Rowerem przez Polskę

Bezpieczna  jazda rowerem

Asfalt, drogi rowerowe i miejskie ulice to dla Ciebie zbyt mało? Lubisz poczuć lekką adrenalinę podczas jazdy na rowerze? A może po prostu lubisz urządzać sobie wycieczki rowerowe pośród przyrody? Niezależnie, do którego scenariusza Ci bliżej, powinieneś wiedzieć, jak umiejętnie poruszać się rowerem po korzeniach i błocie, by nie zrobić sobie krzywdy.

 

Korzenie

Jedną z kluczowych kwestii umożliwiającą sprawną jazdę po korzeniach jest właściwa pozycja na rowerze. Środek ciężkości musi występować bliżej tylnego koła. Ciało natomiast powinno być wrażliwe na niespodziewane ruchy, a nogi i ramiona - elastycznie dopasowywać się do drgań i przeciążeń.

Używanie hamulców na korzeniach grozi przewróceniem się. Aby tego uniknąć, należy zawczasu ustalić optymalną prędkość jazdy i hamować między korzeniami.

Korzenie sprawiają, że rowerzysta musi zredukować prędkość albo wybrać trasę dłuższą, ale bezpieczniejszą. Na odcinkach lekko nierównych należy starać się przeskakiwać korzenie. Jeśli jest to jednak niemożliwe (bo np. teren na to nie pozwala), rowerzysta musi maksymalnie odciążyć rower, aby jechać luźno po korzeniach. Ważna jest w tym momencie również redukcja docisku kół, który może być przyczyną poślizgu. Warto zatem wykonać skaczący ruch ciałem w ten sposób, by na chwilę zawisł nad rowerem. Wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo jazdy po korzeniach bez żadnych problemów.

Błoto

Aby sprawnie poruszać się rowerem po błocie, należy nauczyć się umiejętnego korzystania z hamulców. Rowerzysta powinien naciskać na klamki w taki sposób, aby koła nie wpadły w poślizg (są przyczepne wyłącznie wtedy, kiedy się toczą). Zwalniaj natomiast przy twardszej i gładszej nawierzchni.

Kolejną istotną kwestią jest odciążanie roweru przy przejeżdżaniu przez największe bagna. Musisz ustawić najprostszą linię najazdu na przeszkodę i tuż przed nią rozluźnić kończyny. Dzięki temu możesz amortyzować nierówności.

Trzecią, ale nie mniej ważnym aspektem jazdy po błocie jest widoczność. Aby maksymalnie ją poprawić, na wyprawy zakładaj specjalne gogle i błotniki.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym BikeAtelier.pl oferującym najlepsze marki (m.in. Merida, Cube).