Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Nawet w pełni zaplanowany wyjazd zagraniczny wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami. Jednak duża zapasowa gotówka w portfelu stresuje, a korzystanie z karty płatniczej w PLN nadmiernie obciąża budżet. Jak korzystając z kantoru internetowego i bankowych usług online, możemy zmniejszyć koszty zagranicznej podróży.

Zadbaj o swoje finanse jeszcze przed wyjazdem

Planując podróż do obcego kraju, pamiętamy o odpowiednich ubraniach, kremach z filtrem, przewodnikach i lekach. Na ostatnią chwilę zostawiamy jednak sprawę pieniędzy i w pośpiechu wymieniamy trochę gotówki na lotnisku albo, co gorsza, w kantorze kraju, do którego przyjeżdżamy. Tracimy na całej wymianie i niepotrzebnie przepłacamy, a szukanie kantoru tuż przed wylotem lub w zagranicznym kurorcie nas stresuje. Dlatego już wcześniej przeznaczmy czas i dobrze zaplanujmy nasze finanse, wykorzystując do tego kantor online. Podróż stanie się przyjemnością, a my wrócimy z niej zadowoleni i bez dodatkowych obciążeń finansowych po powrocie.

Wymieniaj pieniądze online w kantorze bankowym

Kiedy porównamy oferty tradycyjnych kantorów z kantorami internetowymi, przekonamy się, że w kantorach online wymienimy waluty po najkorzystniejszych cenach. Całą czynność wykonamy szybko o dowolnej godzinie i bez wychodzenia z domu. Kantory online działają całodobowo przez 7 dni w tygodniu, dlatego zlecenie na przewalutowanie środków możemy złożyć nawet w środku nocy, nie czekając na otwarcie tradycyjnego kantoru. W kantorze Alior – jedynym na polskim rynku walutowym kantorze prowadzonym przez bank – o dowolnej porze złożymy zlecenie na przewalutowanie potrzebnej nam kwoty. Do zalet kantoru online należy niski spread walutowy i korzystne kursy walut https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/informacje/kursy-walut.html. Spread walutowy, czyli różnica między ceną kupna, a ceną sprzedaży waluty, to koszt zawarcia z bankiem danej transakcji (jeśli kupimy $ po 4,10 zł, a bank odkupi je od nas za 3,90 zł, spread wyniesie 0,20 zł – tyle w uproszczeniu na transakcji zarobi bank). W kantorze internetowym skorzystamy również z możliwości automatycznego zakupu walut. Ustawiamy zlecenie na przewalutowanie i zaznaczamy, że kantor ma zakupić dla nas wybraną walutę tylko po preferowanej przez nas cenie. Jeśli planujemy podróż do europejskiego kraju i potrzebujemy EUR, zlecamy wymianę środków, tylko wtedy, kiedy waluta będzie kosztowała np. 3,90 zł. Kiedy cena znajdzie się na pożądanym poziomie, bank automatycznie wymieni dla nas kwotę, którą przeznaczyliśmy do przewalutowania. Zlecenie na zakup waluty warto ustawić nawet kilka miesięcy przed wyjazdem, żeby skorzystać z jak najniższych cen walut. W kantorze online prowadzonym przez Alior możemy skorzystać ze zleceń cyklicznych. Dzięki tej usłudze kupujemy waluty określonego dnia miesiąca po aktualnym kursie, a cała transakcja przebiega automatycznie. Zakupione środki możemy też automatycznie przesłać na wybrane konto (np. na nasz rachunek w innym banku lub na rachunek banku, w którym spłacamy kredyt w obcej walucie). Pieniądze wymienione online możemy również odebrać w gotówce w jednym z oddziałów banku Alior. Dostępne waluty to EUR, USD, GBP oraz PLN.

Płać w podróży kartą walutową bez dodatkowych kosztów

Nawet kiedy dokładnie zaplanujemy nasz zagraniczny wyjazd, zawsze pojawią się dodatkowe wydatki. Możemy zabrać ze sobą wymienioną gotówkę, ale łatwiej będzie nam posługiwać się kartą, a nasze pieniądze będą bezpieczne. Kiedy wymieniamy walutę w kantorze Alior, musimy założyć specjalne konto walutowe prowadzone bez żadnych opłat, żeby otrzymywać na nie obce środki. Do konta możemy zamówić też kartę debetową Kantoru Walutowego, którą zapłacimy za zakupy w innej walucie niż PLN. Karta nic nie kosztuje, jeśli w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania, wykonamy przynajmniej jedną transakcję (w innym przypadku opłata za kartę wynosi 15 zł). Płacąc kartą w wybranej walucie nie tracimy na przewalutowaniu środków przez nasz bank. Najpierw wymieniamy po korzystnych cenach pieniądze w kantorze online, które trafiają na nasze konto walutowe. I wtedy korzystamy z dostępnych środków. Karta walutowa dostępna jest w 3 walutach (EUR, USD, GBP), a każda w innym kolorze dla wygodniejszego korzystania. W podróży walutową kartą debetową wykonujemy transakcje bezgotówkowe, które są bezpłatne. Po powrocie z zagranicznego wyjazdu karta przyda się nam do kupowania rzeczy w internetowych sklepach innych niż polskie.

Czuj się bezpiecznie w podróży

Nad wszystkimi transakcjami walutowymi wykonywanymi online mamy pełną kontrolę, a bank gwarantuje bezpieczeństwo każdej transakcji. Przy każdym zleceniu przewalutowania czy przesyłaniu środków na rachunek otrzymujemy SMS lub maila potwierdzającego wykonanie transakcji. Na karcie debetowej możemy ustawić dzienne limity, dzięki czemu niepowołane osoby nie wydadzą wszystkich naszych oszczędności.

Kantor Alior czynny 7 dni w tygodniu przez całą dobę pozwala wymieniać środki po korzystnych kursach walut w dowolnym momencie i bez wychodzenia z domu. Dzięki mobilnej wersji serwisu wygodnie kupimy walutę, korzystając z telefonu lub tabletu.

Tematy: