Polskie Morze

Olsztyn

Masz już dość weekendów spędzanych w domowym zaciszu? Chcesz - choćby na dwa dni - zmienić otoczenie i poznać największe miasto Warmii? Jeśli tak, to wybierz się na city break do Olsztyna!

Olsztyn, położony na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, pełni zarówno rolę głównego ośrodka gospodarczego, edukacyjnego i kulturowego, jak i siedzibę władz oraz instytucji wspomnianego regionu. Nie brak tu różnego rodzaju atrakcji; począwszy od licznych muzeów, galerii i wystaw, poprzez imprezy, festiwale czy koncerty, a na planetarium skończywszy.

 

Spacer po Starym Mieście

Obszar olsztyńskiego Starego Miasta wyznaczają pozostałości miejskich fortyfikacji wznoszonych sukcesywnie od 1353 do 1378 roku. W zachodniej części zlokalizowany został zamek (pełniący obecnie rolę Muzeum Warmii i Mazur), nieopodal którego wybudowano neogotycki kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela, powstały w latach 1876-77. Z kolei wschodnia część terenu staromiejskiego została zamknięta gotyckim kościołem św. Jakuba, datowanym na przełom XIV i XV w. Kolejny z gotyckich zabytków – będący dawniej ratuszem, a obecnie Wojewódzką Biblioteką Publiczną - znajduje się natomiast w centralnej części terenu staromiejskiego. Z całą pewnością warto odbyć spacer po malowniczym Starym Mieście, choćby ze względu na fakt, że w okresie letnim to właśnie tu koncentruje się życie kulturalne i towarzyskie Olsztyna, jak również większość imprez organizowanych w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Zbliż się do gwiazd w olsztyńskim Planetarium

Olsztyńskie Planetarium wybudowane zostało w hołdzie… Mikołajowi Kopernikowi. Dlaczego? Ponieważ ten najsłynniejszy, polski astronom pełnił w opisywanym mieście funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej, zaś w styczniu 1521 r. bronił Olsztyna przed Krzyżakami.

To drugi - pod względem wielkości - obiekt tego typu w Polsce. W jego wnętrzu znajdziemy m.in. dwa dzieła Stefana Knappa; pierwszym z nich jest mozaika znajdująca się na wschodniej ścianie atrium, natomiast drugim - portret Kopernika umieszczony w holu. Poza tym w obiekcie znajduje się m.in. cyfrowy system projekcyjny umożliwiający odwiedzającym poznawanie wszechświata w technologii FullDome, w czasie rzeczywistym.

Gdzie się zatrzymać czyli hotele i restauracje w Olsztynie

Odwiedzając Olsztyn warto zatrzymać się w którymś z hoteli woj. warmińsko - mazurskiego. Którym konkretnie? Jednym z godnych polecenia miejsc jest Warmiński Hotel & Conference (https://www.hotel-warminski.com.pl/) czyli dysponujący aż 134 pokojami, nowoczesny obiekt konferencyjno - biznesowy zlokalizowany w samym sercu opisywanego miasta. To właśnie w jego wnętrzach znajduje się jedna z najlepszych restauracji w Olsztynie – „Nowoczesna”. Zjemy w niej zarówno pyszne śniadanie (serwowane w formie bufetu), jak i wyborny obiad czy też kolację.