Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Dobre buty to podstawowy element bagażu każdego turysty planującego górskie wędrówki. Odpowiednio dobrane zapewnią dwie najważniejsze zalety w czasie takich wypraw: wygodę oraz bezpieczeństwo. Wybór obuwia w góry jest bardzo duży, dlatego trzeba na początek dobrze przemyśleć swoje potrzeby. Jeśli właśnie planujesz zakup obuwia górskiego, to sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo.

 

Buty dedykowane do konkretnych zastosowań

Na początku warto podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego modelu idealnego w góry. Buty trzeba dobrać do własnych potrzeb oraz okoliczności, w których będą wkładane. Inne obuwie jest potrzebne latem, a inne zimą. Na trudne, wymagające trasy konieczny będzie zakup innego obuwia niż na te bezpieczne i często uczęszczane. Ważne są także warunki pogodowe i klimat: czy może nas zaskoczyć deszcz lub śnieg, czy planujemy wędrówkę w suchych, górzystych rejonach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem, to lepszym wyborem będzie wyższe obuwie, które zapewni stabilizację kostki, a zatem też zmniejszy ryzyko ewentualnych kontuzji. Osoby doświadczone, które mają za sobą liczne wędrówki w trudnym, skalistym terenie, mogą z powodzeniem wybrać lżejsze i niższe buty górskie.

Buty trekkingowe dla amatorów górskich wycieczek

Choć nie ma jednego modelu obuwia, które sprawdzi się w każdych warunkach, to zawsze pierwszym wyborem w góry są buty trekkingowe . Mają solidną konstrukcję z wyższą cholewką i dlatego gwarantują odpowiednie wsparcie kostek, chroniąc je przed skręceniem. Buty trekkingowe mają sztywną, wytrzymałą podeszwę, dzięki czemu ograniczają wyczuwalność kamienistego podłoża. Dobrej jakości buty trekkingowe to modele, które są wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie zapewniających dobrą wentylację. W razie potrzeby obuwie można dodatkowo zaimpregnować. Wśród butów trekkingowych są zarówno modele na krótkie wycieczki po mało wymagającym terenie, jak i wielodniowe górskie wypady z plecakiem w terenie trudnym technicznie.

Lekkie i solidne buty podejściowe

To modele dedykowane osobom uprawiającym wspinaczkę górską, ale także cieszą się dużą popularnością wśród miłośników górskich wycieczek. Jako typ obuwia klasyfikowane są między butami trekkingowymi a typowymi butami wspinaczkowymi . Buty podejściowe są dobrym wyborem na ciepłe dni w roku. Ważnym atutem, który warto wziąć pod uwagę w czasie wyboru obuwia, jest ich waga. Niska sprawi, że po dojściu pod ścianę wspinaczkową można je wygodnie przymocować do plecaka i nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia. Inny ważny element butów podejściowych stanowi podeszwa. Powinna być przyczepna, stosunkowo sztywna, ale jednocześnie niezbyt gruba, by zapewniła stopom ochronę w czasie wędrówki po kamienistym, nierównym podłożu, a zarazem też pozwoliła dobrze je wyczuwać. Buty podejściowe nierzadko mają specjalne gumowe wzmocnienia w strefie palców i pięty, dzięki czemu dobrze chronią stopę. Oprócz dobrego dopasowania, wygody i stabilności, niezwykle ważna jest waga butów. Wśród butów podejściowych są modele z membraną lub bez niej, a wybór danego rozwiązania zależy od preferencji użytkownika.

Buty wysokogórskie – najlepszy wybór na wymagające trasy

Wyprawa w wysokie góry często odbywa się w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Trudne trasy pokryte śniegiem i lodem to duże wyzwanie, dlatego specjalne buty wysokogórskie , kompatybilne z rakami, są wprost niezbędne. Dedykowane buty wysokogórskie zostały zaprojektowane z myślą o miłośnikach górskich wędrówek, którzy mają specjalne wymagania. Zapewniają ciepło, dobrą izolację, posiadają membranę, która chroni przed wilgocią, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Ważne, by buty wysokogórskie były wygodne i dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, gdyż tylko takie mogą zapewnić bezpieczeństwo w czasie wyprawy.

Podeszwa w butach górskich – jak wybrać?

Zasada jest dość prosta. Na wyprawy po łatwym terenie z łagodnymi wzniesieniami dobrym wyborem będzie obuwie z miękką, elastyczną podeszwą. Na trasach trudnych technicznie i kamienistych lepszym wyborem będą buty ze sztywną podeszwą, która zagwarantuje stopom wsparcie oraz pełne bezpieczeństwo.

Buty górskie dostępne na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl można znaleźć różne modele obuwia górskiego: zaczynając od butów podejściowych, przez buty trekkingowe, aż po buty wysokogórskie. Buty w góry są wyborem na lata, dlatego warto stawiać na sprawdzone modele takich marek jak: Scarpa, Aku. Zamberlan, Hanwag. Asolo, La Sportiva, Meindl, Salewa czy Merrell.