Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

czekany do wspinaczki górskiej

Wiele osób wybierających się na zimowe wycieczki i wyprawy zastanawia się nad skompletowaniem właściwego ekwipunku. Jednym z często powtarzających się pytań jest to dotyczące czekana.

 

Czy w ogóle jest on potrzebny, jeśli zamierzamy pokonywać ośnieżone szlaki? Wszystko zależy od tego, w jakim terenie będziemy się poruszać. Jeśli naszym celem są szlaki o łagodnej charakterystyce czy leśne ścieżki, to z pewnością czekan będzie przerostem formy nad treścią. Jeśli jednak wybieramy się w góry, w stromy teren, w którym istnieje chociaż minimalna szansa na ześlizgnięcie się ze szlaku, wtedy odpowiednio dobrany czekan będzie niezbędny. Czekany górskie, wraz z rakami, stanowią bowiem podstawowe wyposażenie, które pozwoli na bezpieczne poruszanie się w oblodzonym i zaśnieżonym terenie.

Jak dobrać czekan?

Czekany górskie wybieramy przede wszystkim biorąc pod uwagę rodzaj aktywności, jaką będziemy uprawiać. Zupełnie inaczej są bowiem skonstruowane czekany turystyczne, inaczej czekany wspinaczkowe, a jeszcze inaczej czekany skiturowe. Różnice te nie są tylko stylistyczną fanaberią, ale wpływają na sposób użytkowania czekana oraz jego możliwości w terenie. To właśnie dlatego w przypadku tego elementu ekwipunku nie zawsze droższy oznacza lepszy. Przede wszystkim czekan powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb i warunków fizycznych. Pamiętajmy też, że do prawidłowego użytkowania czekana niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie. Nawet najlepiej dopasowane czekany górskie nie pomogą nam w sytuacji awaryjnej, jeśli nie będziemy potrafili z nich skorzystać.

 

czekany

Czekany turystyczne idealne na początek

Modele przeznaczone do turystyki to najprostsze modele na rynku i to właśnie od nich większość osób zaczyna swoją przygodę z zimowym sprzętem górskim. Charakterystycznym elementem tych modeli jest proste lub lekko zakrzywione stylisko, które z łatwością wbijemy w śnieg. Czekany turystyczne wykorzystujemy bowiem najczęściej asekurując się nimi podczas pokonywania stromych stoków, zarówno na podejściu, jak i na trawersie, właśnie wbijając stylisko w śnieg. Czekany turystyczne pozwalają też wyhamować w razie upadku i niebezpieczeństwa ześlizgnięcia się po stromym stoku. Ważnym parametrem tych modeli jest długość. Musi być ona odpowiednio dobrana do wzrostu i długości ramion, aby operowanie czekanem było wygodne i nie nastręczało żadnych trudności.

Czekany wspinaczkowe dla doświadczonych użytkowników

Modele te to inaczej czekany lodowe. Najczęściej cechuje je bardzo mocno wygięte stylisko oraz agresywny kształt ostrza, które z łatwością wbija się w śnieg i lód. Poza tym są wyposażane we wsporniki dłoni oraz profilowane uchwyty. Jeśli decydujemy się na czekany wspinaczkowe, to z pewnością posiadamy już duże doświadczenie w poruszaniu się zimą w górach. Sprawdzą się one bowiem podczas wspinaczki na lodospadach, a także na najbardziej stromych stokach, w żlebach i innych trudnych technicznie fragmentach górskich dróg. Czekany lodowe kupuje się i używa w parach.

 

Czekany skiturowe dla narciarzy

Czekany górskie na skitury to modele projektowane z myślą o użytkowaniu na podejściu. Przydadzą się na najbardziej stromych fragmentach trasy, kiedy będziemy zdobywać szczyt z nartami na plecach. W przypadku czekanów skiturowych kluczowym parametrem jest waga, która powinna być jak najniższa. Czekan jest bowiem używany na nartach najczęściej tylko na krótkich, najtrudniejszych odcinkach, a większość czasu spędza przytroczony do plecaka.