Ciekawe miejsca w Polsce

Wałcz

Siedząc kolejny raz w pociągu i wybierając się w kolejną niebywałą podróż dookoła Polski, zacząłem zachodzić w głowę co tak naprawdę widzą ludzie w wypoczynku poza granicami naszego pięknego Państwa. Wiadomo, że w wyselekcjonowanych kurortach jest drogo i trzeba mieć bardzo zasobny worek pieniędzy by tam się wybrać ale czy to jest konieczność, w końcu chodzi tylko i wyłącznie o to by wypocząć i nabrać sił.

Moje miasto tak bardzo piękne, a praktycznie w ogóle nie czerpiące ze swych dóbr oraz atrakcji turystycznych, dziwne że zawsze będąc w drodze myślimy o miejscach w których mieszkamy, wszędzie dobrze... , wracając do myśli przewodniej, Wałcz to małe miasteczko liczące około 30 tys. mieszkańców, pełne uroku i czaru, starych kamienic i pięknych lasów oraz okolicznych jezior, niegdyś wiele lat należące do terytorium Niemiec, dopiero po wojnie zostało przyłączone do Polski, praktycznie w ogóle nie zostało zniszczone podczas trwających wojen światowych, pierwszej i drugiej...



Wałcz – miasto leży w północno-zachodniej Polsce (woj. zachodniopomorskie), jest  siedzibą władz powiatu wałeckiego oraz wiejskiej gminy Wałcz. Miasto położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorami Raduń i Zamkowym i rzeką Żydówką.

...Po pierwsze to bardzo zaskakujące i tajemnicze miasteczko, kryjące wiele lat historii w swych granicach jak również i poza nimi, stare ruiny,  po drugie oblewające miasto jeziora, (5 jezior w obrębia miasta) i lasy tworzą niezwykły mikroklimat, już w czasach wojennych Adolf Hitler postanowił założyć nad brzegiem jednego z jezior ośrodek wypoczynkowy w pięknym bukowym lesie.

Coś tu jest w powietrzu co dodaje sił i pozwala naszemu organizmowi bardzo szybko się zregenerować. Można znaleźć tu jeszcze tor regatowy, zasobne zbiorniki wodne, rzeczki, rzeki, źródła, a krystaliczną wodą w wielu zakątkach lasów, bunkry schrony, cmentarze wojenne i wiele nieodkrytych tajemnic.

Wiele się słyszy o słynnym dębie „Bartku” zaiste jest on bardzo okazały, lecz pewnie nikt z was nie widział drugiego równie wielkiego dębu w Polsce, a ja mam okazję na taki spoglądać kiedy tylko mam ochotę, nie jest on podpierany podpórkami nikt o niego nie dba a ma około 500 lat, większość mieszkańców uważa że jest coś w nim magicznego. Z tyłu pnia jest wypalona wielka dziura która pomieści 3 dorosłych mężczyzn, drzewo praktycznie jest w środku puste, a mimo to co roku wypuszcza świeże listki oraz owoce, może to wpływ źródła które tętni życiem tuż obok, a może niezwykłego klimatu. Jedno jest pewne, na pewno jest to warte obejrzenia.

Jeżeli tak zadziwiające rzeczy mamy na wyciągnięcie dłoni to czy warto przepłacać i jeździć w daleko? To już pozostawiam tylko i wyłącznie wam do waszej oceny, ale kolejnym razem wybierając się gdziekolwiek na urlop, weekend czy wakacje, pomyślcie o tym że piękno jest dookoła nas. Plaża, palmy i piasek to nie wszystko, liczy się klimat i to jest najbardziej wyjątkowe. Rzeczy warte obejrzenia są bliżej niż myślimy, wystarczy lepiej się wpatrzeć i je dostrzec... .

Miejscowości w okolicy:

  • Człopa małe miasto nad rzeka Cieszynką
  • Jastrowie - miasto leżące wśród lasów
  • Mirosławiec - Okolice Mirosławca to istny raj dla wędkarzy
  • Tuczno - dawna osada rybacka


Nieopodal znajdziemy także słynny Wał Pomorski w celu ochrony Polskiego Pomorza.
Jest tutaj również Magiczna górka pod Wałczem Adres: DK22, przecząca prawą fizyki. Jadąc z Wałcza na Człopę drogą nr 22 we wsi Strączno odbijamy w prawo a następnie w lewo. Po pokonaniu około 1,5 - 2 km jesteśmy u celu.

Woda:

  • Jezioro Szczuczarzz położone na terenie gminy Człopa
  • Jezioro Zdbiczno
  • Zalew jastrowski - W zbiorniku wodnym występują: płoć, szczupak, leszcz, okoń, lin, karp, węgorz. Za najatrakcyjniejsze łowisko uznawany jest rów starego koryta Gwdy.
  • Orle Wielkie - położone na terenie gminy Mirosławie, Jezioro atrakcyjne pod względem rybackim, czystość wody oraz systematyczne zarybianie zapewniają obfitość różnych gatunków ryb. Spotkać tu można: szczupaka, lina, węgorza, karpia, suma, leszcza, amura.
  • Jezioro Tuczno (tutaj występują okonie, karpie, szczupaki, węgorze, liny, płocie, sielawy.

 

Szlaki dla pieszych i rowerzystów:

  • Szlak żółty ZP 1129y (Wałcz – J. Smolno – J. Łubianka – Ostrowiec (długość: 14 kilometrów)
  • Szlak Czarny : Wałcz - Pluskota - Kłębowiec (długość  7kilometrów ) Szlak startuje w Wałczu, przy ul. Żeromskiego, która wiedzie go poza granice miasta. Dalej prowadzi wśród pól uprawnych, działek i łąk. Polna droga, ocieniona starymi drzewami doskonale nadaje się na wędrówkę w słoneczne dni. Dodatkową atrakcją szlaku są kamienne kapliczki z płaskorzeźbami przedstawiającymi biblijne sceny.

Address : Radius :