Ciekawe miejsca w Polsce

Położone wśród jezior i lasów Borne Sulinowo kojarzone jest głównie z żołnierzami radzieckimi, którzy jeszcze nie tak dawno urzędowali w tym mieście, tworząc tu swego rodzaju „państwo w państwie”. Dziś pozostały po nich jedynie opuszczone budynki oraz liczne „zabytki” o militarnym charakterze. Dzisiejsze Borne Sulinowo kusi turystów swą najnowszą historią. Drugim walorem miasta i jego okolicy jest czyste powietrze i malownicze tereny, które otaczają Borne Sulinowo. Są one coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku dla turystów z całej Polski.


Borne Sulinowo, jak na dawne osiedle wojskowe przystało, ma swą specyfikę. Dziś jest to jedna z ciekawszych miejscowości na terenie Pojezierza Szczecineckiego. Choć swą karierę miasto zawdzięcza wojskowej przeszłości, ludzie żyli tu już w epoce kamiennej, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. W XVI wieku prężnie rozwijało się tu osadnictwo, a to za sprawą gości z Dolnej Saksonii, którzy polubili te tereny i tu zakładali swe nowe osady.

Dzisiejsze okolice miasta sprawiają wrażenie trudno dostępnych, zaś dzikość okolicznych terenów miała istotny wpływ przy tworzeniu tu baz wojskowych. Puszcze, bagna i jeziora tworzą tu krajobrazy niezwykłe. Ich niedostępność już w latach 30-tych zainteresowała wojskowych. W 1938 roku powstały tu koszary niemieckie oraz szkoła wojskowa. Po Niemcach swą jednostkę wojskową utworzyli tu żołnierze radzieccy, którzy ostatecznie opuścili Borne Sulinowo w 1992 roku. Rok później miejscowość otrzymała prawa miejskie, wtedy też przystąpiono do długiego procesu zagospodarowywania terenów dawnego poligonu.

Dla rozwoju miasta duże znaczenie ma jego bogactwo przyrodnicze i położenie w pięknym rejonie. Liczne są tu jeziora oraz lasy. Dla tych, którzy decydują się odwiedzić Borne Sulinowo, powstaje coraz lepsza baza noclegowa. Obiekty mogące służyć turystom tworzone są m.in. w dawnych budynkach wojskowych, zaś możliwość noclegu w dawnych koszarach dla wielu jest niezwykłą atrakcją.

W samym mieście warto zobaczyć pozostałości po dawnych umocnieniach. To m.in. bunkry Wału Pomorskiego, dawne koszary wojskowe oraz dawny Dom Oficera, zbudowany jeszcze w czasach niemieckich.

Okolice Bornego Sulinowa to zieleń,lasy i ładne jezioro Pile.

Address : Radius :