Nowa Zelandia nazywana jest przez Maorysów Krajem Długiej Białej Chmury. Ten liczący sobie niespełna 270 tysięcy km. kw. i 4 miliony mieszkańców kraj słynie z dziewiczej przyrody oraz hodowli owiec. W całej Nowej Zelandii hodowanych jest aż 50 mln owiec, w przeliczeniu na mieszkańca przypada więc rekordowa ilość 12,6 owcy. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do tego kraju?
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PAZOLA, która organizuje m.in. wycieczki do Nowej Zelandii.
Kiedy mówi się o Nowa Zelandia ciekawe miejsca zwykle nie wymienia się w pierwszej kolejności miast. Warto jednak zwiedzić stolicę - Wellington oraz światową stolicę przyrody, jak czasem nazywa się Queenstown. Wellington jest głównym ośrodkiem rozrywkowym i kulturalnym Nowej Zelandii. Odbywa się tam wiele festiwali oraz zlokalizowanych jest kilka wytwórni filmowych. Ciekawa jest również architektura stanowiąca połączenie Art Deco, modernizmu oraz postmodernizmu. Odnaleźć można także wpływy neogotyku i klasycyzmu. Miejscem idealnym dla miłośników sportów zimowych jest natomiast Queenstown, najbardziej znany kurort narciarski Nowej Zelandii. Warto jednak pamiętać, że zima w tamtym rejonie przypada na okres czerwiec-wrzesień. Znajdują się tam trasy zjazdowe oraz infrastruktura dostosowana do sportów ekstremalnych np. skoków na bungee czy raftingu.
Nowa Zelandia atrakcje przyrodnicze to m.in. wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Fiordland położony na skraju Wyspy Południowej. Założono go w latach 50. XX wieku. Charakterystyczne dla niego są strome zbocza, wodospady i lasy deszczowe. Niestety granie i piękne fiordy są niedostępne dla turystów. W całym parku znajduje się jednak kilka wydzielonych i malowniczych szlaków.
Nowa Zelandia wycieczka to także doskonała okazja do zwiedzenia najmniejszego, ale chyba najsłynniejszego Parku Narodowego w kraju. Znajduje się ona na skraju Wyspy Północnej, po przeciwnej stronie Parku Fiordland. Na tym terenie zlokalizowany jest m.in. ciągnący się na 50 km Szlak Wybrzeża Abel Tasman. Rejon jest bardzo malowniczy, prowadzi przez białe plaże z krystalicznie czysta wodą, zatoczki oraz niespotykane nigdzie indziej formy skalne. Co ciekawe niektóre szklaki są dostosowane nawet dla osób niepełnosprawnych. Można także skorzystać z usług .tzw morskich taksówek.
Waitomo Glowworm to ciekawa jaskinia znajdująca się na Wyspie Północnej około 12km od miejscowości Te Kuti. Jej nazwa wywodzi się od pokrywających wnętrze świecących robaczków. Są to poczwarki muchówki, których ogonki emitują światło. Najbardziej preferują one miejsca ciemne i wilgotne, stąd upodobały sobie właśnie jaskinię Waitomo. W Grocie Świecących Robaków jest tak jasno, że ie ma potrzeby korzystania z latarek.
Tongariro to rezerwat znajdujący się na Wyspie Północnej. Jego nazwa wywodzi się z języka maoryskiego od słów "tonga" (ogień) i "riro" (wyniesiony). Położony jest w sercu najstarszego parku narodowego Nowej Zelandii. Charakterystyczne są dla niego wulkany, niektóre wciąż czynne. Obszar ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako jeden z nielicznych obiektów cennych ze względu na wartości przyrodnicze i kulturowe jednocześnie. Zimą rezerwat jest czynny dla narciarzy. Kręcono w nim także niektóre sceny z trylogii Władca Pierścieni,ale tylko te bez użycia helikopterów czy koni.
To rejon malowniczy i tajemniczy zarazem. Półwysep ma kształt palca, a jego nazwa pochodzi od statku :Coromandel", który w roku 1820 dopłynął do jego wybrzeży. Charakterystyczna dla niego jest architektura kolonialna, pozostałości po licznych kopalniach złota oraz maoryskich wioskach.
Rotorua to centrum kultury maoryskiej i ważny ośrodek turystyczny. Położony jest w północnej części Wyspy Północnej, na obszarze pokrytym licznymi gejzerami i gorącymi źródłami. Tereny te już od około VIII wieku zamieszkiwali Maorysi. W Rototua znajduje się jedyny na świecie maoryski teatr, w którym przedstawiciele rdzennej ludności śpiewają i tańczą w swoich tradycyjnych strojach. Atrakcją jest również wioska Ohinemetu z pochodzącym z XIX wieku zborem ozdobionym licznymi rzeźbami. Na jej skraju znajdują się wanny kamienne z wodą z gejzerów, w których można zażyć kąpieli. Na wschód or Rotorua rozciąga się wulkan Tikitere z tzw. „Diabelskimi Wrotami”. Jest to wodospad zasilany wodą z leżących wyżej gorących jezior. Z kolei na południu znajduje się miejsce unoszącej się naturalnej pary - Whakarewarewa.
Rejon Nowej Zelandii przez wieki zamieszkiwali Maorysi. Na skutek kolonizacji przechodzili jednak oni trudne chwile i dopiero w XX uzyskali akceptację. Dzisiaj ich unikatowa kultura jest powodem do domu dla Nowej Zelandii i dziedzictwem, które władze starają się jak najlepiej chronić. Centrum kultury Maorysów jest Rotorua. W kraju kwitnie maoryskie rzemiosło oraz sztuka tatuażu. Nowozelandzka drużyna rugby przejęła nawet od rdzennej ludności wojowniczy taniec haka, który wykonuje przed każdym meczem.