Dla miłośników podróży w nieznane ten kraj jest wielkim wyzwaniem, dość słabo poznany Azerbejdżan sporadycznie pojawia się jako cel wycieczki, nie brak jednak osób, które starają się poznać jak najwięcej atrakcji tego państwa. Azerbejdżan leży nad Morzem Kaspijskim, który graniczy Rosją, Gruzją, Armenią Iranem oraz Turcją. Przyroda kraju jest mocno różnorodna, w najwyższych partiach Kaukazu znajdziemy łąki alpejskie oraz lodowce. Góry Karabachskie i Góry Tałyskie to pokryte są gęstymi lasami, natomiast w środkowy Azerbejdżan to stepy oraz półpustynie.
W gronie miast, które zostały najlepiej poznane przez turystów odwiedzających Azerbejdżan, prym wiedzie Baku - najważniejszy ośrodek miejski leżący w basenie Morza Kaspijskiego. Stolica kraju jest dla wielu osób głównym (a nieraz i jedynym) celem wycieczki po tym państwie. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tak potężnym ośrodku miejskim, jakim jest Baku. Wspaniałe mury miejskie na terenie starówki to jedna z największych atrakcji w tym mieście. Przypominają one o czasach średniowiecza, kiedy to Baku zyskało na znaczeniu jako najważniejsze miasto w kraju.
Iczeri-Szeher (İçəri Şəhər) to najstarsza oraz najważniejsza część miasta Baku z licznymi wąskimi uliczkami - Wewnętrzne Miasto wpisane zostało na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na terenie starówki uwagę przyciąga m. in. okazała Wieża Dziewicza z XII stulecia, w pobliżu której ujrzeć można ruiny kaplicy św. Bartłomieja. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei meczet Dżuma, uznawany za jeden z najważniejszych obiektów na terenie miasta.
Z zabytkowymi obiektami kontrastują nowoczesne budowle, będące symbolem dynamicznego rozwoju Baku. Wielką atrakcją dla każdego turysty będzie możliwość zobaczenia trzech wieżowców, które swymi kształtami przypominają ogromne płomienie.
To Baku Flame Towers – najnowsza wizytówka stolicy i jedna z największych osobliwości współczesnej architektury. O roli Baku doskonale przypomina też pałac Szirwanszachów. Ten reprezentacyjny kompleks może się pochwalić wspaniałą rezydencją z XV wieku, w której wnętrzu czeka obecnie na zwiedzających ciekawe muzeum. Na terenie kompleksu można też ujrzeć meczet oraz pochodzące z XVII stulecia łaźnie. Aby lepiej poznać Baku, warto odwiedzić tutejsze placówki muzealne oraz galerie. Swą specyfiką i niezwykłymi eksponatami przyciąga Muzeum Miniaturowych Książek, z kolei miłośników historii przyciąga Państwowe Muzeum Historyczne. To jedna z największych placówek muzealnych na terenie całego Zakaukazia, która od blisko stu lat zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o tej części świata. Wielu wrażeń może też dostarczyć wizyta w Państwowym Muzeum Sztuki, którego dumą jest bogata kolekcja rosyjskiego malarstwa XIX-wiecznego. Prezentowane są tu również dzieła współczesnych artystów pochodzących z Azerbejdżanu.
Warto zobaczyć również: Wzgórze Męczenników (pomnik oraz miejsce pochówku około 15.000 osób zabitych w walkach o niepodległość Azerbejdżanu) oraz
Gobustan uznawany jest za jedną z najpiękniejszych krain w Azerbejdżanie (Park Narodowy Qobustan – park narodowy we wschodnim Azerbejdżanie, w pobliżu miejscowości Qobustan). To kraina pełna błotnych wulkanów przyciąga ciekawym parkiem narodowym, wspaniałymi krajobrazami oraz ciekawymi stanowiskami archeologicznymi. Możliwość podziwiania rytów skalnych sprzed 40 tysięcy lat oraz rzymskich inskrypcji oraz urządzania pieszych wędrówek w tak niezwykłej scenerii sprawia, że podróżowanie po tej części Azerbejdżanu staje się niezwykłą przyjemnością dla każdego.
miasto położone 15km od Baku. Droga z Baku do Surakhany daje możliwość zobaczenia na własne oczy pól naftowych. Będąc w Surakhanach główną atrakcją miasta jest Świątynia Ognia (świątynia zoroastrian Ateszgiach)
Miłośnikom aktywnej turystyki polecamy miasto Guba (Quba) - dobry punkt wypadowy, dla tych, którzy chcą urządzać wycieczki w góry Kaukazu. Na jej terenie można spotkać się z ciekawą grupą tzw. Żydów górskich. Warto też odwiedzić wioskę Hinalug. To jedna z najstarszych osad w tej części kraju, która przyciąga zarówno atrakcyjnym położeniem, jak i ciekawą zabudową. Położenie w pobliżu parku narodowego sprawia, że i wioska Laza staje się miejscem atrakcyjnym dla miłośników górskich wypraw. Wszędzie tu można spotkać się z doskonale pielęgnowaną tradycją oraz dawnymi zwyczajami, wszędzie też czeka piękna okolica i wiele ciekawych tras na piesze wędrówki.
Warto zobaczyć: Albański Meczet zbudowany w IV wieku, Meczet Sheikh Yusuf, Sarkartapa stanowisko archeologiczne, które należy do epoki brązu to ciekawe miejsce dla tych, którzy chcą zbadać życie człowieka w czasach prehistorycznych.
Leżący we wschodniej części Zakaukazia Azerbejdżan może okazać się atrakcyjnym kierunkiem podróży. Podróż po tym kraju to szansa na przeżycie wspaniałej przygody.