Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Dla kobiet lubiących wycieczki górskie czy trekkingowe niezbędna będzie kurtka softshell damska, łącząca w sobie jednocześnie komfort i wygodę noszenia. To ważne cechy, które z pewnością doceni każda kobieta, korzystająca z kurtki softshellowej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kurtce softshell damskiej – czym dokładnie jest, w jaki sposób ją czyścić i czy można ją prać?

Softshell damski – co to takiego?

Softshell to specjalny materiał, zastępujący tradycyjne warstwy odzieży – bieliznę termoaktywną, kurtkę z membraną i sweter lub polar. Kurtka softshell damska łączy ze sobą te warstwy w jedną: warstwę zewnętrzną wykonaną z poliestru, warstwę membrany oraz warstwę wewnętrzną, gdzie znajduje się polar.

Dzięki takiemu połączeniu zachowuje ciepło, chroni przed wiatrem, wilgocią oraz zapewnia oddychalność skóry. Softshell stosowany jest także w kurtkach rowerowych, stąd określenie — oddychająca kurtka na rower. Co to znaczy? Jak już sama nazwa wskazuje, taka odzież zapewnia odpowiednią wentylację oraz utrzymuje ciepło.

Kurtka softshell damska

Kurtka softshell – jaką wybrać?

Właściwe dobranie kurtki softshell damskiej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim każda kobieta powinna określić, do czego będzie jej potrzebna taka kurtka. Czy jest miłośniczką wędrówek górskich, czy preferuje długie spacery po terenach nizinnych, a może lubi biegać w każdych warunkach atmosferycznych? Do trudnych, wymagających aktywności sprawdzi się kurtka softshell damska z wysokimi wartościami membrany, a do lekkich, mniej wymagających treningów – z niższymi wartościami.

Niektóre kurtki mają także dodatkowe zabezpieczenia, takie jak stójka przy kołnierzu, mająca za zadanie ochronę twarzy przed wiatrem czy deszczem. Innym dodatkowym elementem mogą być ściągacze u dołu kurtki softshellowej.

Ponadto, softshell z kapturem damski będzie dodatkowo chronił głowę przed wiatrem. Zatem jaką kurtkę softshell damską wybrać? Na rynku jest dostępnych wiele modeli, na podstawie zawartych w tym artykule informacji oraz własnych preferencji bez problemu można wybrać odpowiednią.

Jeśli szukasz dobrej jakościowo i po prostu ładnej kurtki softshell damskiej, sprawdź np. asortyment sklepu outdoorowego: https://outdoorzy.pl/strefa-damska/odziez/kurtki/softshell.html .

Jak dbać o kurtkę softshell damską?

Aby kurtka softshell damska zimowa czy letnia służyły nam dłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim, po zakończonym treningu nie powinno się zostawiać jej zwiniętej i wilgotnej. W takim przypadku należy rozwiesić kurtkę w ciepłym, dobrze wentylowanym miejscu.

Drobne zabrudzenia można przecierać wilgotną szmatką, z ciepłą wodą i delikatnym środkiem czyszczącym, np. szarym mydłem. Niektóre kurtki softshell damskie są zabezpieczone specjalną powłoką chroniącą przed wchłanianiem wody w materiał. Aby odpowiednio zadbać o taką powierzchnię, należy stosować środki do impregnacji.

Damska kurtka softshell

Czy można prać kurtkę softshell damską?

Tak, jednak kurtka softshell damska różni się od innych kurtek materiałem, a co za tym idzie – zasadami obowiązującymi podczas prania. Należy także pamiętać, że do prania stosuje się inne środki piorące niż do pozostałej odzieży.

Nie wolno także używać środków wybielających i zmiękczających materiał, bowiem mogą one go zniszczyć. Temperatura do prania zarówno oddychającej kurtki na rower, jak i kurtki softshell damskiej zimowej czy letniej powinna być dostosowana do informacji zawartej na metce.

Nie można także suszyć w pralce bębnowej, prasować ani czyścić takiej odzieży chemicznie. Jeśli chodzi o softshell damski z kapturem, do prania można odpiąć kaptur i prać go osobno z kurtką w pralce.