Ciekawe miejsca w Polsce

Kotlina Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje.

Tak ceniona za swój urok Kotlina Kłodzka to przede wszystkim piękne miasta. Jednym z tych najciekawszych jest Bystrzyca Kłodzka, która jako miasto słynie z typowo włoskiej panoramy.

Choć panorama miasta nasuwa skojarzenia z Włochami, gród ten może się poszczycić czeskim rodowodem. Założone w XIII wieku przez czeskiego namiestnika miasto szybko zyskało na znaczeniu, głównie dzięki prowadzącym w pobliżu szlakom handlowym.

Warto zwrócić na naturalne walory obronne Bystrzycy Kłodzkiej. Otoczona wodami Nysy oraz Bystrzycy Łomnickiej była grodem trudnym do zdobycia, zaś jej mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie.  Centrum miasta rozłożyło się na wzgórzu, co z jednej strony zwiększało możliwości obronne miasta, z drugiej przyczyniło się do powstania przepięknej, miejskiej panoramy, w której wyróżniają się piętrzące się domy oraz kościelne i ratuszowe wieże.


Pięknie prezentuje się tutejszy ratusz, którego największą ozdobą jest – nawiązująca do stylu włoskiego – neorenesansowa wieża. Cennym zabytkiem jest tu również kościół św. Michała Archanioła, którego najstarsza część (czyli prezbiterium) pochodzi z czasów, gdy powstawało miasto.


Wielu ciekawych wrażeń może dostarczyć spacer uliczkami Bystrzycy Kłodzkiej. Ciasne, pnące się pod górę uliczki mają swój niezwykły urok. Inną atrakcją jest możliwość spaceru wzdłuż dawnych murów miejskich. Warto odwiedzić również Bramę Wodną oraz Basztę Kłodzką, która jest rewelacyjnym punktem widokowym.


Kotlina Kłodzka: co warto zobaczyć?

Należy do najbardziej malowniczych miejsc w Sudetach. Kotlina Kłodzka to teren idealny na wycieczki piesze, rowerowe oraz samochodowe. Piękna przyroda i cenne pamiątki z dawnych czasów – oto najważniejsze atrakcje turystyczne, w tej  części Dolnego Śląska Na tym pięknym skrawku ziemi turystyka od lat rozwija się doskonale, turyści mogą tu liczyć na noclegi w wielu pensjonatach i domach wycieczkowych. Kotlina Kłodzka jest też regionem, w którym doskonale rozwija się agroturystyka. Sprzyja to turystom, dla których wycieczki po tej części Sudetów mogą okazać się wyjątkowym doznaniem. Co zobaczyć w  Kotlinie Kłodzkiej?

Otoczona Górami Bystrzyckimi, Masywem Śnieżnika oraz Górami Złotymi i Sowimi, jest Kotlina Kłodzka krainą wyjątkową. Na jej terenie nie brak pięknych miast, które zachwycają swą zabudową i cennymi zabytkami. Tym najsłynniejszym jest oczywiście Kłodzko, którego potężna twierdza stała się wizytówką całej Kotliny. O uwagę turystów z tym miastem walczy Bystrzyca Kłodzka, na terenie której również czekają na  gości niezwykłe atrakcje turystyczne. Duszniki i Polanica Zdrój również zasługują na uwagę. Te wspaniałe uzdrowiska otoczone górami przyciągają wspaniałym klimatem, leczniczymi wodami i piękną zabudową. W czasie pobytu na terenie Kotliny Kłodzkiej warto też zajrzeć do Radkowa oraz do Wambierzyc, znanych z potężnej bazyliki oraz niezwykłej Drogi Krzyżowej.

 

W Kotlinie Kłodzkiej polecamy również:

  • Kopalnia złota Złoty Stok
  • Droga Stu Zakrętów
  • Ząbkowice Ślaskie
  • Kamieniec Ząbkowicki – klasztor
  • Uzdrowisko  Lądek Zdrój
  • Międzygórze i Wilczki
  • Twierdza Kłodzka

Address : Radius :