Polskie Morze

Bałtyk - Niepogoda

Wakacje nad morzem niekoniecznie muszą wiązać się tylko z wylegiwaniem na plaży, opalaniem w pełnym słońcu, kąpielami w Bałtyku, czy leniwymi wieczornymi spacerami z przerwami na lody, gofry czy rybkę. Szczególnie kiedy nie pozwala na to pogoda, jest zimno i pada deszcz. Poniższe informacje będą również przydatne dla osób planujących urlop lub kilkudniowy wypoczynek nad polskim morzem na jesień lub wiosnę, a nawet gdy pogoda dopisuje warto urozmaicić wolny czas dodatkową atrakcją.

Jak sprawić aby urlop nad morzem nawet przy złej pogodzie, braku słonecznych dni okazał się udanym czasem odpoczynku? Co robić nad morzem gdy nie ma pogody, pada deszcz albo nie ma słońca?

 • Brak słonecznej pogody to idealny powód aby poznać nadmorską okolicę
 • Pamiętajmy o prozdrowotnych zaletach wypoczynku nad Bałtykiem, ubierzmy przeciwdeszczową i przeciwwiatrową kurtkę i pospacerujmy wzdłuż wybrzeża wdychając czyste, świeże powietrze pełne jodu.
 • Z pewnością dzieci będą zadowolone, gdy pozwolimy im poszukać muszli na szerokich plażach Bałtyku, a przy odrobinie szczęścia znajdą także bursztyny. Dorośli mogą natomiast poobserwować zachód słońca, a także często widoczne gwiazdy na nocnym niebie
 • Rejs statkiem lub tramwajem wodnym po Zatoce Gdańskiej (Gdańsk - Westerplatte, Gdynia), Rejsy możemy odbyć także z miejscowości m.in. : Łeby, Ustki, Darłowa, Międzyzdroi
 • Odwiedź symbol morza - latarnię morską, nad Bałtykiem jest wiele latarni morskich, które są udostępnione do zwiedzania
 • Poznaj okoliczne zabytki historyczne jak muzea, zamki
 • Sprawdź, być może niedaleko jest unikalna atrakcja w okolicy, jak np. Kaktusiarnia w Rumii, fokarium na Helu
 • Zaplanuj obiad lub kolację w dobrej restauracji z lokalnymi przysmakami, skosztuj także świeżych ryb morskich
 • Kino, kręgle, zakupy bez pośpiechu alternatywą na deszczowe dni nad Bałtykiem
 • To także dobra okoliczność na wizytę w teatrze czy filharmonii (Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Adres: Ołowianka 1, Gdańsk http://www.filharmonia.gda.pl/pl/), na którą na co dzień brakuje czasu
 • Gdy za oknem pada możemy pójść na okoliczną pływalnię lub do aquaparku

Przede wszystkim warto prześledzić co poza plażowaniem ma do zaoferowania okolica, gdzie można miło spędzić czas, co zwiedzić. Podpowiemy co warto robić i gdzie się wybrać podczas urlopu nad Bałtykiem.

Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Zaczynamy od standardowych rozrywek dostępnych we wszystkich większych miastach. Podczas zmiennej i kapryśnej pogody polecamy kino, basen czy wypad do galerii handlowej. W Trójmieście i okolicach na brak takich obiektów nie można narzekać.

W Sopocie polecamy aquapark (Adres: Zamkowa Góra 3-5, Sopot http://www.aquaparksopot.pl/), kręgielnię i oczywiście spacer po Monciaku pełnym kafejek, restauracji, dyskotek i barów. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 53 znajduje się Krzywy Domek - wielka atrakcja dla dzieci.

W Gdyni można pójść do Akwarium Gdyńskiego (Adres: al. Jana Pawła II 1, Gdynia http://www.akwarium.gdynia.pl/), potocznie zwane Gdyńskim Oceanarium, gdzie zobaczymy egzotyczne morskie zwierzęta. W mieście warto wybrać się także do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (Adres: Zawiszy Czarnego 1B, Gdynia http://www.muzeummw.pl/), czy na szanty do baru na bulwarze. Gdynia to największy port żeglarski w Polsce, jego symbolami są ORP Błyskawica i Dar Pomorza.

W Gdańsku obowiązkowy punkt programu to spacer nad rzeką Motławą, właśnie tutaj znajduje się słynny gdański Żurawia - to zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych miasta na końcu ulicy Szerokiej - obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku http://www.nmm.pl/

Hel na niepogodę

Jeżeli w Trójmieście zabraknie opcji na deszczowe rozrywki, tramwajem wodnym z Gdyni płyniemy do Helu. Tam czeka na nas Fokarium (Adres: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Morska 2, Hel http://www.fokarium.com/), a także powojenne bunkry oraz Bateria Laskowskiego czyli Muzeum Obrony Wybrzeża (Adres: Helska 16, Hel http://helmuzeum.pl/). Zainteresowanych historią Bałtyku i rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej wysyłamy do Muzeum Rybołówstwa (Adres: bulwar Nadmorski 2, Hel http://www.nmm.pl/muzeum-rybolowstwa).

Kolej wąskotorowa wzdłuż Wybrzeża Rewalskiego nad Bałtykiem

Trasa rozpoczyna się w Gryficach gdzie znajduje się zabytkowa parowozownia, dalej prowadzi przez Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal z pięknym klifowym wybrzeżem, Śliwin, Niechorze (warto odwiedzić latarnię morską) i Pogorzelicę, gdzie znajduje się trasa widokowa wzdłuż przybrzeżnego jeziora Liwia Łuża,rezerwat ptactwa wodnego. Podróż ciuchcia to niezapomniane wrażenia nie tylko dla najmłodszych. http://www.kolej.rewal.pl/

Co robić w Rewalu i okolicach gdy brakuje słońca?

Polecamy udać się do Parku Miniatur i Kolejek w okolicznym Dziwnowie (Adres: os.Dziwna, Marynarki Wojennej, Dziwnów http://www.park-miniatur.pl/), to tylko kilkanaście kilometrów od Rewala. Tutaj zobaczymy malutkie lokomotywy, parowozy, wagony kolejowe, a także latarnie morskie. Tutaj pociągi przemykają po szynach, wydają przy tym dźwięki, dym bucha z komina, pokonują mosty, zatrzymują na malutkich dworcach, są także miniaturowe semafory i zwrotnice, całość tworzy niesamowity klimat.

W Rewalu warto udać się na platformę widokową, a także przespacerować się aleją zakochanych.

Możemy także wybrać się do Parku Wieloryba przy ulicy Kamieńskiej (Adres: Kamieńska 1C, 72-344 Rewal http://www.parkwieloryba.pl/). Tutaj na dzieci czekają groźne rekiny, wieloryby kałamarnice.

Niedaleko stąd warto odwiedzić wieś Lędzin, a w niej na zielonym stary holenderski wiatrak.

Rejs na Bornholm

Ciekawą opcją może okazać się rejs statkiem na duńską wyspę Bornholm, to właściwe miejsce dla rowerzystów, gdzie trasy rowerowe przecinają cały obszar, a na okolicznych wyspach zobaczymy potężne morskie fortece. (atrakcje w Danii > Link )

Co jeszcze warto zwiedzić, gdzie pojechać będąc na wakacjach nad Bałtykiem

Basen i kino, a także bowling znajduje się również w Gniewinie. Tutaj znajduje się również kompleks Kaszubskie Oko z parkiem dinozaurów i wieżą widokową o wysokości 44 metrów.

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta leży Malbork, a w nim jeden z największych średniowiecznych zamków Europy zbudowany w całości z cegły. (Adres: Starościńska 1, Malbork http://www.zamek.malbork.pl/)

Dla zmotoryzowanych, lub tych którzy nie boją się zmoknąć na rowerze, polecamy wycieczkę szlakiem pałaców i dworków, zlokalizowanych głównie na terenie gminy Choczewo. Po drodze można wejść na Latarnię Morska Stilo w miejscowości Sasino.

W Wejherowie można poznać historię i kulturę Kaszub w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (Adres: Zamkowa 2, Wejherowo http://www.muzeum.wejherowo.pl/), natomiast kilkanaście kilometrów dalej w Rumi czeka gratka dla fanów ogrodnictwa – ogromna Kaktusiarnia z roślinami z całego świata (Hodowla kaktusów i roślin sukulentycznych Adres: Partyzantów 2, Rumia http://www.kaktusiarnia.pl/).

Kierując się w głąb lądu możemy zatrzymać się we Władysławowie. Tam warte uwagi jest Muzeum Motyli (Adres: Hallera 19, Władysławowo http://www.muzeummotyli.pl/), mieści się w wieży widokowej Domu Rybaka, gdzie zobaczymy zbiory motyli i owadów z całego świata. Sportowym maniakom polecamy Aleję Gwiazd Sportu, gdzie swoje gwiazdy mają takie sławy jak Janusz Gortat, Sławomir Szmal, Michel Platini, Leszek Blanik czy Otylia Jędrzejczak.

Na przylądku Rozewie, 3km od Jastrzębiej Góry znajduje się latarnia morska (Adres: Wzorka 3, Władysławowo) wraz z filią Muzeum Latarnictwa.

Spędzając wakacje w okolicach Łeby, nie możemy nie wspomnieć o Słowiński Parku Narodowym (slowinskipn.pl/) i ruchomych wydmach. W niedalekich okolicach znajdują się parki tematyczne jak: Łeba Park w Nowęcinie (Adres: Kolonijna 24, Nowęcin http://lebapark.pl/) czy Sea Park Sarbsk w miejscowości Wicko (Adres: Sarbsk 39, Wicko http://www.seapark.pl/). (Atrakcje Łeby > Link, Ruchome wydmy w Łebie > Link)

Wakacje nad morzem podczas niepogody również mogą być ciekawe i atrakcyjne. Dlatego zamiast narzekać na pogodę ruszajmy i poznajmy okolice, piękne zakątki Pomorza i wszystko co nadmorskie miejscowości maja do zaoferowania, a z pewnością będziemy mieli co wspominać.

Na koniec musimy podkreślić, że nasze polskie plaże są jedne z najlepszych w całej Europie, są bardzo szerokie, a piasek delikatny i bardzo drobny - w takich warunkach sam spacer będzie idealnym odprężeniem i relaksem, gdzie orzeźwimy się brodząc stopami w wodach Bałtyku.