Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Dla wielu osób aktywność fizyczna stała się obok zbilansowanej diety nieodłącznym elementem życia. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i poprawia samopoczucie. Decydując się na konkretną aktywność, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i odzież sportową, które ułatwią trening. Jednym z takich elementów są skarpetki sportowe, które sprawiają, że trening jest bezpieczniejszy i bardziej komfortowy. Odpowiednio dopasowane, zmniejszają także możliwość kontuzji.

 

Wysokiej jakości materiał

Dla sportowca najważniejsze jest to, by skarpetki były wygodne i pozwoliły na przeprowadzenie wartościowego treningu. Wygodna nie zawsze oznacza miły w dotyku i miękki materiał. Zadaniem skarpet jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, ograniczenie potliwości i wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Poza tym, skarpetki muszą być łatwe w utrzymaniu. Jak się okazuje popularna bawełna nie spełnia tych wymogów, dlatego, że skarpetki szybko nasiąkają potem, a podczas treningu są niewygodne. Najlepiej jest zainwestować w skarpetki sportowe z wysokiej klasy materiału. Świetnej jakości produkty znajdują się na: https://www.spaio.pl/skarpetki-meskie. Co ciekawe, można tam znaleźć produkty w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Cechy skarpet sportowych

Skarpety sportowe powinny mieć anatomiczną budowę czyli być dopasowane do lewej i prawej stopy. Zwykłe skarpetki są uniwersalne i nie mają takiej cechy. Dzięki przeznaczeniu skarpety do konkretnej stopy, skarpetki są wygodniejsze i bardziej komfortowe. Dobrej jakości skarpety sportowe powinny przynajmniej w części składać się włókna syntetycznego, które odprowadza wilgoć. W takim przypadku stopa poci się w mniejszym stopniu, skarpeta nie zaczyna brzydko pachnieć, krótko po założeniu. Skarpety powinny mieć na palcach wplecioną nić z jonami srebra, która hamuje rozwój mikroorganizmów, które tworzą się w spoconych miejscach. Dzięki temu, ograniczone zostaje wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Stopa sportowca cały czas się przemieszcza, dlatego istotne jest, by skarpety miały płaskie szwy na palcach. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia otarć czy krwawień, po intensywnym wysiłku fizycznym. Ściągacze w skarpetkach sportowych powinny jedynie utrzymywać materiał na swoim miejscu. Nie mogą one uciskać łydki, bo utrudnia to przepływ krwi i wpływa negatywnie na zdrowie, a w konsekwencji może doprowadzić do powstawania żylaków.

Skarpety kompresyjne

Skarpety kompresyjne przeznaczone są dla biegaczy. Stworzone są w nowatorski sposób, a ich budowa opiera się na zastosowaniu opasek o różnym stopniu ucisku. Skarpety tego rodzaju najbardziej uciskają na stopach, im bliżej kolan stopień nacisku się zmniejsza. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na łatwiejsze odprowadzanie krwi i szybszy przepływ w żyłach. Pozwala to zapobiegać żylakom i poprawia wydolność mięśni. Co ciekawe, takie skarpetki zakłada się nie tylko na trening, ale nosi się je nawet kilka godzin po nim. Przyspiesza to regenerację tkanek i pozwala uniknąć efektu „ciężkich stóp”.