Ciekawe miejsca w Polsce

Górny Śląsk

Atrakcje lasu segieckiego, czyli skarby śląskiej przyrody

Przyroda to jeden z mniej znanych walorów turystycznych, którymi może się pochwalić Górny Śląsk. Niedoceniana i słabo znana turystom z całej Polski. Jednym z ciekawszych zakątków, tak cennym pod względem przyrodniczym, jest leśny rezerwat „Segiet” położony na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Jego największe atrakcje to las bukowy i dawne wyrobiska górnicze służące dzisiaj nietoperzom. W dominującym tu lesie bukowym spotkać można także świerk pospolity, sosnę zwyczajną oraz brzozę brodawkowatą. Większość z rosnących tu drzew liczy sobie około 150 lat, choć można spotkać i starsze okazy. Trafiają się tez pojedyncze okazy jaworów. W runie spotkać można ciekawe rośliny, m.in. storczyki, konwalię majową oraz kalinę koralową. Ciekawie prezentuje się świat owadów, których występuje tu około 250 gatunków.  Liczne są tu również ptaki oraz ssaki, z których najcenniejsze są nietoperze.
Jedną z największych atrakcji na terenie lasu segieckiego jest kamieniołom „Blachówka”, będący jednocześnie ważnym stanowiskiem dokumentacyjnym.

Górnośląski Park Etnograficzny

Górnośląski Park Etnograficzny, który utworzono w 1975 roku, szybko stał się dumą mieszkańców okolicznych miast. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji, którą może pochwalić się Chorzów. Skansen w ciągu ostatnich lat stał się nie tylko jedną z najważniejszych i najciekawszych placówek muzealnych Górnego Śląska, ale również miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych i koncertów grup regionalnych. Promowane są tu również ginące zawody oraz górnośląskie przysmaki, a poświęcone im imprezy przyciągają tłumy gości – nie tylko z terenów Górnego Śląska.

Najważniejszą atrakcją są tu jednak zgromadzone obiekty. Park etnograficzny w Chorzowie może się pochwalić ciekawym zbiorem chałup oraz budynków gospodarczych, które trafiły na jego obszar z terenów Górnego Śląska oraz Zagłębia.

Szczególnie interesujący i zróżnicowany jest ten dział, który gromadzi budowle z terenu Górnego Śląska. Można tu ujrzeć zarówno budynki drewniane, które jeszcze w XIX wieku stały w centrum obecnych Katowic, jak i chałupy z terenu Beskidu Śląskiego (m. in. z Istebnej) oraz z okolic Pszczyny i Rybnika. Spichlerze, wiatraki oraz zagrody chłopskie – wszystko to w parkowej scenerii prezentuje się wspaniale. Dodatkową atrakcją są wystawy okolicznościowe oraz stałe, prezentowane w historycznych wnętrzach. Dzięki nim można ujrzeć tradycyjne stroje ludowe z terenów Górnego Śląska oraz zapoznać się z ginącymi już (niestety) zawodami, tak ważnymi niegdyś dla mieszkańców tego regionu.

 

Osiedle Nikiszowiec (Katowice)

Osiedla robotnicze są pięknymi zabytkami, którymi zachwyca dziś Górny Śląsk. Zachowało się ich sporo w miastach aglomeracji katowickiej, a podziwiać je można m. in. w Zabrzu oraz w Rudzie Śląskiej. Najpiękniejszym ze wszystkich jest jednak katowicki Nikiszowiec, który zyskał sławę nie tylko w Polsce. Chętnie odwiedzają go również turyści zagraniczni, a miejsc godnych uwagi na terenie osiedla jest wiele.

Nikiszowiec. Wyjątkowe osiedle robotnicze
Zbudowane w latach 1908-1918 dla pracowników pobliskiej kopalni osiedle Nikiszowiec jest dziś prawdziwą perełką na Górnym Śląsku. Jego nazwa pochodzi od szybu „niskich”, który obecnie nosi nazwę Poniatowski. Zaprojektowane przez znanych architektów, jakimi byli bracia Emil i Georg Zillmannowie, już w swych początkach było najpiękniejszym osiedlem robotniczym Śląska.

Zabudowa tego osiedla z pewnością zasługuje na uwagę. Poszczególne bloki mieszkalne tworzą zamknięte pierścienie, a w każdym z takich pierścieni znajdowało się 165 mieszkań. W sumie lokali mieszkalnych na terenie osiedla było około 1000, a każde mieszkanie posiadało dwa pokoje oraz kuchnię. Wnętrze pierścienia zajmowało tak ważne dla mieszkańców Górnego Śląska podwórko, na którym skupiało się życie mieszkańców danego bloku. Przy podwórkach znajdowały się również pomieszczenia gospodarcze, jak chlewiki czy piece do wypieku chleba.

Centralną część osiedla stanowi plac Wyzwolenia, który nazywany jest często „ryneczkiem”. Przy nim znajduje się gmach poczty oraz kościół św. Anny.
Wszystkie bloki i obiekty użytkowe na terenie osiedla zbudowano z czerwonej cegły. Choć osiedlowa zabudowa tworzy spójną całość, w rzeczywistości poszczególne bloki różnią się drobnymi szczegółami, np. wykuszami lub portalami.

Kościół św. Anny
Centralną część osiedla zajmuje rynek, przy którym można ujrzeć neobarokową świątynię utrzymaną w tym samym stylu, co całe osiedle. Wzniesiona na planie krzyża świątynia może się pochwalić ciekawym wnętrzem. We wnętrzu tej świątyni ważną rolę odgrywa ołtarz św. Barbary – patronki górników, darzonej na Górnym Śląsku wyjątkowo silnym szacunkiem.

Kopalnia „Wieczorek”
Z osiedlem nierozerwalnie związana jest pobliska KWK „Wieczorek”, która jeszcze w początkach XX wieku nosiła nazwę „Giesche”. To dla zatrudnionych w niej górników zbudowano dwa osiedla: Giszowiec oraz Nikiszowiec. Jednym z najbardziej znanych pracowników tej kopalni był Józef Wieczorek, znany na Śląsku działacz komunistyczny, który zginął w 1944 roku w obozie w Auschwitz. Do historii przeszedł on jako organizator strajków robotniczych oraz jeden z ważniejszych działaczy w czasie III powstania śląskiego.

Szyb Willson
Zabytkowy, nieczynny obecnie szyb należał do kopalni „Wieczorek”. Opuszczony obiekt jest obecnie jednym z ciekawszych zabytków techniki, a jego wnętrze stało się siedzibą wyjątkowej galerii. Obecnie celem najważniejszym jest tu promocja młodych artystów oraz malarzy – amatorów.


Tychy - atrakcje turystyczne

Przede wszystkim znane są wiekowych browarów. Bliskość Katowic oraz ciekawych kompleksów leśnych czyni z tego miasta atrakcyjny ośrodek. Jedną z najważniejszych atrakcji są tu Tyskie Browary Książęce. To najstarszy browar w Polsce, któremu udało się przetrwać do naszych czasów bez przerywania działalności. Produkcję piwa na jego terenie rozpoczęto już w 1629 roku. Dziś zabytkowe browary są największą atrakcją turystyczną miasta.

Warto też przyjrzeć się zabudowie wokół rynku oraz zajrzeć do zabytkowego kościoła św. Marii Magdaleny.

Innym ciekawym miejscem są pobliskie Paprocany, dziś stanowiące jedną z najbardziej sprzyjających rekreacji dzielnic miasta. Malownicze jezioro, przy pięknej pogodzie, przyciąga spragnionych wypoczynku mieszkańców okolicznych miejscowości, a alejki i ścieżki spacerowe czynią z niego miejsce atrakcyjne również dla tych, którzy w Tychach chcą spędzić czas aktywnie.

Gliwice: miasto niezwykłych zabytków techniki

Dawne kopalnie i huty, osiedla robotnicze oraz placówki muzealne, dzięki którym można poznać dzieje Górnego Śląska - oto atrakcje, które w ostatnich latach podbiły serca turystów z całego kraju. Jednym z miast, które z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczki po Górnym Śląsku, są Gliwie. Tu zabytki techniki są wyjątkowo godnie reprezentowane, a ich zwiedzenie to nie tylko wspaniała przygoda.

To jednocześnie wyjątkowa lekcja historii, o czym można przekonać się w trakcie zwiedzania gliwickiej radiostacji. Oddany do użytku w 1935 roku maszt radiowy to nie tylko najwyższa w Europie konstrukcja wzniesiona z drewna. To cenny zabytek techniki oraz ważny świadek historii. Dlaczego?  Bo to właśnie gliwicka radiostacja związana jest ze słynną prowokacją, która w założeniu niemieckich strategów miała usprawiedliwić atak na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dziś w urządzonym na terenie radiostacji można zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń, można też przyjrzeć się dokładnie samem radiostacji. Drewniana wieża, mierzy 110 metrów wysokości. Miłośników hutnictwa i sztuki zadowoli wizyta w muzeum, którego siedzibą stała się zabytkowa hala produkcyjna - to Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

Tarnowskie Góry- Co warto zobaczyć?

Tutejsza kopalnia należy do najcenniejszych zabytków na Górnym Śląsku. Swą sławę Tarnowskie Góry zawdzięczają górniczej przeszłości, a o dawnych gwarkach przypominają cenne zabytki. Jest ich sporo. Każdy z nich jest doskonałym dowodem na to, że w XVI i XVII wieku to miasto należało do najważniejszych ośrodków górniczych w Europie. W tutejszych kopalniach wydobywano rudy cynku, ołowiu i srebra, dzięki którym Tarnowskie Góry przez wieki mogły się pomyślnie rozwijać.

Dziś o wspaniałej przeszłości miasta przypomina przede wszystkim tutejsza kopalnia - jeden z najważniejszych zabytków techniki na terenie Górnego Śląska. To Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych, która przyciąga wspaniałą, podziemną trasą turystyczną - Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 roku kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk. Nie brak tu również atrakcji czekających na powierzchni. W muzeum urządzonym przy kopalni można zobaczyć kolekcję dawnych narzędzi górniczych, a w pobliskim parku czeka pełen niezwykłych atrakcji Skansen Maszyn Parowych.

W czasie wycieczki do Tarnowskich Gór z pewnością warto zobaczyć słynną Dzwonnicę Gwarków, uznawaną dziś za jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta. W jej pobliżu wznosi się cenny zabytek architektury sakralnej, jakim jest kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Warto też zajrzeć na rynek, przy którym nie brak reprezentacyjnych kamienic. Jedną z najważniejszych budowli w tym miejscu jest Dom Sedlaczka, w którym znajduje się najsłynniejsza na Śląsku winiarnia. Na piętrze czeka z kolei ciekawe muzeum, w którym można zapoznać się z dziejami miasta i najważniejszymi wydarzeniami w jego historii. 

Śląsk dla aktywnych turystów

Choć dla większości Śląsk jest krainą ciężkiego przemysłu i zabytków techniki, nie brak na terenie tej krainy miejsc idealnych dla miłośników aktywnej turystyki. Gdy tylko dopisze pogoda Śląsk może stać się rewelacyjnym terenem dla miłośników pieszych wędrówek, rowerowych wycieczek oraz jazdy konnej. Jak mogą spędzić czas na terenie Śląska aktywni turyści?

Śląsk dla piechurów
Jednym z ciekawszych jest Szlak Husarii Polskiej, który przebiega przez takie miasta, jak Bytom, Tarnowskie Góry i Gliwice. Inną trasą, idealną dla miłośników zieleni i historii, jest Szlak Okrężny Wokół Gliwic. Wędrujący nim turyści mogą ujrzeć m. in. ciekawe zamki w Toszku oraz w Chudowie, czeka na nich także drewniany kościółek w Borowej Wsi oraz największa na szlaku atrakcja przyrodnicza – zespół pocysterski w Rudach, znajdujący się na terenie rozległego parku krajobrazowego.

Przez Śląsk na rowerze
Tereny Śląska znane są także z ciekawych tras rowerowych. W rejonie Miasteczka Śląskiego, Kalet oraz Gliwic znajdują się trasy prowadzących przez rozległe kompleksy leśne. Ciekawa trasa rowerowa prowadzi również przez Katowice – największe miasto regionu. Jadąc nią można ujrzeć tak atrakcyjne zakątki miasta, jak zielona Dolina Trzech Stawów czy Muchowiec, znany z lotniska sportowego i prężnie działającego aeroklubu.

Szlaki konne
Dla miłośników jazdy konnej również na Śląsku znajdzie się sporo atrakcji. W okolicach Tarnowskich Gór działają dwie dobrze znane stadniny. Pierwsza z nich mieści się w Zbrosławicach, druga – w Świerklańcu. W tych miejscowościach często organizowane są wycieczki konne po leśnych terenach.

Address : Radius :