Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

jazda na motocyklu

Motocykl to rewelacyjny środek transportu, który pozwala dojechać w najdalsze zakątki świata. Radość z poruszania się jednośladem na turystycznych szlakach jest niepowtarzalna, a wspomnienia z takiej motocyklowej podróży będą towarzyszyć Ci przez całe życie. Aby jednak turystyczny wypad na motocyklu był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować.

 

Chociaż stan jednośladu musi być sprawdzany przed każdym wyjazdem, a na Twojej głowie zawsze obowiązkowo powinien znajdować się wysokiej jakości kask, to dalsza wyprawa wymaga uwzględnienia dodatkowych kwestii, wpływających na komfort i bezpieczeństwo motocyklisty.

Czym charakteryzują się dłuższe, turystyczne podróże motocyklowe?

Przede wszystkim pamiętaj, że dłuższa podróż motocyklem to ryzyko zmiany pogody. Wyjeżdżając rano przy świecącym słońcu i bezchmurnym niebie, nie masz gwarancji, czy kilkadziesiąt kilometrów dalej sytuacja będzie wyglądać podobnie – być może spotka Cię deszcz, wiatr, a nawet intensywna burza. Zmienna pogoda to największe zagrożenie związane z turystycznymi wyjazdami motocyklem.

Musisz pamiętać też o większym ryzyku niechcianych zdarzeń drogowych. Będziesz poruszać się często po drogach szybkiego ruchu o ogromnym obłożeniu samochodami. Może też dojść do awarii jednośladu, gdy będziesz kilkaset kilometrów od domu. Na to wszystko koniecznie musisz się odpowiednio przygotować.

Jakiego rodzaju motocykl najlepiej sprawdzi się na dalsze wyprawy?

Nie każdy jednoślad sprawdzi się podczas dłuższych wypadów. Sprzęt powinien być przede wszystkim wyposażony w mocniejszy silnik, umożliwiający osiąganie odpowiednich prędkości na drogach szybkiego ruchu, chłodzony cieczą, a nie powietrzem. Ważne jest, aby motocykl miał wygodną kanapę dla kierowcy (oraz ewentualnie dla pasażera), a jego kształt sprzyjał zachowaniu ergonomicznej sylwetki.

Z tego względu do dalekich wyjazdów najlepiej wykorzystywać motocykle turystyczne. To pojazdy o większych gabarytach, które posiadają mocne jednostki napędowe i pełen system chłodzenia. Mają wygodną kanapę, a niekiedy także system regulacji zagłówka. Wyposażone są m.in. w nawiewy czy radio. Do zalet maszyn turystycznych warto dodać także liczne sakwy i skrzynie na bagażnik, wygodne miejsce dla pasażera czy komfortowy system prowadzenia pojazdu.

Jak przygotować się do dalszej podróży jednośladem?

Przygotowanie do wyprawy musisz zacząć od kontroli motocykla. Sprawdź działanie hamulców, świateł, a także układu kierowniczego. Jeżeli jedziesz bardzo daleko, a Twój jednoślad nie był od dłuższego czasu używany – udaj się na stację diagnostyczną w celu weryfikacji jego stanu technicznego. Zadbaj też o wyposażenie. Zabierz ze sobą dodatkowe łatki, kamizelkę odblaskową oraz latarkę. Jedziesz za granicę? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danym kraju – to niezwykle istotna kwestia. Niekiedy konieczne będzie zapakowanie np. odpowiednio wyposażonej apteczki czy trójkąta ostrzegawczego. Zabierz ze sobą również dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy, a także dokument potwierdzający zakup OC.

Pamiętaj, aby sprawdzić, w jakim stanie jest Twój kask, a w razie potrzeby – zakup nowy. Powinien to być model wysokiej jakości, wykonany z kompozytów czy włókien szklanych. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie ochronę na najwyższym poziomie. Możesz skorzystać z oferty kasków turystycznych. Te z jednej strony świetnie chronią użytkownika, a z drugiej dają poczucie swobody. Otwierana część szczękowa ułatwia korzystanie z interkomu czy spożywanie posiłków na przerwach. Najlepiej zdecydować się na cenione w środowisku motocyklistów marki – dobrą opinią cieszą się np. kaski HJC.

Przed wyjazdem zaopatrz się w odpowiednie ubezpieczenia, a także pakiet Assistance, który ułatwi Ci naprawę jednośladu w razie ewentualnej awarii czy innego zdarzenia drogowego. Assistance powinien chronić Cię na całym obszarze, który masz zamiar zwiedzać.

Zwróć też uwagę na odpowiednie zaplanowanie podróży. Uwzględnij przy tym niezbędne przerwy (na krótki odpoczynek, posiłek, tankowanie lub nocleg – w razie potrzeby), omijając najbardziej niebezpieczne miejsca. Aby nie zgubić się w trasie, spakuj ze sobą standardową mapę, przydatną, gdy stracisz sygnał GPS. Jeżeli nie chcesz się spieszyć, nie wjeżdżaj na drogi szybkiego ruchu (autostrady, ekspresówki). Pamiętaj, aby zawsze dostosować prędkość do warunków obowiązujących na drodze, a w przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych postaraj się zjechać z trasy.

Ubrania, które zawsze należy ze sobą zabrać

Wyjazd na dalszą wyprawę motocyklową wymaga odpowiedniego zaopatrzenia również w ubrania. Te powinny być przede wszystkim bezpieczne. Obowiązkowe są protektory na rękach, kręgosłupie czy kolanach.

Konieczne jest dostosowanie odzieży do panujących warunków. W torbie lub kufrze musisz mieć zapakowany zestaw ubrań wodoodpornych i wiatroodpornych. Możesz poszukać też ubrań z podszewką chroniącą przed wyziębieniem. Tego rodzaju podszewki ma m.in. kurtka Ozone lub kurtka Shima (wykonana np. z wysokiej klasy materiałów tekstylnych). Jeżeli jedziesz w zimne i wietrzne obszary, zapakuj kompletny zestaw odzieży termoaktywnej.

Kupując zestaw ubrań na wyjazdy turystyczne, zwróć uwagę, czy wybrane modele są odpowiednio wentylowane, aby zapewnić ciału ciągły dostęp tlenu. Możesz też postawić na walory praktyczne – przykładowo kieszenie zamykane na zamek błyskawiczny zawsze przydadzą się do przechowywania telefonu.

Nie zapomnij o obuwiu czy rękawicach. Wysokie buty Rebelhorn czy SIDI zapewniają odpowiednią sztywność nogi, gwarantując jej stabilne ułożenie. Jednocześnie są dobrze wentylowane, mają wygodną podeszwę i nadają się do użytkowania nawet przez wiele godzin bez przerwy. Rękawice z kolei powinny być pełne, wygodne i wentylowane. Konieczne są również protektory chroniące wrażliwe kości dłoni przed ewentualnym złamaniem.

Takie przygotowanie przełoży się na bezpieczny wyjazd. Teraz wystarczy wsiąść na motocykl, odpalić go i wyruszyć w podróż swojego życia. Szerokiej drogi!