Polskie Morze

Ruchome wydmy w okolicach Łeby

Czym są Ruchome Wydmy? Gdzie się znajdują?
Ruchome Wydmy to główna atrakcja Łeby. Około 9 km na wschód od Łeby, na mierzei utworzonej przez morze i jezioro Łebsko znajdują się góry piachu. Nazywane się ruchomymi wydmami gdyż przesuwają się na zachód (w stronę Łeby) z prędkością około 9m na rok.

Ruchome wydmy (Slowiński Park Narodowy)

Jak dotrzeć na ruchome wydmy w Łebie?
Najlepiej rowerem lub pieszo. Można również specjalnymi busem + melexami (elektrycznymi pojazdami).

Spacer na ruchome wydmy
W zależności od narzuconego tempa spacer na ruchome wydmy zajmie nam około 2-3h. Możemy wędrować mierzeją łebską przez las lub brzegiem morza. Spacerując lasem musimy opłacić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Z kolei idąc wzdłuż morza musimy uważać by nie przeoczyć zejścia na wydmy.

Wydmy niedaleko Łeby - pustynny krajobraz w Polsce

Najlepiej spacer na wydmy odbyć lasem i wrócić brzegiem morza. Tutaj przeważają wiatry zachodnie, więc w drodze powrotnej możemy liczyć na pomoc.

Wydmy z lotu ptaka

Wycieczka rowerem na  wydmy

Z Łeby na ruchome wydmy prowadzi ścieżka rowerowa. W Rąbce (około 2 km za Łebą) należy kupić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Przed samymi wydmami znajdują się parkingi rowerowe - płatne.

Busem, ciuchcią i melexem

Z Łeby do Rąbki (około 2km za Łebą) dojeżdżają busy jak również ciuchcie dla dzieci. Z Rąbki jeżdżą melexy, które mogą nas dowieźć do wyrzutni rakiet (około 3 km przez ruchomymi wydmami) lub do samych wydm. Za każdy kawałek podróży musimy zapłacić bilet + należy opłacić wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego.

Atrakcje na trasie Łeba - Ruchome wydmy

Rąbka to wieś złożona z kilku ośrodków wypoczynkowych, około 2 km za Łebą. Leży na rogu jeziora Łebsko niejako rozpoczynając mierzeję. Polecamy spacer nad jezioro, przejazd statkiem bądź popływanie na desce windsurfingowej po jeziorze Łebsko.

Wyrzutnia rakiet

3 kilometry za Rąbką znajduje się wyrzutnia rakiet. Istnieje podejrzenie, że w tym miejscu Niemcy w trakcie II Wojny Światowej konstruowali broń jądrową. Pełną historię można usłyszeć od przewodników, którzy rozpoczynają obchód po wyrzutni rakiet co około 15 minut.

Latarnia morska

W tym samym miejscu gdzie jest wyrzutnia rakiet znajduje się latarnia morska. Wspinaczka na górę pozwala podziwiać piękny krajobraz mierzei łebskiej.

Ruchome wydmy

Największe atrakcje nad morzem - Łeba ruchome wydmy

Największą atrakcją wycieczki są ruchome wydmy same w sobie. Wędrujemy po górach piachu aż nad brzeg morski. Można się turlać, wypisywać napisy widoczne z góry, robić pustynne zdjęcia. Przy słonecznej pogodzie uważajmy na skwar i tłumy. Dla kogo wycieczka? Warto wybrać się ze wszystkimi chętnymi. Nudzić się nie będą zarówno dzieci jak i dorośli.

Pierwotna mierzeja zaczęła się kształtować około 5 tysięcy lat temu. 500-600 lat temu tutejszy krajobraz zaczął się zmieniać pod wpływem działalności człowieka. W lasach, które porastały morski brzeg, mieszkańcy budowali chaty i wypasali zwierzęta. W miejsca, gdzie drzewostan był słabszy, natychmiast wdzierał się piasek. Miejscowości Rąbka, Kluki, Łączki czy Czołpino, znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, to dawne osady rybackie. Po wielu innych nie ma dzisiaj jednak śladu.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę na wydmy Wodę - najlepiej litr na osobę, czapkę z daszkiem - przeciw słońcu, prowiant - koło wyrzutni rakiet znajdują się w sezonie stragany lecz do tanich nie należą.

Więcej informacji na temat: Atrakcje turystyczne Łeby: > Tutaj: http://przeglad-turystyczny.pl/morze/312-atrakcje-turystyczne-leby

Address : Radius :