Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

rower do jazdy miejskiej (fot. materiały prasowe )

Jazda na rowerze wraca do łask. Coraz częściej staje się ona istotnym elementem stylu życiu wielu osób. Szczególnie tych, którzy mieszkają w dużych ośrodkach miejskich. Różnorakie korzyści płyną z przestawienia się na rower. Przede wszystkim – mniejsza produkcja spalin, mniejszy ruch uliczny oraz więcej wolnej przestrzeni. Ponadto – jazda na rowerze jest zdrowa dla naszego organizmu – poprawia krążenie, dotlenia tkanki i spala tłuszcz. Jeśli przygotowujesz się do zakupu roweru do jazdy miejskiej – poniżej udzielamy kilku porad, które pomogą ci wybrać rower idealny do twoich oczekiwań.

 

Zakup roweru – krok po kroku. Jak wybrać ramę rowerową

Chyba każdy z nas umie poruszać się na jednośladzie. Nie każdy jednak wie, jak wybrać rower idealny do naszego codziennego stylu życia. Dostępne modele rowerów różnią się rozmaitymi parametrami – geometrią ram, średnicą kół, obecnością dodatkowych mechanizmów ułatwiających poruszanie się.

Rama jest jednym z najważniejszych elementów, od którego omówienia warto zacząć. Przeglądając dostępne modele rowerów zwróć uwagę na materiał, z którego wykonana została rama. Najczęściej stosuje się ramy stalowe, o dużym stopniu wytrzymałości, nie odkształcające się oraz odporne na oddziaływania fizyczne. Niestety, jest to materiał dość ciężki, dlatego korzystanie z takiego roweru może być uciążliwe – jeśli np. mieszkasz na 2 lub 3 piętrze.

Warto też rozważyć zakup roweru z ramą aluminiową – jest to materiał bardziej wytrzymały, a jednocześnie – cieńszy. Wykonane z niego ramy ważą o wiele mniej, nie tracąc przy tym na wytrzymałości.

Rozmiar roweru, napęd i pozostałe istotne elementy

Rozmiar roweru ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania go. Najczęściej, dzieli się je na rozmiary: S, M oraz L. Są to jednak miary dość nieadekwatne, dlatego warto zawsze zwrócić uwagę na rozmiar podany w centymetrach. Kluczowy jest oczywiście rozmiar kół. Najczęściej wybierane to te o średnicy: 26-29 cali. Rozmiar kół zależy również od wzrostu osoby użytkującej rower.

Jeśli masz wątpliwości, czy dany rower będzie pasował – warto sprawdzić, które elementy jego konstrukcji można regulować. Oprócz samego siedziska, regulować można zazwyczaj również kierownicę.

Napęd ma również duży wpływ na komfort poruszania się na danym rowerze. W przypadku jazdy miejskiej – ilość przerzutek nie jest tak ważna, jak ich bezawaryjność. Nawet mając do dyspozycji zaledwie 3 przerzutki, można z łatwością poruszać się jednośladem po chodniku lub ścieżce rowerowej. Warto wybierać modele, w których przerzutki ukryto w piaście przy tylnym kole. Jest to najbardziej bezawaryjne rozwiązanie.

Błotniki to element często i niesłusznie ignorowany. A tymczasem – podczas jazdy miejskiej ma on duże znaczenie. Jeśli poruszasz się po chodniku zroszonym deszczem, wilgotnej nawierzchni poprzecinanej kałużami – wówczas błotniki będą stanowić świetne zabezpieczenie dla ciebie i twojego ubrania.

Na koniec pragniemy polecić poszukiwanie roweru miejskiego w internecie. W ofercie sklepu: https://polskie-rowery.pl/, znajdziesz dziesiątki różnorodnych modeli dedykowanych właśnie do jazdy miejskiej. Są to jednoślady przeznaczone m.in. dla osób, które pragną swoją codzienną drogę do pracy, na uczelnię, na zakupy – pokonywać właśnie za pomocą roweru.