Reszta Świata

Nowa Zelandia stanowi niewątpliwie jeden z najbardziej niezwykłych krajów świata. Położony na szeregu wysp zachwyca nie tylko pięknymi miejscami i ciekawym jedzeniem. Oto, czego nie wiedziałeś o Nowej Zelandii, a gdy już podzielisz się tą wiedzą z Maorysami, z pewnością będą zachwyceni!


Biorąc pod uwagę kwestie geograficzne, Nowa Zelandia jest państwem 1,2 razy mniejszym od Polski. A skoro już o Polsce mowa, to mieszka w nim 6000 naszych rodaków. To również miejsce życia wielu rzadkich gatunków zwierząt: najmniejsze delfiny na świecie -  Hektora, lwy morskie Hookera, pingwiny żółtookie (żyją wyłącznie w Nowej Zelandii), papugi alpejskie Kea, jak również papugi Kakapo.

 


Podczas wycieczki do Nowej Zelandii na pewno i na każdym kroku spotkasz się z przynajmniej jedną... owcą. To kraj, który wręcz jest nimi przepełniony: na jednego człowieka przypada średnio 10-12 owiec, co stanowi rekord w skali świata.


W Nowej Zelandii palenie może wydawać się rarytasem. Tam bowiem paczka papierosów kosztuje  w przeliczeniu ok. 44 zł! Jednak zarobki miesięczne też prezentują się zupełnie inaczej niż w Polsce – średnio 8 000 złotych, a bezrobocie wynosi zaledwie 7%.


Nowa Zelandia posiada dwa oficjalne hymny narodowe: "God Save the Queen"  oraz "God Defend New Zealand". Pewnie zastanawiasz się, dlaczego wszędzie tyle Boga? A może dlatego, że główną religią w państwie jest właśnie chrześcijaństwo (45%).


Nowa Zelandia była pierwszym narodem na świecie, w którym przyznano kobietom prawa do głosowania w wyborach parlamentarnych. Jest również pierwszym krajem, w którym wszystkie najwyższe stanowiska w państwie  piastowały kobiety.


Jadąc na wycieczkę do Nowej Zelandii, zadziwisz się wszechobecną czystością. Najczystsze źródła wody na świecie, brak odpadów w parkach czy na ulicach oraz zamalowane grafitti mówią same za siebie. Z racji tego można spotkać się z mieszkańcami chodzącymi... boso.


Wycieczki do Nowej Zelandii wiążą się również ze zdziwieniem dotyczącym... sztuki. I nie o nurtach i stylach tu mowa, ale o fakcie, że wstępy do wszelkich muzeów są darmowe. Bezpłatna jest również obsługa wolontariuszy w galeriach sztuki.Artykuł powstał we współpracy z biurem podróży Unique Moments, które oferuje niezapomniane wycieczki do Nowej Zelandii.

Address : Radius :