Reszta Świata

Często nazwa Seszele jest ukrywana pod innym hasłem. „Rajem na Ziemi” nazywają ją turyści, którzy mieli okazję tu być. Seszele to archipelag wysp położony na Oceanie Indyjskim niecały tysiąc mil morskich od wybrzeży Kenii (ok. 1600km). Wyspy leżą na północny wschód od Madagaskaru, dalej wgłąb Oceanu leży Mauritius (kierunek południowy)  oraz Malediwy (kierunek północno-wschodni). Piękne widoki możemy podziwiać na 115 wyspach. Myśląc o Seszelach nasuwają się obrazy miękkiego białego piasku i ukrytych skarbów. Według miejscowych legend, po zakończeniu tworzenia świata przez Boga, zostało mu garść diamentów, które rozrzucił na wody wokół wschodniej Afryki, i powiedział:  „Tutaj stworzę coś wspaniałego”. I tak powstały Seszele!

Jak powstały Seszele

W rzeczywistości Seszele powstały z rozpadu afrykańskiego i indyjskiego kontynentu, tworząc wyspy w formie naszyjnika zbudowane z granitu o 650 milionowej historii, w przeciwieństwie do skamieniałych koralowców, które stanowią większość wysp karaibskich.

Największe wyspy Republiki Seszeli to: Mahé (ze stolicą Victoria), Praslin, Silhouette oraz La Digue.

Fauna i Flora

Z powodu izolacji od wpływów kontynentalnych Seszele stały się naturalnym rajem dla dzikiej przyrody, gdzie żyje 850 gatunków ryb, 100 rodzajów muszli, kilka rzadkich kolonii ptaków, legendarne palmy i oczywiście gigantyczne żółwie.

Ludzie i Kuchnia

Początkowo wyspy były niezamieszkane, w okolicach X wieku zaczęli odwiedzać je arabscy kupcy, a w XVI wieku za sprawą portugalskich żeglarzy dowidzieli  się o nich Europejczycy. Mieszkańcy to bogata mieszanka pochodząca z Indii, Afryki oraz francuscy, portugalscy i arabscy piraci, a właściwie rozbitkowie, którzy postanowili tu zostać na dłużej. Większość mówi tu po angielsku, język kreolski używany jest zazwyczaj w kuchni, w której serwowane są pikantne potrawy ze świeżych połowów.

Na wyspach panuje spokojna atmosfera, życie biegnie beztrosko, zupełnie tak jak powinny wyglądać nasze wakacje. Seszele to jednak miejsce nie tylko dla wypoczywających biernie. Będąc w biurze podróży możemy zapytać co jeszcze oferują wyspy.

Seszele Klimat

Seszele posiadają klimat tropikalny. Średnia temperatura to ok. 29 stopni Celsjusza. Przez większą część roku klimat jest przyjemny. Najcieplejsze miesiące to Luty, Marzec, Kwiecień. Wtedy temperatura wody osiąga ok. 28-29 stopni. Od listopada wieje wiatr z południowego wschodu. W styczniu i lutym przeważnie padają deszcze. Główny sezon turystyczny rozpoczyna się od kwietnia i trwa do listopada.

Temperatura powietrza, wody na Seszelach w podziale na miesiące

Miesiąc
Średnia temperatura
w dzień (°C)
Średnia temperatura
wody (°C)
Ilość godzin
słonecznych w dzień (h)
Ilość dni
deszczowych
Styczeń 29 °C
28 °C
8 h
19
Luty 30 °C
28 °C
8 h 14
Marzec 31 °C 29 °C 7 h 15
Kwiecień 31 °C 30 °C 8 h 14
Maj 30 °C 29 °C 8 h 12
Czerwiec 28 °C 28 °C 7 h 13
Lipiec 28 °C 27 °C 7 h 11
Sierpień 28 °C 26 °C 7 h 12
Wrzesień 28 °C 27 °C 8 h 11
Październik 29 °C 28 °C 9 h
14
Listopad 30 °C 28 °C 9 h 16
Grudzień 30 °C 28 °C
9 h 18

 

Kiedy najlepiej lecieć na Seszele?

To zależy od tego, jaki jest plan na wakacje. Poniżej przedstawiamy listę aktywności i najbardziej odpowiedni okres spędzenia wakacji na Seszelach:

  • Plażowanie: od końca Kwietnia do początku Lipca i od Września do Listopada
  • Spacerowanie i chodzenie po górach: od Maja do Września
  • Nurkowanie: od Marca do Maja, Od Września do Listopada
  • Oglądanie rzadko spotykanych ptaków: Kwiecień, od Maja do Września
  • Kitesurfing i Windsurfing: od Maja do Września

 

Aktywny i bierny wypoczynek

Do wyboru mamy dalekomorskie połowy, nurkowanie, ale także możemy obserwować rzadkie ptaki, bądź po prostu odpocząć i wygrzać się na piaskach nad Oceanem. Warto odwiedzić Mahe Island, największą wyspę powstałą za pomocą silnych uderzeń morza. Bogatą przyrodę wyspy Mahe najlepiej zobaczyć podczas wędrówki przez lasy deszczowe, a gdzieniegdzie odkryjemy ukryte wodospady.

Mahe to dom dla prawie 90% ludności tu żyjącej, z których większość mieszka w Victorii, jednej z najmniejszych stolic na świecie. Niektórzy mówią, że to tak mała miejscowość, którą w przeciągu godziny obejdziemy trzykrotnie.

Z Mahe możesz w przeciągu 15 minut dostać się samolotem na Praslin Island. Praslin to jedna z najbardziej wyjątkowych wysp, dzięki legendarnemu lasowi Vallee de Mai, tutaj rosną gigantyczne palmy mierzące nawet do 130 metrów wysokości, a ich owoce - orzechy kokosowe mają nawet 20 - 30 kilogramów. Na Praslin możemy zakupić nocleg w luksusowym hotelu bądź wynająć domki, znajdujące się wysoko na stoku z widokiem na sąsiednie wyspy.

Po 30 minutach na promie, będziesz mógł moczyć stopy na wyspie La Digue Island, tutaj będziesz miał okazję podziwiać długie granitowe skały, piękne plaże idealne na długie spacery. To spokojny zakątek, w którym być może chciałbyś spędzić resztę swojego życia. Nie zdziw się również jeśli droga zostanie zatarasowana przez wielki „głaz”, który okaże się ogromnym żółwiem, prawdopodobnie ma on już sto lat i nie zamierza nikomu zrobić krzywdy.

Dwa najstarsze i najsympatyczniejsze na świecie żółwie żyją na wyspie Cousin Island. Georg i Georgina lubią obserwować ludzi wokół siebie, uwielbiają również, kiedy głaszcze się je po szyi. Kiedy skończysz „pieszczoty” z gadami, pokochasz resztę tej małej wyspy. Przede wszystkim rezerwat przyrody z 1968 roku gdzie spotkamy kilka zagrożonych gatunków zwierząt. Spacer przez gęsty las wśród niespotykanych ptaków będzie z pewnością ciekawą atrakcją.

Seszele to również idealne miejsce dla osób kochających sporty jak: windsurfing, żeglowanie czy kitesurfing. Na Seszelach warto także zwiedzić Fabrykę herbaty i Sir Selwyn Clarke Market. Dobry pomysł to wypożyczenie samochodu i zwiedzanie dalszych zakątków wysp.

 

Nurkowanie na Seszelach:

Ocean Indyjski, który otacza wyspy Seszeli jest także piękny pod powierzchnią wody za sprawą wielu gatunków ryb, rafy koralowej i leżących na dnie wraków statków. 
Jeśli głównym celem będzie nurkowanie, najwłaściwszy okres na podróż to miesiące Kwiecień - Maj lub Październik - Listopad. W tych okresach woda posiada najlepszą przejrzystość (25m - 35m), a średnia temperatura ma ok. 30°C. Średnia głębokość wód wokół wysp Seszeli to ok. 10m - 20m, natomiast dalej w głąb Oceanu - 50m.
Spotkamy wiele spośród tysiąca różnego rodzaju ryb (rekiny, ryby-motyle, ryby-żołnierze, barakudy czy płaszczki ). Tutejsza fauna morska to także żółwie morskie i ośmiornice.

Piękną rafę koralową zobaczymy m.in. wokół wyspy Silhouette, gdzie jest wiele miejsc do nurkowania. Grouper Point - to rafa gdzie nierzadko pływają rekiny wielorybie i rafowe. St. Anne Marine National Park Island to morski park narodowy położony około 5 km od stolicy Seszeli, Victorii, obejmuje 6 małych wysepek. w parku nie wolno wędkować i uprawiać sportów wodnych, natomiast można nurkować i uprawiać snorkeling - czyli najprostszą formę obserwacji życia podwodnego z płetwami i rurką do oddychania.

Ośrodki do nurkowania na Seszelach (organizatorzy rejsów):

  • The Underwater Centre - wyspa Mahé, plaża Beau Vallon
  • Big Blue Divers - wyspa Mahé, plaża Beau Vallon
  • Octopus Diving Centre - Anse Volbert, na wyspie Praslin
  • Azzura Pro Dive - Anse Reunion, na wyspie La Digue

 

Dzika przyroda, przyjemny klimat. Takie naprawdę są Seszele!

 

Address : Radius :