Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Nordic Walking, czyli marsze z kijkami, to sport bardzo popularny w ostatnim czasie i ceniony ze względu na korzystny wpływ na zdrowie oraz kondycję i wygląd. Marsz z kijkami, który dawniej był zwykłą formą treningu dla narciarzy, dziś jest jedną z najbardziej popularnych form sportu i rekreacji, z której skorzystać może praktycznie każdy. Zalet z uprawiania Nordic Walking jest wiele, jednak aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw tego sportu, niezbędne są odpowiednie kijki.

Jak wybrać odpowiednie kijki do Nordic Walking? Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu takich kijków? I wreszcie sprawa najważniejsza – jak z nich prawidłowo korzystać?

Kijki to podstawa dla tych, którzy chcą maszerować z kijkami. Muszą być wygodne i odpowiednio dobrane. Najważniejsza jest pętla na dłoń, czyli „rękawiczka”. To dzięki niej można trzymać kijki we właściwej pozycji i to bez względu na pozycję ramion. Rękawiczka sprawdza się lepiej niż tasiemka, którą posiadają niektóre kijki. Tasiemka chroni jedynie przed wypuszczeniem kijków z rąk,  zaś „rękawiczka” dodatkowo pozwala na prawidłowe wykorzystanie kijków podczas treningu. Warto zatem wybrać kijki z „rękawiczką”.

Ważna dla każdego kijka jest możliwość zmiany jego długości. Każdy ćwiczący musi dopasować kijek do swych potrzeb i do swoich rozmiarów. Dodatkowa zaleta polega na tym, że każde tempo marszu wymaga innej długości kijków.

Ważne jest też podłoże kijków, co ma szczególne znaczenie dla tych, którzy często zmieniają teren marszu. Kijki teleskopowe to świetne rozwiązanie, którzy uprawiają Nordic Walking na plaży. Ważne są również niektóre akcesoria, jak nasadki na groty kijków, które zapobiegają poślizgom oraz chronią kij przed uszkodzeniami. Dzięki takim nasadkom można stłumić również odgłosy wydawane przez kijki przy kontakcie z podłożem, co jest szczególnie ważne dla tych osób, które maszerują z kijkami po utwardzonych nawierzchniach oraz po ulicach miasta.

Warto postawić również na jakość () i wybrać kijki wykonane z porządnych materiałów. Im lepsze tworzywo, tym dłużej będą nam służyły kijki.

Ważne cechy kijów do nordic walking:

  • lekkość
  • rękojeść
  • ergonomia
  • wymienny grot

 

Dobierając długość możemy oprzeć się na wzorze lub tabeli. Dobór długości kijów do nordic walking

  • Początkujący: Długość kija = 0,68 x wzrost osoby (cm)
  • Zaawansowani: Długość kija = 0,72 x wzrost osoby (cm)
Wysokość osoby w cm
Długość kijów do Nordic Walking
150cm 100cm
155cm 100cm - 105cm
160cm 105cm - 110cm
165cm 110cm
170cm 110cm
175cm 110cm - 115cm
180cm 115cm
185cm 120cm
190cm
125cm
195cm 130 cm

Polecane Firmy: Leki, Exel