Reszta Świata

Rio de Janeiro, Brazylia

Brazylia - największy kraj Ameryki Południowej, a jej różnorodność odbija się praktycznie na każdej płaszczyźnie.

Brazylię zamieszkuje ponad 200 milionów ludzi różnych ras: białej, pardo, murzynów, Indian i Azjatów. Ze względu na zróżnicowaną etnicznie ludność, Brazylia to także ciekawa i bogata kultura. Z czasów kolonialnych zachowały się liczne zabytki, a wiele z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Geograficznie, Brazylia podzielona jest na kilka dużych regionów: Północ, Północny Wschód, Środkowy Zachód, Południe oraz Południowy Wschód.To także jedyny kraj na świecie, przez którego terytorium przebiega zarówno najdłuższy równoleżnik - równik jak i zwrotnik Koziorożca.

Kraj posiada gorący klimat tropikalny, który łagodzą masy morskiego powietrza z nad Atlantyku. Tutaj występują strefy klimatu równikowego (Nizina Amazonki, nadmorski obszar północy i południa kraju), podrównikowego (Wyżyna Gujańska, większa część Wyżyny Brazylijskiej), zwrotnikowego i podzwrotnikowego (południe kraju).

Wybrzeże Brazylii rozciąga się na długości ponad 11 tysięcy kilometrów. W Brazylii wypoczywać można także poza plażami – nieco dalej od brzegu urządzone są liczne ośrodki turystyczne, można też bez trudu uprawiać przeróżne sporty i odkrywać wyjątkowe dary natury.

1. Amazonia i rzeka Amazonka

Amazonia i rzeka Amazonka

 • Amazonia posiada klimat wilgotny i gorący, a najlepszym okresem na podróż w to miejsce to pora sucha (październik - czerwiec). Region podzielony jest na pięć stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Pará, Roraima, Rondônia i Tocantins. Podczas wycieczki do Północnej Brazylii można zwiedzać okoliczne miasta albo wybrać się na wyprawę do brazylijskiej dżungli. Na terenie Północnej Brazylii znajduje się kilka miejsc objętych szczególnym patronatem UNESCO, między innymi Serra da Capivara / Park Narodowy Serra da Capivara, gdzie zobaczymy naskalne malowidła sprzed tysięcy lat.
 • Teatro Amazonas - Teatr opery znajduje się w samym sercu amazońskiej dżungli, w mieście Manaus http://www.visitbrasil.com/en/destinos/manaus/ położonym nad rzeką Rio Negro oddalonym o ponad 1000km od wybrzeża Brazylii. Teatr został zbudowany w okresie rozkwitu handlu gumy i kauczuku przy użyciu materiałów z całego świata, z meblami z Paryża, marmurów z Włoch, i stali z Anglii. Kopuła pokryta jest 36000 ceramicznymi płytkami zdobionymi i malowanymi w kolorach flagi narodowej Brazylii. W Manaus spotkamy również niezwyczajne pływające miasta zwane cidade flutuante. http://www.amazonas.am.gov.br/
 • Rzeka Amazonka ma prawie 7 tysięcy kilometrów długości, to druga najdłuższa rzeka na świecie, tylko nieco krótsza niż Nil i największa rzeka pod względem objętości i przepływu wody. W Amazonce żyje ponad 3000 gatunków ryb. Jedna dziesiąta żywych organizmów z 10 milionów na Świecie żyje właśnie w Amazonii. Wycieczki łodzią w górę rzeki będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

2. Rio de Janeiro

Rio de Janeiro, Brazylia

 • Mieszkańcy nazywają Rio de Janeiro „Cidade Maravilhosa“ czyli Wspaniałe miasto. Nieodłącznym jego symbolem jest góra Corcovado (710m n.p.m.), na szczycie, której stoi pomnik Chrystusa Króla Odkupiciela. Z góry rozpościera się przepiękny widok na najsłynniejszą plaże na świecie Copacabana, zatokę Lagoa Rodrigo de Freitas, a także biedne dzielnice miasta (brazylijskie fawele)
 • Będą w Rio warto odwiedzić Głowę Cukru - górę nad Zatoką Guanabara nad Oceanem Atlantyckim wznosząco się na 396 metrów n.p.m.
 • Karnawał w Rio przyciąga na ulice miasta dwa miliony osób każdego dnia i prawie pół miliona cudzoziemców podczas 4 dni świętowania w rytm brazylijskiej samby. To największe święto ludowe w Brazylli, który odbywa się każdego roku, 4 dni przed Wielki Postem. (Luty - Marzec) http://www.rio-carnival.net/

Plaża Ipanema, Rio de Janeiro

 • Oprócz Copacabany godne uwagi są plaże: Ipanema (południowa dzielnica, dobre miejsce dla surferów) i Leblon (spokojniejsza, a zarazem bardziej luksusowa plaża od poprzednio wymienionych, z restauracjami i klubami otwartymi do późnych godzin nocnych)
 • Rio, jak i cała Brazylia to oczywiście również wszechobecna piłka nożna

3. Wodospady Iguacu

Wodospad Iguacu (Brazylia/Argentyna)

 • Jeden z wielkich naturalnych cudów świata, Wodospad Iguaçu znajduje się na granicy Brazylii i Argentyny. System wodospadów o szerokości około 2 kilometrów składa się z 275 progów wzdłuż rzeki Iguazu, a szum wody słyszalny jest z odległości 20 kilometrów. Najbardziej imponujący z nich to wodospad: Gardło Diabła w kształcie litery U o wysokości 82 metrów.
  Do wodospadu można dojechać z miast Foz w Brazylii i Puerto Iguazu w Argentynie, jak również z Ciudad del Este w Paragwaju.

4. Pantanal

niespotykana roślinność w mokradłach Pantanal

 • Pantanal - (po portugalsku: bagno) To rozległa równina, to także największe na świecie mokradła, leżące głównie w zachodniej Brazylii (stan Mato Grosso i Mato Grosso do Sul), ale również w Boliwii i Paragwaju. Region słynie przede wszystkim z dzikiej i unikalnej przyrody, to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Brazylii.
  Tutaj spotkamy około 80 gatunków ssaków takich jak: jaguar, puma, ocelot, wilk grzywiasty, arirania, mrówkojad wielki, jeleń bagienny, pekari, tapir, pancernik olbrzymi i kapibara.
  W Pantanal zobaczymy także 5 gatunków małp, 26 gatunków papug oraz nandu, kajmany i anakondy.
  W rzekach Pantanalu żyje 260 gatunków ryb (m.in. piranie)
  Charakter równina kształtują dwa okresy: porę suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa pomiędzy październikiem, a marcem. Wtedy to, ze względu na płaski teren, obfite opady zalewają cały obszar. Natomiast pomiędzy kwietniem, a majem (pora sucha) tworzy się charakterystyczna formacja trawiasta strefy międzyzwrotnikowej - sawanna.
  http://www.pantanal.org/Mainpant.htm

5. Brasilia

Estádio Nacional de Brasilia

 • Stolica kraju, to młode miasto z 1956 roku zaprojektowane przez Lucio Costę i Oscar Niemeyer. W 1960 zostało formalnie ogłoszone stolicy Brazylii.
  Brasilia to największe miasto na świecie, które nie istniało jeszcze na początku 20 wieku. To gospodarz brazylijskiego rządu, a także siedziby wielu brazylijskich firm.
  Tutaj jest wiele miejsc godnych odwiedzenia: można zajrzeć na Plac Trzech Mocarstw, pospacerować brzegiem jeziora Paranoá, zobaczyć piękne widoki z Pałacu Świtu (Palacio da Alvorada) lub wybrać się na wycieczkę samochodem wokół sektora, który obsługuje 124 ambasad zagranicznych. Można także zobaczyć Katedrę Matki Bożej z Aparecidy http://catedral.org.br/ oraz Estádio Nacional de Brasilia http://estadionacionaldebrasilia.com/ - stadion piłkarski, który gościł piłkarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku

6. Jericoacoara (Ceará) i Fortaleza

Jericoacoara

 • Jericoacoara (tzw. brazylijskiej Malediwy) to ukryte piaszczyste i dziewicze plaże w brazylijskim stanie Ceará na północy kraju w otoczeniu błękitnej laguny na spokojnych wodach. Położone 350 km od Fortalezy miasteczko jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Brazylii. Do roku 1985 była to pojedyncza wioska rybacka, ukryta wśród ogromnych wydm białego piasku.
  Jericoacoara ma wspaniałe krajobrazy, jest jednym z niewielu miejsc w Brazylii, gdzie można oglądać wschód słońca z perspektywy wody. Tutaj spotkamy również lazurowe jeziora: Paraiso, a także palmy kokosowe.

 • Fortaleza - miasto nad Atlantykiem położne w północno-wschodniej części Brazylii. Fortaleza to idealne miejsce na wakacje na plaży, tutaj panuje przyjemny klimat (śr. 27 stopni C), to także miejsce, które słynie z barwnego życia nocnego.
  Główna atrakcja Fortalezy to oczywiście plaże (Plaże Cumbuco, Canoa Quebrada), a także ciekawe miejsca poza miastem: wielobarwne klify w Morro Branco, wydmy Canoa Quebrada.

7. Fernando de Noronha

Archipelag - Fernando de Noronha

 • Archipelag ponad dwudziestu wysp wulkanicznych z ostrymi pionowymi klifami i pięknymi zatokami. Wyspy na Atlantyku leżą około 350 kilometrów na wchód od brzegów Brazylii. Z uwagi na wyjątkowe walory, wyspy przyciągają badaczy fauny, flory, geologów, a także amatorów nurkowania, którzy mogą zobaczyć żółwie, delfiny i albatrosy.

8. Wydmy Lençóis Maranhenses

Wydmy Lencois Maranhenses w północnej Brazylii

 • Ogromne wydmy leżą u wybrzeży północnej Brazylii, około 250km na wschód od Sao Luis. Wydmy tworzą pustynię rozdzieloną turkusową wodą. W zagłębieniach między wydmami gromadzi się słodka woda tworząca głębokie baseny z idealnymi warunkami do plażowania i wypoczywania nad wodą w towarzystwie ryb i ptaków

9. Salvador

zabudowa Salvadoru, Brazylia

 • Salvador - malowniczo położone miasto Brazylii, stolica stanu Bahia, ważny port nad Oceanem Atlantyckim z licznymi zabytkami m.in. pomnik Ludwika Lejzera Zamenhofa, który był twórcą języka esperanto, Pałac Palácio Rio Branco, Kościół „Nosso Senhor do Bonfim”
  Do 1763 roku była to stolica Brazylii. Salvador leży na kilku poziomach łańcucha górskiego dzielącego miasto na górne (cidade alta) i dolne (cidade baixa) położone 70 metrów niżej. Obydwie części miasta łączy winda Lacerda (Dźwig osobowy Elevador de Lacerda z roku 1863), miejska kolejka linowa Plano Inclinado Gonçalves.

10. Ouro Preto (Czarne złoto)

miasto: Quro Preto (czyli Czarne Złoto)

 • pięknie położone miasto w stanie Minas Gerais, zasłynęło z gorączki złota z XVIII wieku, tutaj możemy podziwiać charakterystyczną barokową architekturę kolonialną. Miasto powstało w 1698, gdy w pobliskich rzekach odkryto złoto. Do Ouro Preto przybyło wielu poszukiwaczy złota oraz handlarzy zwabionych możliwością zdobycia szybkiego dużego zysku. Niegdyś było to jedno z najbogatszych miast w Brazylii, a w okolicach połowy XVIII wieku miało więcej mieszkańców niż same Rio de Janeiro.

Brazylia leży na przeciwnej półkuli, więc najlepiej wybrać się w miesiącach, gdy u nas panuje zima, tj. pomiędzy grudniem, a lutym, wtedy temperatura powietrza przekracza 30 C.  W tym okresie ceny są jednak wyższe, więc warto wcześniej zabukować bilet, a resztę pieniędzy przeznaczyć na wycieczki,  gdzie poznamy piękne zakątki kraju.

Address : Radius :