Ustronie Morskie to duża wieś letniskowa, która leży nad Morzem Bałtyckim. Często jest odwiedzana przez turystów, głównie ze względu na doskonałą lokalizację. Pobliski Kołobrzeg, Sarbinowo czy Mielno, zachęcają do zwiedzania okolicy.
Ustronie Morskie jest świetną bazą wypadową ale samo w sobie również ma wiele atrakcji dla turystów.
Historia Ustronia Morskiego
Od początku swojego istnienia Ustronie Morskie było wioską rybacką. Aż do końca XIX wieku miejscowość tą zamieszkiwali głównie rybacy i ich rodziny, dopiero w XX wieku zaczęła ona nabierać walorów turystycznych i uzdrowiskowych. W 1905 roku wieś uzyskała status gminy i stała się bardzo znana, głównie dzięki temu, że oddano do użytku linię kolejową Koszalin - Kołobrzeg. Na jakiś czas Ustronie przeszło pod władanie Niemiec, do Polski wróciło po II wojnie światowej. W drugiej połowie XX wieku zbudowano tu aż cztery stanowiska baterii artylerii nadbrzeżnej.
Ciekawe miejsca w Ustroniu Morskim
- Plaża i kąpielisko; Jak w każdej miejscowości nadmorskiej także i tutaj dużym zainteresowaniem turystów cieszy się plaża i nadmorskie kąpielisko. Plaża ma ciekawe położenie, bo znajduje się pod klifem. Plaża jest tu niezbyt szeroka ale za to bardzo czysta. Pospacerować można nadmorskim molo, jednym z trzech w Ustroniu Morskim. Zdecydowanie są to najpopularniejsze atrakcje w Ustroniu Morskim.
- Przystań Rybacka; Codziennie rano i wieczorem kutry rybackie są spuszczane do wody i z niej wyciągane, na specjalnej linie holowniczej. Kutry są bardzo kolorowe, można sobie zrobić przy nich zdjęcia. Niedaleko przystani znajdują się liczne smażalnie i wędzarnie ryb, gdzie można zjeść świeżo złowione przez kutry rybki.
- Skansen Chleba; Przy ulicy Kołobrzeskiej znajduje się Skansen Chleba, miejsce obowiązkowe na trasie zwiedzania Ustronia Morskiego. Miejsce to nie tylko jest bardzo urokliwe, przedstawia jak niegdyś wyglądały miejsca gdzie wypiekało się pieczywo, ale w tym miejscu można też skosztować tego pieczywa, bo nadal jest ono tam wypiekane, według starodawnych receptur. Warto zwrócić szczególną uwagę na zabytkowy piec ale też na tradycyjne naczynia kuchenne i przyrządy do robienia pieczywa. W takie miejsce warto zabrać całą rodzinę.
- Najstarsze Dęby w Polsce; znajdują się one w gminie Ustronie Morskie, niedaleko samego Ustronia. Prowadzi do nich Błękitny Szlak Turystyczny Ustronia Morskiego. Dąb Bolesław i Dąb Warcisław to najstarsze takie okazy w Polsce. Bolesław ma aż 800 lat, zaś Warcisław 640 lat. Mają one około 35 metrów wysokości.
- Centrum Sportowo Rekreacyjne Helios; Dla miłośników aktywności fizycznej w wodzie, przy niesprzyjającej pogodzie nad morzem, warto się z całą rodziną udać do Centrum Sportowo Rekreacyjnego Helios. W skład tego centrum wchodzi kryta pływalnia, a także kąpielisko otwarte. Poza tym na terenie centrum jest kręgielnia, boisko sportowe, siłownia i korty tenisowe, można więc tu bardzo aktywnie spędzić czas.
- Tajemnice nadmorskiego lasu; w okolicznych lasach znajduje się wiele pozostałości po umocnieniach wojskowych z czasów PRLu. Jest tu wiele schronów wojskowych i działobitni. Warto zwiedzić okoliczne lasy, bo można w nim znaleźć wiele niespodzianek fortyfikacyjnych.
Więcej atrakcji w nadmorskich miejscowościach znajdziesz na stronie podroztrwa.pl