Ciekawe miejsca w Polsce

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jednym z najciekawszych obszarów Polski z całą pewnością jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Ten wąski pas obejmujący swoim położeniem obszar pomiędzy Częstochową, a Krakowem nie jest jedynie przyrodniczą ciekawostką interesującą jedynie geologów, botaników i im podobnych. To obszar zapewniający rozrywkę i wypoczynek. Nie ma przy tym znaczenia, czy lubujemy się w aktywnym spędzaniu czasu, czy wolimy spędzać czas w jednym miejscu. Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem dla każdego!


Nie ma większego sensu, abyśmy w tym miejscu przybliżali budowę geologiczną tego obszaru, czy też zastanawiali się nad panującym tam mikroklimatem. Skupmy się na tym, co oferuje wszystkim turystom Jura i dlaczego warto tutaj przyjechać. Skupmy się na tym, co najważniejsze i najciekawsze!
Aktywny wypoczynek


Obszar pomiędzy Krakowem, a Częstochową jest wspaniałym miejscem dla aktywnego wypoczynku. Oprócz niezliczonej ilości pieszych szlaków turystycznych oznakowanych przez PTTK, znajdziemy także wiele bardziej regionalnych szlaków, które są inicjatywą samych okolicznych gmin, a które dbają o to, aby przyciągnąć i zainteresować sobą nowych turystów. Wśród najbardziej znanych jurajskich szlaków pieszych, na największe uznanie zasługuje pieszy Szlak Orlich Gniazd liczący blisko 170km i obejmujący znaczną część tamtejszych zamków, warowni i strażnic. Jeżeli jednak nie interesuje nas kilkudniowa wyprawa z plecakiem na plecach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się jedynie na spacer po Ojcowskim Parku Narodowym i jego okolicach. Są to przepiękne tereny, które zachwycą każdego ze względu na swój klimat, który jest niespotykany w skali całego kraju. Tylko na Jurze występują tak liczne formy krasowe i wapienne.


Oprócz turystyki pieszej, Jura Krakowsko-Częstochowska jest także miejscem licznych wycieczek rowerowych, zarówno tych jednodniowych, jak i kilkudniowych. Z całą pewnością warto spróbować przejechać cały Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który co prawda nie pokrywa się ze szklakiem pieszym, ale również jest warty uwagi ze względu na swoje przygotowanie, które z roku na rok staje się coraz lepsze.


Jura to jednak nie tylko wycieczki, zwiedzanie i podziwianie. To także miejsce bardziej ekstremalnych sportów, jak skoki na bungee, czy też... wspinaczka skałkowa! Kto choć trochę interesuje się wspinaczką, choć raz powinien spróbować swoich sił na Jurze. To właśnie na jurajskich skałkach przygotowane są dla wszystkich amatorów tego rodzaju rozrywki zaczepy i mocowania mające na celu nie tylko ułatwienie i uprzyjemnienie zabawy, ale także zwiększenie bezpieczeństwa.


Odpoczynek pasywny?
Jura to także liczne ośrodki, które oprócz noclegów oferują liczne zabiegi biologiczne odnawiające nasze ciało. To także możliwość odpoczęcia od zgiełku wielkiego miasta, w którym często przychodzi nam żyć, jak i zregenerowanie własnych akumulatorów. Jak przecież najlepiej odpocząć, jak nie właśnie na łonie natury nietkniętej ręką człowieka? Oprócz wielkich pensjonatów w największych ośrodkach miejskich Jury, a więc Krakowa, Częstochowy, Olsztyna, czy Olkusza, liczne są kwatery prywatne i schroniska młodzieżowa czynne cały rok. Oferta turystyczna jest znacznie rozbudowana i niezależnie od zasobności naszego portfela znajdziemy odpowiedni nocleg.


Noclegi na Jurze należą jednak do dość popularnych i dlatego nie łudźmy się, iż w okresie wakacyjnym, czy też w okolicach długich weekendów, znajdziemy nocleg „z marszu“. W takich przypadkach warto zarezerwować pokój znaczenie wcześniej...


Jura zaprasza każdego. Skorzystajmy z tego zaproszenia i jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji podziwiać Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie zmarnujmy okazji. Jest to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, który powinien być na liście miejsc wartych odwiedzenia.

Będą zna Jurze polecamy:

  • wizytę w Zamku w  Ogrodzieńcu
  • Pustynię Błędowską
  • zwiedzić Ojcowski Park Narodowy
  • zobaczyć Maczugę Herkulesa
  • zwiedzić Park Miniatur Zamków Jurajskich w PiaskuJurajskie atrakcje. Czerna

Jedną z ciekawszych wsi na ternie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Czerna. Położona w pobliżu Krzeszowic miejscowość znana jest z pięknej trasy turystycznej, która prowadzi wycieczki przez najpiękniejsze dolinki jurajskie. Największą uwagę przyciąga jednak wyjątkowy zabytek – doskonale znane miłośnikom jurajskich atrakcji. To kościół oraz klasztor Karmelitów Bosych. Zespół klasztorny w Czernej powstał w latach 20. XVII wieku z inicjatywy Agnieszki z Teczyńskich Firlejowej. Najważniejszy obiekt w tym miejscu to kościół św. Eliasza, w którego wyposażeniu dominują detale wykonane z czarnego marmuru dębnickiego. Turyści najchętniej w tym miejscu odwiedzają dwie kaplice: kaplicę św. Jana od Krzyża oraz kaplice grobową ojca Rafała, czyli zmarłego w 1907 roku Józefa Kalinowskiego. Przez lata był on przeorem tutejszego klasztoru, choć na kartach historii zapisał się również jako słynny powstaniec styczniowy. Na terenie klasztoru uwagę przyciąga również Muzeum Orientalistyczne oraz znajdujące się w pobliżu źródło św. Eliasza. Cały kompleks klasztorny sprawia wyjątkowe wrażenie, a wycieczki zaglądają tu bardzo chętnie.

 

Address : Radius :