Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Dobrze dobrane okrycie wierzchnie to podstawa komfortu zarówno w deszczowe, jak i wietrzne dni. Stąd też w szafie każdej aktywnej kobiety powinien znaleźć się softshell - jest to uniwersalna kurtka wykonana z materiałów, które w pełni zastąpią kilka oddzielnych warstw i ubiór na tzw. „cebulkę”. Na co zwrócić uwagę przed zakupem kurtki typu softshell? W jakich warunkach możemy ją wykorzystywać? Które materiały sprawdzają się najlepiej?

 

Softshell – kurtka na każde warunki!

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż w góry, uprawiamy wieczorny nordic walking, jedziemy na wyprawę rowerową, czy po prostu w wietrzny dzień idziemy na spacer z dzieckiem, musimy przygotować odpowiednią odzież. W każdym z tych przypadków konieczne jest przede wszystkim ochronne okrycie wierzchnie, a kurtka – chociażby ze względu na swoją komfortową długość – niewątpliwie jest najwygodniejszą opcją. Warto przy tym, aby spełniała także inne uniwersalne funkcje, dzięki czemu może zastąpić tzw. hardshell, czyli ubiór trójwarstwowy, gdzie konieczne jest założenie bielizny termoaktywnej, na to warstwy ocieplającej i dopiero na koniec kurtki chroniącej nas od warunków zewnętrznych – zgadza się, zbyt wiele zachodu!

Rozwiązaniem jest wspomniany wcześniej softshell, co jak sama nazwa wskazuje, jest znacznie lżejszą wersją, a mimo to spełniającą zarówno funkcje ocieplające, jak i chroniące od zimnego wiatru oraz deszczu. W produkcji tego typu kurtek zastosowanie znajdują materiały, który wykorzystuje się m.in. w odzieży górskiej – są elastyczne, nie wchłaniają zanieczyszczeń, a mimo to cechują się dużą oddychalnością.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kurtki typu softshell?

  • Materiały – rodzaj dzianiny, z jakiej wykonana jest kurtka, stanowi podstawę jej funkcjonalności. Po pierwsze, musi być to wiatroszczelny materiał typu WindWall. Po drugie, warto aby wykończony był trwałą hydrofobową impregnacją DWR, co chroni przed deszczem oraz dużą wilgocią - dzięki temu woda nie wsiąka w tkaninę, a po prostu po niej spływa.

Co istotne, warto przed zakupem zastanowić się nad elementem, jakim jest dodatkowa membrana – czy jest nam w ogóle potrzebna? Na pewno będzie stanowiła dodatkową wodoszczelną ochronę, ale jeśli planujemy nasz softshelle damskie czy męskie wykorzystywać przede wszystkim do intensywnych form ruchu, lepiej będzie postawić na cieńsze formy ze znacznie większą oddychalnością.

  • Krój – powinniśmy wybrać kurtkę, która jest dopasowana do naszej sylwetki, ale jednocześnie nie krępuje ruchów. Sprawdzi się dzięki temu w różnych warunkach, a jeśli będzie taka konieczność, pozwoli na dołożenie pod spód dodatkowej warstwy.

Biorąc pod uwagę krój, warto rozpatrzyć także rodzaj kaptura, jaki znajduje się w danej kurtce. Na rynku dostępne są m.in. modele, w których chowany jest on do wnętrza kołnierza. Inną wygodną opcją jest po prostu wysoka stójka chroniąca szyję i kark przed zimnym wiatrem – w tym przypadku kieruj się przede wszystkim swoimi preferencjami.

  • Design – po części on także związany jest z opisanym wcześniej krojem, ale stanowi jednak szerszą perspektywę na efekt wizualny softshelli, co odzwierciedla się m.in. w kolorach kurtek. Jeszcze kilka sezonów temu odzież tego typu była przede wszystkim dostępna w stonowanych, ciemnych barwach. Aktualnie wybór jest znacznie szerszy, a wiele modeli prezentuje żywe, atrakcyjne kolory – posiada je w swojej ofercie m.in. marka The North Face, której softshelle damskie znajdziemy w turystycznym sklepie internetowym e-Horyzont.
  • Rozmiar – optymalnie dobrany rozmiar znacznie wpływa na funkcjonalność kurtki. Przed zakupem należy więc dokładnie sprawdzić, który z nich będzie dla nas najlepszy (koniecznie zobacz tabele rozmiarów i porównaj ewentualne różnice pomiędzy nimi).

Co jednak ważne, jeżeli kupujemy cienki softshell warto pamiętać, że może przydać nam się dodatkowa przestrzeń na ocieplające warstwy (może więc nieco większy rozmiar?). Z drugiej strony, jeśli planujemy ową kurtkę wykorzystywać np. tylko do treningów biegowych, istotniejsze staje się wtedy jej dopasowanie do linii ciała – pamiętaj, to softshell ma dopasować się do Twoich potrzeb, a nie odwrotnie!