Turcja to kraj pełen kontrastów i uroczych zakątków. Jedną z najbardziej niezwykłych krain jest Kapadocja, której atrakcje bardzo długo były nieznane turystom z zachodu.
Kapadocja to kraina, na której wyjątkowy krajobraz wpłynęła działalność nieczynnych już wulkanów. Tu również czekają takie ciekawostki, jak tufowe piramidy, podziemne miasta oraz kute w skale kościoły.
Większość znajdujących się na terenie Wyżyny Kapadockiej skał to skały pochodzenia wulkanicznego. Mają one czarną oraz szarą barwę.
Tutejsze skały tufowe, znane ze swej miękkości, były wydobywane już w zamierzchłych czasach. Dzięki ich właściwościom chrześcijanie mogli tworzyć podziemne miasta, w których szukali schronienia przed prześladowaniami.
W średniowieczu Kapadocja stała się rajem dla pustelników, którzy w skałach tworzyli swe eremy oraz kościoły. Do dnia dzisiejszego w wielu z nich ujrzeć można ślady dawnych, wspaniałych malowideł ściennych. Dziś są one głównymi obiektami zainteresowania turystów z całego świata.
Kapadocja – jest krainą w regionie Anatolii (Turcja), między Morzem Czarnym a Górami Taurus, jej krajobraz przypomina ten z księżyca, liczne domy i kościoły wykute zostały w skałach.
Kapadocja to teren między miastami Aksaray (zachodód), Kayseri (wschód), Hacibektas (północ), Nigde (południe).