Reszta Świata

Bangkok - tradycyjna tancerka

„Jedna noc w Bangkoku i świat stoi przed tobą otworem” – śpiewał Murray Head w piosence z 1984 roku, która do dzisiaj puszczana jest przez stacje radiowe. Wprawdzie tekst piosenki odnosi się głównie do zjawiska prostytucji powszechnego w Tajlandii, ale tutaj ten tytuł przywołany jest w innym kontekście. Pokażemy, że jedna wizyta w Bangkoku dostarcza niesamowitych emocji na całe życie i mamy tu na myśli po prostu niewinne wakacje w Tajlandii.

Bankgok to miasto pełne przeciwieństw. Tutaj kultura i religia przeplata się z historią. Z jednej strony atmosfera świętości – świątynie, zabytki, pałace i muzea, a z drugiej tętniące życiem ulice z mnóstwem drobnych sklepików. Jest tu tłoczno, to fakt, ale ten tłok i pośpiech ma niesamowity urok, który co roku przyciąga prawie 16 milionów turystów.

Bangkok - widok nocą

Bangkok – Miasto Aniołów

W języku tajskim nazwa Bangkok oznacza Miasto Aniołów. Skrótowa nazwa miasta to Krung Tep, ale pełna składa się aż z 15 słów, które odnoszą się do tego, że to wielka stolica świata, miasto aniołów i Boga, pełne ogromnych pałaców królewskich, ozdobione dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi.

To najszybciej rosnące i najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto w południowo-wschodniej Azji. Tylko od czasu zakończenia II wojny światowej liczba jego mieszkańców wzrosła aż dziesięciokrotnie. Obecnie stolica Tajlandii zamieszkiwana jest przez około 10 milionów mieszkańców i podzielona jest na 50 dzielnic, tzw. khet.

Bangkok jest 21. miastem na świecie pod względem największej liczby ludności.

Wizyta w Bangkoku

Osoby, które choć raz odwiedziły Bangkok, stale są pod jego urokiem. Biura podróży w Polsce organizują wyjazdy do stolicy Tajlandii, a samo miasto jest otwarte na turystów. W 2000 roku uruchomiono szybką kolej miejską Skytrain, dzięki której szybko i wygodnie można przemieszczać się po najważniejszych punktach miasta.

Planując dłuższy pobyt w Tajlandii, warto wybrać taką miejscowość, z której bez problemu można wybrać się na zwiedzanie stolicy, np. Pattaya. W nadmorskich kurortach można wypoczywać i rozkoszować się pięknem zatoczek i niebiańskimi plażami, ale to w Bangkoku odczuć można prawdziwą moc rozrywki i cywilizacji. Metropolia nigdy nie zasypia, a przez całą dobę jej ulicami sunie wielobarwny tłum. Dodać należy, że nawet planując kilkudniowy wypad do tego tajskiego miasta, można bez problemu znaleźć tanie bazy noclegowe w samym centrum Bangkoku.

Skytrain - szybka kolej miejska - Bangkok

Atrakcje w Bangkoku

Bangkok jest aż przesycony atrakcjami, dlatego niemożliwe jest, aby zwiedzić go w jeden dzień. To prawdziwe miasto kontrastów, które warto zwiedzić nawet rowerem lub pieszo, aby zanurzyć się w każdej napotkanej uliczce. Z jednej strony oszałamiające luksusowe hotele i drapacze chmur, z drugiej – biedne dzielnice, które jednak przyciągają zapachami i dźwiękami.

Wiele jest tutaj imponujących zabytków, jak Wielki Pałac ze świętym posągiem Szmaragdowego Buddy, najstarsza świątynia w Bangkoku Wat Phao, rezydencja Jimpa Thompsona, która jest wizytówką miasta, pływający targ w Damnoen Saduak, Park Narodowy Erawan i most na rzece Kwai. Warto wiedzieć, że w Bangkoku znajduje się Royal Dragon, czyli jedna z największych restauracji na świecie, która codziennie obsługuje aż 15 tysięcy gości.

Do największych atrakcji Bangkoku zaliczana jest ulica Khao San Road, najważniejsze centrum rozrywki. Jest tutaj wszystko, począwszy od klubów muzycznych, stragany, budki z tajską kuchnią, po niedrogie hostele przeznaczone dla gości, którzy przez kilka dni chcą poczuć egzotyczną atmosferę tego miasta. Nazwa ulicy oznacza zmielony ryż i jest to pozostałość po dawnych czasach, kiedy znajdowało się tutaj targowisko dla handlarzy ryżem.

Tuż obok biegnie ulica Rambuttri, która jest bardziej kameralna od Khao San Rd, ale oferuje niemal tyle samo wrażeń. Jest mniej turystów, mniej wózków z jedzeniem, ale wciąż znajdują się tu knajpki, w których można spokojnie przysiąść, by napić się sangsomu, czyli tajskiego rumu z colą.

Ale to nie koniec atrakcji. Jest jeszcze chińska dzielnica, targ Chatuchak i wiele innych punktów. Przewodnik po miejscach godnych zwiedzania w Bangkoku można znaleźć na stronie biura podróży TUI: http://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia/bangkok.

Świątynia Wat Traimit - Bangkok

Spokojna twarz Bangkoku

Bangkok to nie tylko zgiełk, rozrywka i hałas. To także spokój i obcowanie z religią. Znajduje się tu sporo świątyń, jak Wat Arun czy Wat Traimit z 5,5-tonowym złotym posągiem Buddy o wysokości 3 metrów, w których można w ciszy kontemplować piękno zabytków. Tajlandia hołduje buddyjskim tradycjom, a świątynia Wat Pho jest przykładem bogactwa tej tradycji. To największy i najstarszy kompleks świątyń, w którym znajduje się ogromny pozłacany posąg Buddy – ma aż 43 metry długości i 15 metrów wysokości. Posąg leży, stąd świątynia nazywana jest Świątynią Odpoczywającego Buddy (Wat Phra Chetuphon). W samej świątyni znajduje się ponad tysiąc wizerunków buddy – wizyta w niej robi wrażenie!

Warto wspomnieć o samym spokoju bijącym od mieszkańców. W dużej mierze jest to zasługa wyznawanej religii – buddyzm z elementami hinduizmu. Wierzą w dobre uczynki, ponieważ tylko te zapewnią im pomyślne kolejne życie. Uważają, że bóstwa hinduistyczne czuwają nad nimi i pomagają rozwiązywać codzienne problemy, dlatego często zanoszą kwiaty, kadzidła i pożywienie do świątyń – tak zyskują ich przychylność.

Tajlandia to niezwykle piękny kraj z niesamowitymi widokami. Ale ten tropikalny raj oprócz wypoczynku na plaży dostarcza również innych doznań. Tuż obok pięknych zakątków z plażami, wodospadami czy parkami roślinnymi znajduje się Bangkok. Miasto, które tętni życiem, na którego ulicach organizowane są nielegalne walki kogutów, odbywają się liczne pokazy Muay Thai; gdzie na straganach można znaleźć smażone robaki do jedzenia, do tego wszechobecny jest zapach egzotycznych przypraw, kawy i jaśminu. A z drugiej strony z każdej strony wita Budda, który w tysiącach wizerunków widocznych na ulicach i bogatych świątyniach skłania do refleksji i medytacji. To właśnie miasto, które sprawia, że świat staje otworem.

Address : Radius :