Polskie Morze

Wilkasy, Giżycko

Giżycko to jedno z największych i najszerzej rozpoznawalnych miast na Mazurach słynące z cudownych jezior, urokliwej przyrody oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. W sezonie turystycznym miasto staje się popularnym celem krótszych i dłuższych wycieczek, na co pozwala bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura noclegowa. Co warto zobaczyć w Giżycku?

 

W krainie mazurskich jezior

Giżycko słynie przede wszystkim z położenia w samym centrum Krainy Wielkich Jezior – nad jeziorami Niegocin, Tajty oraz Kisajno. Połączone one zostały siatką specjalnych kanałów, co dało rozległy teren dla pasjonatów żeglarstwa czy całodziennych rejsów. Najbardziej rozbudowaną infrastrukturę znajdziemy w centrum miasta – nad wielkim jeziorem Niegocin. Znajduje się tam pokaźna przystań – Ekomarina oraz sąsiadujący z nią Port Żeglugi Mazurskiej, przygotowany do obsługi większych obiektów wodnych. Obok położone jest główne miejskie kąpielisko, spacerowe molo, a przede wszystkim – oddana do użytku w 2011 roku kładka nad przystanią, z której roztacza się fantastyczny widok. W zachodniej części miasta położony jest natomiast kompleks nad jeziorem Kisajno – niewielkie kąpielisko oraz całkiem pokaźna przystań jachtowa. Mniejsza, ale równie urokliwa przystań znajduje się nad trzecim giżyckim jeziorem – Tajty – w miejscowości Piękna Góra.

Most obrotowy – unikalny zabytek techniki!
Jedną z najciekawszym atrakcji Giżycka jest znajdujący się nieopodal plaży nad jeziorem Niegocin oraz twierdzy Boyen most obrotowy spinający dwa brzegi jachtowego Kanału Łuczańskiego łączącego jezioro Niegocin z pobliskim jeziorem Kisajno. Most zbudowano w 1889 roku, a jego podstawowym fenomenem jest to, że działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem po dziś dzień. W określonych odstępach czasu, częściej w okresie turystycznym, wielka konstrukcja obraca się o 90 stopni uniemożliwiając przejazd samochodom – udrożniając jednocześnie drogę wodną. Most obsługiwany jest, co ciekawe, zaledwie przez jedną osobę, a każdorazowo, kiedy dokonywany jest „obrót” cały proceder śledzą zainteresowani gapi. Będąc w Giżycku, warto zwrócić uwagę na ten zabytek, bo jest to jedna z nielicznych tego typu konstrukcji w całej Europie.

Twierdza Boyen – gratka dla fanów militariów!
W latach 1843-1855 w Giżycku, będącym wówczas częścią Niemiec, wzniesiono potężną twierdzę, którą nazwano na część pruskiego ministra wojny, Hermana von Boyen. Cały kompleks składa się na sześć nieregularnych bastionów oraz cztery bramy – dzisiaj wejście do obiektu prowadzi przez Bramę Giżycką. Twierdza otoczona jest grubym murem wyposażonym w strzelnice karabinowe, niegdyś u jej stóp płynęła także fosa. Obiekt był najważniejszą częścią 110-kilometrowego wału umocnieniowego zorganizowanego przez Prusaków w tym rejonie. W czasie I wojny światowej twierdza nie poddała się Rosjanom, podczas II wojny światowej oddana została jednak bez walki. Dzisiaj jest jedną z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych twierdz na terenie Polski, w obiekcie działa muzeum. Bezpośrednio przy murach obiektu zorganizowano amfiteatr, w którym odbywają się rozmaite koncerty.

Giżycko – także dla pielgrzymów!
W Giżycku znajdują się zabytki, które zainteresują pasjonatów praktycznie wszystkich dziedzin, także pielgrzymów! Nieopodal twierdzy Boyen na wzniesieniu nazwanym Górą Stołową umieszczono wysoki, biały krzyż upamiętniający św. Brunona z Kwerfurtu oraz osiemnastu członków jego wyprawy. W 1009 roku udali się oni z misją nawrócenia tutejszego plemienia pogańskich Prusów, narodu wyniszczonego później przez Krzyżaków. Tubylcy nie byli zadowoleni z próby narzucania im innego wyznania i zamordowali przybyszy. Brunon został uznany świętym Kościoła Katolickiego, a dzisiaj uznawany jest za patrona Warmii.