek „Wrzos”, który ma do dyspozycji gości swoją wędzarnię ryb, plac zabaw dla najmłodszych, brodzik z basenem. Ośrodek położony jest nad samym morzem. Dobrym miejscem do wypoczynku są takie ulice jak Kwiatowa, Wrzosowa, Wczasowa, Konwaliowa, Chabrowa, gdyż standard usług jest tam często o wiele wyższy niż w ośrodkach z lat 80-tych zlokalizowanych bliżej plaży. Odległość tych ulic do morza to ok. 400 m, a willowa spokojna okolica, naprawdę sprzyja wypoczynkowi.
Podsumowując Sianożęty to naprawdę udany wypoczynek.