Ciekawe miejsca w Polsce

Park Ojcowski

Ojcowski Park Narodowy to jeden z 23 aktualnych parków w Polsce. Utworzono go w styczniu 1956 roku. Znajduje się on na terenie województwa małopolskiego, w obszarze 4 gmin: Skała, Wielka-Wieś, Jerzmanowice-Przeginia, a także Sułoszowa. Jego powierzchnia to raptem 21.46 km kwadratowych, co umieszcza go na ostatnim miejscu pod względem wielkości spośród wszystkich parków narodowych w Polsce. Liczba odwiedzających na przestrzeni roku wynosi jednak aż 400 tysięcy. Co zatem jest w nim szczególnego, jakie miejsca warto odwiedzić?

 

Zabytki na terenie parku

Warto rozpocząć od 5 obiektów znajdujących się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

  • Ruiny Zamku w Ojcowie – jest to średniowieczny obiekt, który powstał w XIV na polecenie ówczesnego króla Kazimierza Wielkiego. Zniszczono go w XIX wieku.
  • Zamek Pieskowa Skała – historia obiektu na terenie wsi Sułoszowa jest bardzo ciekawa. Powstał w XIV wieku i miał służyć jako element obronny. W późniejszym czasie służył zbójnikom, którzy używali go jako punkt do napadów na przejeżdżających przez pobliską dolinę kupców
  • Kaplica „Na wodzie” – to zabytkowy obiekt drewniany powstały na początku XX wieku. Według legendy obiekt zbudowano na betonowych fundamentach na wodzie omijając tym samym carski zakaz
  • Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego – nosi on nazwę imienia profesora Władysława Szafera. Znajdują się tam między innymi zbiory przyrodnicze bądź pamiątki po profesorze, którego imię nosi muzeum
  • Obiekty w Grodzisku – Kościół NMP, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty Modlitewne

Jaskinie na terenie parku

Teren wapienny w tych rejonach mocno sprzyja powstawaniu jaskiń. Tych w Ojcowskim Parku Narodowym można znaleźć dobrych kilkaset, ale tylko dwie z nich są czynne i można je zwiedzać. Są to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

Z pierwszą z nich wiąże się historia z królem Polski Władysławem Łokietkiem. Rzekomo ukrywał się on właśnie tam po ucieczce z Krakowa przed wojskami króla Wacława II. Spędził tam ponoć 6 tygodni. To na jego cześć ta nazwa.

Jaskinia Ciemna to największa z jaskiń, jakie położone są na wyżynie krakowsko-częstochowskiej. Uważa się, że są tam ślady człowieka z okresu paleolitu, a więc sprzed 120 tysięcy lat. Jednocześnie odkryte tam obiekty należą do najstarszych w Polsce.

To są właśnie te dzieje człowieka sprzed wielu tysięcy lat. Były to wówczas miejsca bardzo dobre do obrony, tworzenia narzędzi czy broni, a to ze względu na występujący tam krzemień.

Szlaki turystyczne

Na terenie parku znajdują się także szlaki turystyczne o łącznej długości sięgającej ponad 46 km. Jednym z nich jest Szlak Orlich Gniazd, zapewne jeden z najbardziej rozpoznawalnych w naszym kraju. Biegnie przez Prądnik Korzkiewski, Dolinę Prądnika aż do Zamku Pieskowa Skała

Ciekawym szlakiem zapewne jest Szlak Warowni Jurajskich, gdzie jednym z punktów wartym zwiedzenia jest Jaskinia Nietoperzowa. Czemu o tym akurat mowa? Nietoperz to symbol Ojcowskiego Parku Narodowego.

Tych jest jeszcze kilka. Momentami łączą się w jeden odcinek, stąd trasa ma nieco mniej, niż wyżej jest to napisane.

Flora i fauna

Mnóstwo jaskiń na terenie parku nie ma jednak wpływu na występującą tam roślinność. Flora jest bardzo zróżnicowana. Można tam znaleźć wiele gatunków roślin, mchów, grzybów, czy porostów. Niestety przez działalność człowieka w przeszłości sprawiła, że wiele gatunków zostało zniszczonych i znalezienie ich w tym terenie jest niemożliwe.

Ojcowski Park Narodowy to również wiele gatunków zwierząt. Szacuje się, że można tam znaleźć ich nawet 11 tysięcy, w tym aż 17 gatunków nietoperzy, które są symbolem parku. Występuje tam mnóstwo ssaków, ptaków, czy ptaków, ale również zwierząt dzikich, jak i ryb. Wiele z nich znajduje się jednak pod ochroną.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego odwiedzić Ojcowski Park Narodowy, zapraszamy do odwiedzenia strony https://hasajacezajace.com/ojcowski-park-narodowy-dolina-pradnika/.

Artykuł sponsorowany