Ciekawe miejsca w Polsce

Widok z Góry Cisowej na pofałdowany teren

Czy Suwalszczyzna możne stać się regionem chętnie wybieranym jako miejsce na wczasy? Choć tej niezwykłej krainy nie skaziła jeszcze masowa turystyka, ciekawych letnisk i miejscowości o charakterze wypoczynkowym tu nie brakuje. Jedną z tych, które mogą stać się idealnym miejscem do wypoczynku, są Smolniki (woj. podlaskie, powiat Suwalski) .

 


Już teraz jest to dość znane letnisko, z pięknym malowniczym położeniem. Czeka tutaj na nas jezioro Jaczno, i wspaniałe lasy, a przede wszystkim – rewelacyjne krajobrazy, które na długo zachowują się w pamięci. Z myślą o tych, którzy chcą podziwiać miejscowe pejzaże, powstał tu punkt widokowy. Samo jezioro Jaczno oraz jego najbliższe otoczenie mogą oczarować gości swym urokiem. Miejscem, którego w czasie pobytu w tym zakątku Polski pominąć nie można, są Wilcze Jary nad wspomnianym już jeziorem. Ten ciekawy wąwóz nie tylko pięknie się prezentuje, ale i zaskakuje wyjątkowymi ciekawostkami. Można tu ujrzeć wiszące torfowiska, uznawane za największe w całej Polsce. Dla miłośników przyrody są one wyjątkową atrakcją.


Smolniki leżą przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego, została założona w połowie siedemnastego wieku. Z pobliskich wzgórz roztacza się   wyjątkowo malownicza panorama doliny Szeszupy z grupy Jezior Kleszczowickich.

  • Ciekawostką jest fakt, że tutaj zostały nagrane sceny filmów jak "Dolina Issy" czy "Pan Tadeusz". A pobliska Góra Cisowa - z pięknym widokiem -  nazywana Suwalską Fudzijamą (ze względu na kształt).
  • W murach szkoła podstawowej w Smolnikach  znajduje się etnograficzna izba regionalna, w gdzie zobaczymy stare przedmioty codziennego użytku.
  • Polecamy także zwiedzenie zabytkowej kapliczki cmentarnej z przełomu XVIII i XIX wieku.

Address : Radius :