Ciekawe miejsca w Polsce
sobota, 01 sierpnia 2015 10:37
Kaludia Kasalnik
Podlasie to niewątpliwie jeden z najciekawszych regionów Polski. Tygiel kultur. Teren różnorodności. Obok siebie żyją tu od wieków ludzie wielu narodowości, wyznań, zwyczajów. Polacy, Rosjanie, Białorusini, Żydzi, Tatarzy… Nie trzeba długo szukać, aby odnaleźć ślady ich obecności. A jednak, od stuleci nie dochodziło tu do większych spięć między miejscową ludnością. Tylko spokój, cisza i przyroda. Podlasie to przepiękna kraina pól i lasów. Zielone płuca Polski.
Prędzej czy później każdy musi tu dotrzeć. Nie sposób nie być pod urokiem tego malowniczego świata wschodniej części naszego kraju. Maleńkie miasteczka, gęsto posiane wioski ze starymi, drewnianymi chałupkami, zabytkowe kościoły, meczety i synagoga, przydrożne krzyże otoczone metalowymi promieniami, przydrożne kapliczki oraz rozległe puszcze. Któż nie zakocha się w widokach, które oferuje mu Podlasie? Któż nie chce odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć na łonie natury? Kto nie chce choć na chwilę żyć Podlasiem? Kto nie chce zobaczyć tych wszystkich barw i poczuć wszystkich zapachów, których tylko tutaj może doświadczyć? A oprócz walorów przyrodniczych i kulturowych, czekają tu przyjaźni, szczęśliwi ludzie, którzy z otwartymi ramionami przyjmą zbłąkanego wędrowca.
Odkryj Podlasie- 7 największych atrakcji turystycznych
- 1. Nie sposób zwiedzać jakiegoś regionu, omijając jego stolicę. Białystok to duże miasto znajdujące się niemal w samym środku Podlasia. Jest to miejscowość stosunkowo młoda. Pierwsza wzmianka o Białymstoku pochodzi z 1426 roku. Mimo to nie brakuje tu obiektów, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest barokowy Pałac Branickich zbudowany w XVIII wieku. To najpopularniejszy budynek miasta. Drugą atrakcją jest Sobór św. Mikołaja (miejsce przechowywania relikwii Gabriela Zabłudowskiego) oraz cerkiew Marii Magdaleny wzniesione w połowie XIX w. Nie należy pominąć także przy zwiedzaniu bazyliki katedralnej, kościoła Farnego oraz rynek wraz ze znajdującymi się na nim barokowymi budynkami. Warto także podążyć szlakiem białostockich świątyń i białostockich fabrykantów. Na terenie Białegostoku znajdują się 3 rezerwaty przyrody:Las Zwierzyniecki, Rezerwat Antoniuk, Rezerwat Bagno.
- 2. Drugim miejscem, o którym nie można zapomnieć, jest Tykocin. Stary gród drwali. Znajdują się tam dwa ważne budynki. Jednym jest Wielka Synagoga w Tykocinie. Należy ona do największych i najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Drugi- to późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy zbudowany w XVIII w. Niedawno w Tykocinie został zrekonstruowany zamek zbudowany przez Zygmunta Augusta. Warto zwiedzić tę budowlę, mimo iż nie przedstawia większej wartości historycznej (powstała parę lat temu).
- 3. Supraśl to malownicze miasteczko znajdujące się ok. 14 km od Białegostoku. Czystemu powietrzu zawdzięcza miano uzdrowiska. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa, którego początki sięgają 1497 roku. Na jego terenie znajduje się sławne Muzeum Ikon (zgromadzone w nim zbiory to aż 1200 ikon!
- 4. Innym ważnym miejscem są Kruszyniany, w których znajduje się najstarszy meczet w Polsce. Ta drewniana budowla z dwoma minaretami co roku przyciąga gości z kraju i zagranicy.
- 5. Drugi meczet (nieco młodszy) znajduje się na terenie gminy muzułmańskiej w Bohonikach. Zwiedzając ten budynek można się wiele dowiedzieć o historii Tatarów w Polsce oraz ogólnych zasadach i obrzędach islamu (przewodnikiem jest imam!). Po zwiedzani można spróbować tatarskich przysmaków, takich jak pierekaczewnik.
- 6. Najpiękniejszym chyba miejscem na Podlasiu jest jednak Puszcza Białowieska ze znajdującym się na jej terenie rezerwatem żubrów. To piękne i niezwykle cenne miejsce, na którego terenie utworzono Park Narodowy. Oprócz wędrówki wyznaczonym szlakami, można także odwiedzić tutaj pobliskie muzeum, w którym możemy się dowiedzieć więcej na temat puszczy i jej mieszkańców.
- 7. Narwiański Park Narodowy to wymarzone miejsce na odpoczynek. Są tutaj wytyczone nie tylko szlaki piesze, ale i kajakowe! Warto udać się także w okolice Waniewa, gdzie możemy własnymi siłami przeciągnąć kładkę na drugi brzeg rzeki.
Podlasie to region zapomniany przez turystów. I chociaż nie jest to popularny kierunek podróży, to może się równać z wieloma innymi regionami w Polsce. Na co zatem czekać? Plecak na plecy i w drogę na podbój Podlasia.