Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Nie każda kurtka wyglądająca na dobrze chroniącą przed wiatrem i chłodem sprawdzi się na szlaku. Pamiętaj o tym, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem w sezonie jesienno-zimowym, bo może się okazać, że wpłynie to nie tylko na Twój komfort, ale i na zdrowie. Na co więc warto zwrócić uwagę wybierając kurtkę na górskie wędrówki?

 

Kurtka turystyczna musi oddychać!

To ważna zasada, a kryje się pod nią to, że kurtka powinna w łatwy sposób odprowadzać nadmiar potu i ciepła. Nowoczesne kurtki już od dłuższego czasu tworzone są w taki sposób, aby ten problem rozwiązywały. Czasem poprzez użycie membrany, która świetnie chroni przed deszczem, a przy okazji do pewnego stopnia oddycha. Coraz częściej za pomocą technologii softshell, która pomimo mniejszej odporności na dużą wilgoć, zapewnia doskonałą oddychalność.

Komfort termiczny

Oczywiście kurtki jesienno-zimowe pomimo możliwości odprowadzania na zewnątrz nadmiaru ciepła (na przykład w momencie bardziej intensywnego wysiłku, chociażby przy podejściach), muszą jednocześnie chronić przed zimnem z zewnątrz. Wiele kurtek turystycznych rozwiązuje ten problem do perfekcji, choć nie da się ukryć, że tworzone są z myślą o różnych warunkach. Warto przyjrzeć się temu, co można znaleźć w specjalistycznych sklepach trekkingowych (np. w e-Horyzont.pl), gdzie można znaleźć kurtki idealne na jesień i łagodniejsze zimy, jak i na bardzo mocne mrozy (w przypadku tych drugich warto szukać marek wyspecjalizowanych w odzieży turystycznej, np. sprawdzając sklep Jack Wolfskin).

 

Kurtki od Jack Wolfskin

Dlaczego kurtki jesienno-zimowe muszą być oddychalne?

Powód jest prosty. W czasie górskich wędrówek poddajemy organizm wysiłkowi, zarówno przez to, ze cały czas jesteśmy na nogach, jak i przez to, ze co jakiś czas zdarza się bardziej strome podejście. Powoduje to, ze nawet pomimo panującego dookoła chłodu, organizm może się przepocić – a to w połączeniu z niskimi temperaturami prosta droga do przeziębienia.

 

Kurtki zimowe

Jeśli do tego dołożymy czas, przez jaki zwykle trwa wędrówka po szlaku, zwykłe przeziębienie łatwo może przejść w coś gorszego. Tymczasem właśnie wspomniane już technologie pomagają w sprawnym odprowadzaniu nadmiaru ciepła, co skutecznie pozwala zachować optymalną temperaturę pod kurtką.