Reszta Świata

Egipt to wyjątkowy kraj, tutaj spędzimy wspaniałe wczasy. Wybrzeże Morza Czerwonego przyciąga pięknymi widokami i doskonale zagospodarowanymi kurortami. Można tu spędzać czas na uprawianiu sportów wodnych, przy czym największą popularnością cieszy się nurkowanie w u boku barwnych ryb i rafy koralowej.

Popularne są również wycieczki wielbłądami po pustyni, dzięki którym poznamy Egipt znany z licznych filmów. Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają też nad Nilem. Dla turystów, dla których Egipt to przede wszystkim wspaniałe zabytki takie wyprawy są wspaniałą przygodą. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Kairu – miasta, które może zaskoczyć silnymi kontrastami i cennymi zabytkami. Pobliskie piramidy w Gizie to kolejne atrakcje turystyczne, dzięki którym Egipt jest tak chętnie odwiedzany. Zachwyca też Aleksandria, Luksor, kusi Dolina Królów, a także mniej znane i równie cenne zabytki, dzięki którym poznawanie wspaniałej historii tego kraju staje się wspaniałą przygodą.

Dandara

Leżąca na zachodnim brzegu Nilu Dandara znana jest przede wszystkim ze świątyni Hathor. To cenny zabytek rzymsko-ptolemejski, który zasługuje na uwagę z kilku względów. Jakich? Przede wszystkim jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń na terenie Egiptu. Tutaj zobaczymy ogromną salę, w której wnętrzu znajduje się kilkanaście potężnych kolumn. Zachwyca też Sala Pojawień, której wspaniałą ozdobą są reliefy przedstawiające sceny związane z fundacją oraz budową świątyni. Turyści chętnie odwiedzają również boczne kaplice, które poświęcone są poszczególnym bóstwom egipskim. Największym zainteresowaniem cieszą się tu jednak podziemne krypty, które skutecznie pobudzają wyobraźnię wszystkich miłośników przygód.

Al-Agami

Al-Agami to jedna z ciekawszych miejscowości, którzy chcą spędzić wczasy nad Morzem Śródziemnym, a jednocześnie urządzać ciekawe wycieczki w głąb Kraju Faraonów. Wczasy w tym kurorcie dają też możliwość urządzania wielu ciekawych wycieczek po okolicy, a ich szczególnie atrakcyjnym celem jest leżąca w odległości zaledwie 20 km Aleksandria. Ten kurort przyciąga również tych turystów, którzy zabawy w wodzie oraz uprawianie sportów wodnych chcą połączyć z wyprawami na teren miejsc znanych z wielkich walk toczonych w okresie II wojny światowej. W pobliżu tutejszych kurortów dostrzec można takie pamiątki, jak wojenne nekropolie oraz muzea, w których przypomina się o kampanii w Północnej Afryce.

Piramida w Majdum

Piramida w Majdum być może nie należy do najpopularniejszych, a jednak to obiekt unikalny, który może oczarować swą formą. Co warto o niej wiedzieć?
Zazwyczaj odwiedzana jest w czasie wycieczki do leżącej w okolicy oazy Fajum. Piramida ta jest jedną z największych osobliwości w środkowym Egipcie, a pustynne otoczenie podkreśla jej niezwykły urok. Fałszywa Piramida (bo taką nazwę nadała jej miejscowa ludność), mimo badań nadal kryje wiele tajemnic. Nieznany jest czas jej budowy, nie wiadomo też, z czyjej woli powstała. Ciekawie prezentuje się też najbliższe otoczenie tej piramidy. Można tu ujrzeć nekropolię, która stała się miejscem spoczynku dla książąt z IV dynastii. Na jej terenie czekają ciekawe mastaby, które wciąż czekają na dokładniejsze badania.

Fajum

Oaza Fajum to największa oaza w Egipcie, jak i także na terenie całej Afryki Północnej. Otoczona wzgórzami i pustynią oaza przypomina potężny ogród, na terenie którego żyje aż 1,3 miliona osób.

Jednym z największych skarbów Fajum jest jezioro Karun. Wiadomo, że nad jego brzegami człowiek pojawił się dość wcześnie. Badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie tu pamiątek sprzed 40 tysięcy lat. Niegdyś jezioro było znacznie większe niż obecnie, a nad jego brzegami powstawało wiele osad. Z czasem jednak Sahara stała się obszarem wyjątkowo suchym, a jezioro Karun znacznie zmniejszyło swą powierzchnię.

Wycieczki na jej teren zaglądają nie tylko ze względu na piękną zieleń. Do najważniejszych zabytków na terenie oazy Fajum zaliczają się ruiny świątyni wzniesionej na cześć boga Sobka, do której prowadzi aleja sfinksów.

Abu Sir

Abu Sir jedna z najciekawszych miejscowości w Delcie Nilu. Abu Sir to głównie wspaniałe pamiątki, które przypominają o istniejącym tu w czasach starożytnych mieście. W czasach ptolemejskich miasto awansowało do rangi miasta świętego, a zgodnie z licznymi podaniami na jego terenie miał się znajdować grób Ozyrysa. Ruiny miasta zostały na nowo odkryte dość wcześnie. Wiedzieli już o nich uczestnicy słynnej kampanii napoleońskiej, dzięki którym w początkach XIX wieku wiedza na temat Egiptu i jego skarbów znacznie się zwiększyła. Dziś ruiny są nie tylko cennymi skarbami Kraju Faraonów, ale i wielkimi atrakcjami dla tych turystów, którzy w rejonie Delty Nilu postanowili spędzić wczasy. Czekają tu na nich ruiny świątyni Ozyrysa, która w okresie późniejszym była wykorzystywana jako kościół katolicki. Zachwycić też mogą pozostałości łaźni rzymskiej oraz fundamenty domów. W wielu z nich do dziś dostrzec można wspaniałe mozaiki, które uznawane są za wspaniałe dzieła starożytnej sztuki. Na terenie starożytnego miasta zachowały się także ruiny wieży, która pełniła rolę latarni morskiej. Widoczne są również pozostałości murów obronnych, które miały zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.

Wielkie Piramidy w Gizie

Wielkie Piramidy w Gizie – dzielnicy Kairu, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Największą atrakcją jest tu Wielka Piramida Cheopsa – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w Egipcie. Pierwotnie liczyła ona aż 146 metrów wysokości. Dziś jest nieco niższa, jednak jej kamienne bloki do dziś wzbudzają zachwyt. W jej wnętrzu: Komora Królowej, Komora Tajemnic oraz Wielka Galeria.

W Komorze Króla, ujrzeć można rozbity sarkofag. Przy tej piramidzie mieści się  Muzeum Łodzi, znajduje się w nim barka słoneczna, którą dusza faraona miała odpływać w zaświaty.

Drugim potężnym grobowcem, jest Piramida Chefrena. Wędrówka jej korytarzami to wyjątkowa przygoda, a w czasie zwiedzania tego zabytku można lepiej poznać i zrozumieć wierzenia dawnych Egipcjan. Dolna i górna świątynia grobowa prezentują się tu wspaniale, a zainteresowanie nimi od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Trzecią piramidą jest najmniejsza w Gizie Piramida Mykerinosa.

Giza znana jest również posągu Sfinksa – potężnego, kamiennego lwa z głową faraona.

Aleksandria

Położona w delcie Nilu Aleksandria przyciąga tych, którzy chcą wypocząć na wybrzeżach Morza Śródziemnego, i odkrywać tajemnice Egiptu, założone przez Aleksandra Wielkiego i nazwane na jego cześć.

Współczesna Aleksandria to miasto, na terenie którego można się zetknąć z pamiątkami po różnych kulturach. Koptyjska katedra sąsiaduje tu z piękną synagogą z końca XIX wieku, z kolei o wpływie Grecji i Rzymu na to egipskie miasto przypomina Muzeum Grecko – Rzymskie. Łaźnie oraz potężny teatr to kolejne pamiątki związane ze starożytnym Rzymem. Innym cennym zabytkiem jest rzymska willa, znana jako Dom Ptaków. Z pamiątkami z okresu rzymskiego można się też spotkać w Muzeum Narodowym, którego dodatkową atrakcją są egipskie mumie.

Nie brak też na terenie Aleksandrii zabytków arabskich, wśród których wyróżniają się meczet Attarin oraz meczet Sidi Abu al-Abbasa.

Cennym zabytkiem jest też pochodzący z XV wieku Fort Kaitbeja, który niegdyś strzegł wejścia do Portu Wschodniego. Powstał on na fundamentach słynnej latarni morskiej, która uznawana była za jeden z cudów antycznego świata.

Warto odwiedzić także grobowce Anfuszi – starożytna nekropolia, która powstała w wapiennych skałach. Wiadomo, że te greckie groby powstały pomiędzy III a II wiekiem p. n.e., a ich odkrycie w początkach XX wieku stało się ważnym wydarzeniem w świecie nauki. Wielką atrakcją jest również Biblioteka Aleksandryjska, która wraz z Muzeum Manuskryptów stanowi częsty cel turystów i naukowców.

Akwarium oraz Instytut Oceanograficzny to nowsze atrakcje Aleksandrii, którym również warto poświęcić nieco uwagi.

Kair - stolica Egiptu

Każdy kto odwiedza Egipt powinien również odwiedzić jego stolicę – Kair. To największe ze wszystkich miast w Afryce, dzięki któremu Egipt zajmuje tak ważną rolę w tej części świata. Kair odgrywa jednocześnie istotną rolę w kulturze oraz w polityce całego arabskiego świata. To miasto, które dynamicznie się rozwija się i które przyciąga licznymi kontrastami. Średniowieczne dzielnice oraz tereny znane z nowoczesnej zabudowy to obraz miasta. Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Ciekawą grupę kairskich zabytków stanowią meczety. Meczet Al – Azhar z X wieku, będący do dziś głównym ośrodkiem islamskiej teologii. Warto podkreślić, że jest to również najstarszy na świecie uniwersytet z wydziałami medycyny oraz nauk ścisłych. Kolejnym ciekawym zabytkiem tego typu jest meczet Achmeda Ibn Tuluna, wzorowany na Wielkim Meczecie znanym z Iraku. Bab Zuwajla – średniowieczna brama będąca pozostałością po dawnych miejskich fortyfikacjach, stanowi z kolei najcenniejszy zabytek z wieków średnich. W czasie wycieczki po Kairze warto też odwiedzić te dzielnice miasta, które znane są z koptyjskiej zabudowy. Stare synagogi oraz wiekowa synagoga są tu najcenniejszymi skarbami, a ich zwiedzenie to wyjątkowa podróż w czasie. Warto skorzystać z takiej atrakcji, gdyż dawny Kair to przede wszystkim kultura koptyjska.

Na turystów odwiedzających Kair czeka też wiele ciekawych placówek muzealnych. W ich gronie wyróżniają się Muzeum Koptyjskie oraz Muzeum Egipskie. Ich zwiedzenie to szansa na poznanie długiej i ciekawej historii, którą Egipt może oczarować każdego. Ponieważ ten kraj jest dość różnorodny, wielką atrakcją dla turystów jest również kairskie Muzeum Sztuki Islamskiej.

Kanał Sueski

Sam Kanał Sueski oraz Zatoka Sueska są miejscami, które warto odwiedzić, blisko stąd na Synaj i jego zabytków, blisko stąd do znanych kurortów leżących nad Morzem Czerwonym. Atrakcje znajdą się i na brzegach słynnego kanału.

Leżąca między Pustynią Arabską, a Półwyspem Synaj Zatoka Sueska to miejsce szczególne. W jej wodach żyją liczne gatunki tropikalnych ryb, nie brak w niej także wspaniałych raf koralowych. Wiele atrakcji czeka też na powierzchni. Nad Zatoką Sueską znajduje się przecież wiele ciekawych miast i miejscowości, jak Suez czy znany kurort Ain Sukhna, słynący z siarkowych źródeł.

Tym, co w tej części Egiptu intryguje turystów najbardziej, jest jednak Kanał Sueski, którego budowę ukończono w 1869 roku, natomiast początki historia budowy kanału sięgają czasów starożytnych. Wiadomo, że już około 500 roku p. n.e., w czasach króla Dariusza I, powstał w tym rejonie pierwszy sztuczny kanał, który połączył miejscowość Ismailia z Nilem. W okresie rzymskim również podejmowano tu próby stworzenia kanału, podobnie było i w czasach późniejszych. Przełom nastąpił jednak dopiero w połowie XIX wieku. Budowniczy kanału, Ferdynand de Lesspes, zyskał dzięki tej budowie międzynarodową sławę i zajął ważne miejsce w historii. Na budowie kanału zyskała zarówno żegluga handlowa, jak i miejscowości leżące obecnie nad wodami kanału. Znacznie wzrosło m. in. znaczenie Suezu, który stał się ważnym miastem portowym. Sławę zyskał również Port Said, którego największym walorem jest położenie w miejscu, w którym Kanał Sueski wpada do Morza Śródziemnego.

Luksor i jego skarby

W gronie najważniejszych atrakcji Egiptu znajduje się świątynia luksorska, znana również jako Harem Południowy. Jej obecna forma jest efektem prac przeprowadzonych w czasach XIX dynastii, a głównym bóstwem czczonym w tym miejscu był Amon oraz jego żona Mut. W czasach Ramzesa II odbywały się tu bardzo ważne uroczystości, mimo iż świątynia ta zajmowała podrzędne miejsce w stosunku do sanktuarium Amona w pobliskim Karnaku. Dziś jest to jedna z największych atrakcji w Egipcie, a turyści zachwycają się zarówno samą świątynią, jak i prowadzącą na jej teren Aleją Sfinksów. Świątynia przyciąga uwagę Wielkim Pylonem – cenną pamiątką z czasów Ramzesa II. O rządach tego faraona oraz o jego zaangażowaniu w rozbudowę świątyni luksorskiej przypomina również dziedziniec. Na otaczających go kolumnach dojrzeć można ślady dawnych dekoracji, na których uwieczniono sceny związane z obchodami najważniejszych uroczystości. Inną ciekawostką na terenie tej wielkiej świątyni jest wspaniała kolumnada procesyjna Amenhotepa III. Składa się ona z 14 papirusowych kolumn, na których do dziś widoczne są ciekawe reliefy. Sala Pojawień i Sala Ofiar to kolejne obiekty, które można zobaczyć w tym miejscu.

Luksor przyciąga też turystów swymi muzeami. Muzeum Luksorskie - prezentowane są tu znaleziska archeologiczne, dzięki którym można w niezwykle atrakcyjny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Luksoru i jego przeszłości. Piękne urny oraz zabytki militarne to cenne kolekcje, dzięki którym muzealna ekspozycja wywiera ogromne wrażenie na zwiedzających. Natomiast w Muzeum Mumifikacji można zapoznać się z procesem balsamowania ciał oraz pogrzebowymi obyczajami mieszkańców starożytnego Egiptu. Szczególny zachwyt wzbudzają tu narzędzia, dzięki którym można było przygotować ciało zmarłego do ostatniej podróży w odpowiedni sposób.

Hurghada

Ci, którzy marzą o pobycie na pięknej plaży i korzystaniu z morskich kąpieli, chętnie wybierają miejscowości leżące na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Tu największą sławę zdobyła Hurghada. Dawna osada beduińska jest dziś jednym z największych kurortów. To idealne miejsce i dla tych, którzy chcą połączyć wczasy w Egipcie z nauką nurkowania. Największym bogactwem tego kurortu są pobliskie rafy koralowe. To z ich powodu przybywają tu miłośnicy nurkowania z całego świata. Dobrze można wypocząć i na powierzchni. Sporty wodne i piękne plaże sprawiają, że nudzić się tu nie można. Każdego roku urlop w tym miejscy spędzają tysiące turystów z całego świata, dla których Hurghada to przede wszystkim miejsce dobrej zabawy i udanego wypoczynku.

Wczasy w Egipcie można zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas i na plażowanie, i na zwiedzanie. Hurghada jest dobrym miejscem wypadowym dla tych, którzy chcą odwiedzić Luksor oraz Dolinę Królów.

Address : Radius :