Polskie MorzeMiasto Sopot jest jednym z najpiękniejszych kurortów nadmorskich oraz miastem uzdrowiskowym położonym na Pobrzeżu Gdańskim. Wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy Trójmiasto jak również jest to najmniejsze pod względem ludności miasto na prawach powiatu w Polsce. Pierwsze wzmianki o Sopocie pojawiają się w XIII w. kiedy to małą wioskę rybacką o tej nazwie, książę pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim.

Sopot jest podzielony na kilka dzielnic, przy czym każda ma coś ciekawego do zaoferowania turystom, oraz każda ma swoją oddzielną historię. Niegdyś były to osobne osady, lecz z czasem zostały włączone do Sopotu. Jednak bez wątpienia to co przyciąga turystów jest w Dolnym Sopocie i to tam mieści się cała baza turystyczna. Jest to nadmorska część miasta położona między brzegiem Zatoki Gdańskiej, a Skarpą Sopocką.

Sam brzeg morski oferuje turystom szeroką piaszczystą plażę oraz najdłuższe w Europie molo o długości 450m. Plaża jest oddzielona pasmem wydm, które są pod ochroną ze względu na rzadką faunę morską. Prosto z mola możemy udać się na słynny deptak popularnie zwany „Monciakiem”. To tam przewijają się tłumy turystów, którzy mogą zrobić zakupy w pobliskich sklepikach, usiąść i wypić kawę w urokliwych kafejkach, wstąpić do kina czy też teatru. Dla ceniących spokój i chcących uciec od miejskiego gwaru doskonała alternatywą jest spacer licznymi uliczkami wśród zabytków, kamieniczek, parków i przepięknych ogrodów. Sopot posiada w swojej ofercie liczne atrakcje dla amatorów sportów. Można tutaj korzystać z kortów tenisowych, z trzech stadionów sportowych do rugby, lekkoatletycznego i piłkarskiego. Liczne ścieżki, są idealne do uprawiania joggingu, nordic walking. Do dyspozycji wczasowiczów są szkółki jeździeckie, doskonale wyposażona wypożyczalnia sprzętu wodnego dla amatorów sportów wodnych. Również wypoczynek w okresie zimowym jest niewątpliwie wielką atrakcja, gdyż tylko w Sopocie jest możliwość jednoczesnego podziwiania morza i korzystania z wyciągu narciarskiego na Łysej Górze. Dostępne są również tory saneczkowe. W Sopocie odbywa się wiele znaczących zawodów sportowych i to tam przyjeżdżają żeglarze na międzynarodowe regaty. Warta zobaczenia jest latarnia morska z której rozpościera się wspaniały widok na Sopot i Zatokę Gdańska. Przy dobrej pogodzie i przez lornetkę można dostrzec Hel i Westerplatte. Sopot słynie z dużej ilości fontann, przy których można odpocząć, zrelaksować się czy też skorzystać z inhalacji oraz miejsca, gdzie znajduje się dom zdrojowy. To tam wczasowicze często odpoczywają wieczorami. Najsłynniejszym miejscem w Sopocie jest oczywiście Leśna Opera, która przyciąga turystów z różnych stron świata. W niej goszczą i występują najsławniejsi artyści. Odbywają się tam koncerty, przedstawienia, pokazy mody i wiele znaczących imprez. W dni chłodniejsze bądź deszczowe Sopot oferuje wczasowiczom aquapark, gdzie można korzystać z basenów, sauny, najmłodsi z brodzika, kręgielni, restauracji a wszystko połączone jest kanałami i mostami. Ceniący kulturę i sztukę mogą odwiedzić galerię i podziwiać bądź zakupić różne dzieła artystów krajowych i zagranicznych. Organizowane są spotkania z artystami towarzyszące różnym wernisażom.

Walory turystyczne i ogromna rzesza turystów jest bez wątpienia rajem dla tutejszych właścicieli lokali. Ślady pierwszych karczm sięgają średniowiecza, można napotkać karczmy, które istniały już w XX w. jak gospoda Grosser Stern przy ulicy 23 Marca. Najwięcej lokali jednak znajduje się przy ulicy Monte Cassino. Oczywiście każda z nich związana jest z tradycją Spotu, ważnymi wydarzeniami czy wizytami znanych ludzi. Do najbardziej znanych i lubianych należą min. karczma „Zagroda”, gdzie można skosztować pyszne dania mięsne i rybne. Pierogarnia „Szopa” oferująca różnorodne pierogi i naleśniki, czy „Rucola” w której można zasmakować pysznych zup rybnych. Po posiłku warto udać się do niejednej kawiarni, która zachęca przepysznymi domowymi ciastami, lodami, gorącą czekoladą i nawet zimą można skorzystać z ogródka z gorącymi parasolami. Nie straszna im nawet śnieżyca.

Sopot jako miasto turystyczne ma wysoko rozwiniętą bazę noclegową. Oprócz drogich hoteli, których powstaje coraz więcej, można znaleźć też stosunkowo nie drogie kwatery prywatne. Godne polecenia są apartamenty „Joasia”, niemal w samym centrum, ale gwarantujące cisze i komfort. Posiadają wszelkie udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Pensjonat „Iwona” to kolejne miejsce w Sopocie, gdzie można znaleźć wygodne miejsce do wczasowania. Przystosowany do pobytu osób niepełnosprawnych i dzieci, blisko do centrum i morza. W Sopocie wyjątkowo dużo jest do wynajęcia mieszkań min. przy ulicy Polnej czy Parkowej w różnych cenach i o różnym standardzie dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Sopot tętni życiem przez cały rok począwszy od koncertu noworocznego. Na przełomie maja i czerwca odbywają się tam koncerty chóralne na które przyjeżdżają chóry z całego świata. Koniec czerwca to jak wiadomo słynny Festiwal Top Trendy organizowany przez telewizję Polsat. Również słynny jest Sopocki Festiwal Teatru Radia i Telewizji, na którym można posłuchać słuchowisk bądź zobaczyć przedstawienia teatralne. Miłośnicy opery mogą w czerwcu-wrześniu zobaczyć przedstawienia operowe i baletowe na deskach Opery Leśnej. Sierpień to Sopot Jazz Festiwal i Festiwal im. Agnieszki Osieckiej w teatrze „Atelier”. Początek września to słynny Sopot Festiwal w Operze Leśnej organizowany przez telewizję TVN na którym przyznawane są nagrody Bursztynowego Słowika. Jesień również jest bogata w różnorodne imprezy i koncerty jak Sopot Film Festiwal na którym odbywa się pokaz filmów studentów i amatorów niezależnych z całego świata. Odbywa się koncert z okazji święta miasta w kościele Gwiazda Morza podczas którego Prezydent Miasta Sopot wręcza nagrody w dziedzinie nauki, sztuki i kultury. Pobyt grudniowy w Sopocie urozmaici nam Festiwal Poezji i spotkania literackie w Dworku Sierakowskich. Tak więc niezależnie od pory roku Sopot jest miejscem ciekawym i oferuje niezapomniane chwile.