Rowerem przez Polskę

Na rower - okolice Poznania

Pasjonaci dwóch kółek mają do dyspozycji wiele tras rowerowych zlokalizowanych poza obrębem miasta. Nie oznacza to jednak, że w samym Poznaniu nie można wybrać się na wycieczkę rowerową i zobaczyć ciekawych miejsc. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice zachęcają swoimi widokami oraz klimatycznymi trasami – sprawdź, gdzie warto pojechać rowerem.

Po Poznaniu

Nie trzeba specjalnie oddalać się od miasta, aby zobaczyć ciekawe miejsca i zwiedzić nowe tereny. Rodzinne wyprawy rowerowe można oprzeć na szlaku wokół poznańskich jezior: Strzeszyńskiego, Rusałka czy Maltańskiego. Co prawda, to ostatnie często jest zatłoczone, ale objechanie wszystkich trzech jezior na raz pozwoli na aktywne spędzenie wolnego czasu w sąsiedztwie lasów i innych zielonych terenów. Można skorzystać też z oferty różnych ośrodków, które organizują grupowe, tematyczne wycieczki rowerowe po mieście. Jednym z nich jest galeria Posnania – w wakacje co weekend można wziąć udział w rajdzie rowerowym, który skupia się wokół konkretnego zagadnienia – np. w ostatnią niedzielę miesiąca tematem wycieczki będzie historia znanych kobiet takich jak Magdalena Abakanowicz, Katarzyna Bujakiewicz, Krystyna Feldman, Anna Jantar czy Małgorzata Musierowicz. Ta inicjatywa to nie tylko okazja do zwiedzenia wybranych ulic miasta, ale także zapoznania się z życiorysem sławnych kobiet.

Park i Puszcza

Dla wytrzymalszych rowerzystów najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka daleko poza granice miasta. Wokół Poznania zlokalizowanych jest kilka wyjątkowych miejsc, urzekających widokami oraz fauną i florą. Pierwszym jest Wielkopolski Park Krajobrazowy – znajdują się tu przepiękne jeziora, z naturalną roślinnością, dzięki czemu można spędzić wiele godzin w towarzystwie prawdziwej natury. Leśne ścieżki kuszą swoim klimatem, a dodatkowo można spotkać tu też zwierzęta takie jak borsuki, kuny czy lisy. Jezioro Góreckie oraz wieża widokowa w Mosinie to obowiązkowe punkty na liście obiektów do zobaczenia. Inną ciekawą lokalizacją jest Puszcza Zielonka – 224 km ścieżek rowerowych sprawia, że można powracać tutaj co weekend i za każdym razem zwiedzać zupełnie inne miejsca. Znajduje się tu także wieża widokowa na Dziewiczej Górze, z której da się zobaczyć m.in. Poznań (kabina obserwacyjna mieści się na wysokości 33 metrów).

Drewniane kościoły

Również dla wytrwałych – szlak drewnianych kościołów liczy 80 km i potrzeba nie lada sił oraz wytrzymałości, by zobaczyć je wszystkie jednego dnia. Budowle z drewna są nie tylko zabytkowe, ale również wyjątkowo klimatyczne. Szlak ten jest dobrze oznaczony za pomocą znaków informacyjnych, więc nie trzeba zabierać ze sobą specjalnych map, aby podążać odpowiednią trasą. Wybór ścieżek rowerowych powinien dodatkowo być uzależniony od kondycji danej osoby i posiadanego roweru – spora część tras zamienia się czasem w piaskownicę, którą trudno będzie pokonać np. na rowerze miejskim.