Dubaj to niezwykłe miasto w niezwykłym państwie. Zamieszkuje go blisko dwa miliony mieszkańców, choć cały kraj jest czterokrotnie mniejszy od Polski. W całych Emiratach nie płynie ani jedna rzeka. Równie niezwykła jak miasto, jest historia jego powstania. Choć obecnie trudno w to uwierzyć, to kiedyś było niewielką wioską rybacką. Jednak już wówczas kojarzyła się z luksusem, wioska słynęła bowiem z połowu pereł..
Tak było jeszcze sto lat temu, kiedy to maleńka osada zaczęła stawać się największą światową metropolią. Już trzy tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa datuje się wzmianki o pierwszych osadnikach na terenie obecnego Dubaju. Swój koczowniczy żywot wiedli tam wówczas pasterze pędzący bydło. Luksus, perły i ropa – te trzy słowa najlepiej określają to państwo i jego najbardziej rozpoznawalne miasto. Jeszcze nieco ponad 40 lat temu Zjednoczone Emiraty Arabskie były grupą niezamożnych i mało znanych w świecie księstw. W przeciągu tych lat państwo przeżyło błyskawiczny rozwój i stało się krajem niezwykle bogatym o wysokim standardzie. Przyczyniło się do tego przede wszystkim odkrycie bogatych złóż ropy naftowej. Ze skromnego portu miasto zmieniło się w hipernowoczesną metropolię, ociekającą luksusem i bijącą wszelkie rekordy – w tym te wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.
I choć stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie mieści się w Dubaju, tylko w położonym niedaleko Abu Zabi, to jest on najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej oraz najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem kraju. Ciekawostką dotyczącą miasta jest funkcjonująca tam od połowy lat 80. ubiegłego wieku, specjalna strefa ekonomiczna, nastawiona przede wszystkim na inwestorów, w której nie obowiązują opłaty celne, ani korporacyjne podatki. Dużą część bogactwa kraju stanowią eksport i import – zwłaszcza gazu i ropy, ale też wielu produktów spożywczych. W mieście kwitnie życie nocne – działa wiele restauracji, klubów i barów tętniących życiem do białego rana. Wiele atrakcji dla siebie znajdą także amatorzy sportu – odbywa się tam bowiem słynny turniej tenisowy czy wyścigi konne. Miasto ma także niezwykle bogatą ofertę kulturalną – czas można spędzić tam odwiedzając liczne muzea lub uczestnicząc w festiwalach muzycznych czy filmowych. Żadne inne miasto na świecie nie może się poszczycić tyloma niezwykłymi miejscami, tylko w Dubaju jest tyle rzeczy „Naj” - największych, najnowocześniejszych, najdroższych i najbardziej niezwykłych. Powodów, by odwiedzić choć raz ten jedyny w swoim rodzaju zakątek Ziemi jest bez liku.
Z niezwykłością Dubaju stykamy się tuż po wylądowaniu w tym mieście. Umiejscowione pięć kilometrów od miasta lotnisko (Port lotniczy Dubaj / Dubai International Airport) również bije wszelkie rekordy. Pierwsze samoloty wystartowały z niego już w roku 1960. Rocznie obsługuje ponad 30 milionów pasażerów, a w rekordowym roku było to aż 47 milionów pasażerów z całego świata. Lotnisko jest stale rozbudowywane i wkrótce będzie w stanie obsłużyć 120 milionów podróżujących rocznie. Ten ogromny port lotniczy ma mieć pięć pasów startowych, z których jednocześnie będzie mogło startować i lądować kilka samolotów. Rozbudowa ma dobiec końca jeszcze przed rokiem 2020, kiedy to w mieście ma odbyć się światowa wystawa World Expo. Lotnisko to jest miejscem, gdzie można spędzić długie godziny, nie nudząc się. Podróżni mogą liczyć tam na szczególne przywileje. Lotnisko ma bowiem w swojej ofercie między innymi transport do wybranego hotelu i zakwaterowanie w nim, a także organizuje wycieczki i wynajmuje samochody. Strefa wolnocłowa na lotnisku liczy aż ponad 5 kilometrów kwadratowych – to więcej niż niejedno znane nam centrum handlowe. Sklepy oferują nie tylko niskie ceny, ale też ogromny wybór artykułów, takich jak biżuteria, perfumy, ubrania i wiele, wiele innych. I choć lotnisko zachwyca swoją wielkością i atrakcyjnością, to przecież nie jest głównym celem podróży, ani też największą atrakcją Dubaju. A tych w tym pięknym i luksusowym mieście nie brakuje. By wziąć udział i posmakować wszystkiego, co ma do zaoferowania nie wystarczy nam kilkudniowy pobyt tam. Nie warto więc wybierać się tam w krótką podróż, bo wyjedziemy z poczuciem niedosytu.
Po opuszczeniu lotniska nie musimy długo czekać na atrakcje. Miasto wita nas bowiem widokiem niezwykłych, słynnych na cały świat i z niczym nieporównywalnych budynków. Lista najwyższych dubajskich budynków jest długa, ale na jej czele znajduje się najwyższy na świecie Burdż Khalifa http://www.burjkhalifa.ae/en/ (Adres: 1 Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd - Dubai - Zjednoczone Emiraty Arabskie) - liczący aż 828 metrów wysokości i 206 pięter. W całym mieście znajduje się ponad 40 budynków, które mają powyżej150 metrów wysokości. Jednym z nich jest Burdż al-Arab (Adres: 3 شارع جميرة - Dubai - Zjednoczone Emiraty Arabskie) https://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/burj-al-arab/ – zaliczany do najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Będący na czele listy Burdż Khalifa jest rekordzistą w kilku dziedzinach. Został uznany za najwyższą budowlę, jaka kiedykolwiek powstała na lądzie – przed jego powstaniem ten tytuł należał do masztu radiowego, który znajduje się w Polsce. Po drugie został uznany za najwyższą budowlę wolnostojącą oraz za najwyższy wieżowiec na świecie. Podczas jego budowy inwestorzy mieli problemy finansowe, dlatego przez pewien czas budynek ten był najwyższym na świecie betonowym szkieletem. Znajdują się w nim luksusowe apartamenty i hotel Armaniego, stylowe biura i najwyższej klasy restauracje. W budynku działa też basen, który położony jest najwyżej na świecie. Na wiernych czeka meczet.
Najprawdopodobniej olbrzym już niedługo straci swoją palmę pierwszeństwa, wyrasta mu bowiem(dosłownie!) konkurencja. W mieście Dżudda (Arabia Saudyjska) powstaje wieżowiec Jeddah Tower, który ma być najwyższy na świecie (1007 m).
Można odnieść wrażenie, że władze Dubaju wyznają zasadę „szybciej, wyżej, mocniej” i biorą udział w nieustannym wyścigu. Pomysłów na nowe, nigdzie indziej niespotykane inicjatywy stale im przybywa. 2017 - to natomiast rok oddania do użytku Mariny 101 – wieżowca o 412 metrów wysokości i 101 piętrach, a w nim ponad 320 pokoi hotelowych i ponad 500 apartamentów.
Prawda jest taka, że ta stolica luksusu byłaby godna odwiedzenia nawet bez nich. Dubaj jest bowiem pięknie położony, zachwyt wzbudzają przede wszystkim plaże, które wyglądają jak z folderu. Długie kilometry pokrytego jasnym piaskiem wybrzeża plus zawsze piękna pogoda już wystarczyłyby do szczęścia przybywającym tam turystom.
Pomimo, że bogactwo w Dubaju czai się w każdym zakamarku, to samo zwiedzanie niekoniecznie musi pochłonąć wszystkie oszczędności. Ceny w Dubaju mogą miło zaskoczyć - znajdziemy przejazd taksówką tańszy niż w Warszawie, a ceny biletów do państwowych muzeów również nie są wygórowane.
Nie samym plażowaniem człowiek żyje. Miasto ma również wiele do zaoferowania osobom żywo zainteresowanym historią i kulturą. Niezwykle atrakcyjną ofertę mają dubajskie muzea, których tam nie brakuje:
prócz najwyższych na świecie wieżowców i nowoczesnego lotniska, może się pochwalić także wieloma innymi nowoczesnymi inwestycjami. Na przykład Dubai Waterfront ma być największym na świecie sztucznym nabrzeżem, za sprawą którego linia brzegowa będzie dłuższa o 80 kilometrów. Powstanie tam również dzielnica mieszkaniowa zlokalizowana częściowo na wodzie.
W pobliżu najwyższego budynku można podziwiać cały ich kompleks. Obserwowanie tańczących fontann to zjawisko jedyne w swoim rodzaju. Strumień wody osiąga wysokość aż 154 metry, a fontanny zajmują 30 hektarów powierzchni. Wodne seanse można oglądać codziennie. Towarzyszą im niezwykłe efekty wizualne, które powstają dzięki użyciu kolorowych świateł, a także kompozycje muzyczne słynnych twórców. Spektakl, do którego wykorzystanych jest 24 kolorowych projektów i ponad 6600 świateł można oglądać co pół godziny i widoczny jest nawet z odległości 30 kilometrów.
To jedna z najstarszych tradycji tego kraju. Dawniej wyścigi organizowano spontanicznie – z okazji ślubów czy innych uroczystości rodzinnych. Obecnie reguły organizowania wyścigów są ściśle określone, a imprezy te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród widzów i są bardzo widowiskowe.
Taka wyprawa może mieć bardzo różnorodny przebieg – można na przykład pokonywać pustynię zabytkowym samochodem i zjeść posiłek w towarzystwie beduinów.
Mogą wybrać się na konną przejażdżkę, odwiedzić któryś z atrakcyjnych aquaparków, sztuczne lodowisko albo popływać z delfinami. Zatoka delfinów pozwala na spotkanie z tymi uroczymi stworzeniami oko w oko, można z nimi nie tylko pływać, ale też nurkować. To atrakcja również dla dorosłych, którzy przez chwilę chcą poczuć się, jak dzieci.
Klimat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich też bije wszelkie rekordy. Jest to bowiem jedno z najbardziej gorących państw na świecie. Wysoka temperatura, jaka tam panuje jest tym dotkliwsza, że towarzyszy jej duża wilgotność powietrza. Warunki te wynikają z tego, że w Dubaju panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Latem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, gorąco jest nie tylko przez cały dzień, ale i nocą. Średnie temperatury wynoszą około 40-42 stopni Celsjusza, a nocą nawet 30 stopni. Najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Dubaju wyniosła 49 stopni Celsjusza. Zima, jaka tu panuje w niczym nie przypomina naszej. Jest przede wszystkim bardzo krótka i podczas jej trwania panują dużo wyższe temperatury niż w Polsce. Słupek rtęci w ciągu dnia rzadko schodzi poniżej 20 stopni Celsjusza – średnia temperatura wynosi około 23 stopnie, a nocą około 15 stopni.
Trzeba pamiętać, że miasto leży na pustyni – jeszcze kilkadziesiąt lat temu głównym środkiem lokomocji były tu wielbłądy. Jednak dubajskie powietrze nie jest aż tak suche, jak to, którym się oddycha w popularnym Egipcie. Tutaj czasem zdarzają się bowiem opady, choć nie są one obfite.
Deszcze są bardzo nieregularne i zazwyczaj krótkotrwałe. Najczęściej zdarzają się od grudnia do marca. Planując wyprawę do Dubaju warto szczegółowo zapoznać się z prognozami pogody. Każdy miesiąc ma bowiem swoją specyfikę. Styczeń charakteryzuje temperatura powyżej 20 stopni, temperatura wody jest wtedy na podobnym poziomie. Luty może nas przywitać deszczem, ale temperatura powietrza i wody nadal jest powyżej 20 stopni. W marcu robi się o kilka stopni cieplej, ale nadal kilka dni może przytrafić się deszczowych. Kwiecień to już niemal pełnia lata, przynajmniej dla przyzwyczajonych do temperatur panujących w Polsce. W tym miesiącu temperatura powietrza sięga bowiem ponad 30 stopni Celsjusza, a woda też staje się coraz cieplejsza. Maj to miesiąc bardzo upalny. Temperatury bliskie są 40 stopni, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Temperatura wody ponownie wzrasta o kilka stopni. Może się zdarzyć niewielki deszcz, ale przy takich upałach traktowany jest raczej jako błogosławieństwo i ulga. W czerwcu jest podobnie, ale nie możemy już raczej liczyć na deszcz. Temperatura wody wynosi ponad 30 stopni. Podobnie jest w lipcu, a w sierpniu temperatury jeszcze wzrastają. Temperatura nieco poniżej 40 stopni jest charakterystyczna dla września, woda nadal jest bardzo ciepła. Październik może nas przywitać ciągle wysokimi, ale bardziej znośnymi temperaturami. Listopad to „zaledwie” 30 stopni w dzień i chłodniejsza woda, a grudzień jest o kilka stopni chłodniejszy i ponownie mogą pojawić się opady deszczu.
Średnie maksymalne temperatury (°C) |
Średnie minimalne temperatury (°C) |
Średnia liczba godzin słonecznych na dzień | Średnia ilość dni opadem deszczu na miesiąc | Średnia temperatura wody w Zatoce Perskiej (°C) | |
Styczeń | 24 | 14 | 8 | 2 | 23 |
Luty | 25 | 15 | 8 | 3 | 23 |
Marzec | 29 | 17 | 8 | 3 | 24 |
Kwiecień | 33 | 20 | 10 | 2 | 25 |
Maj | 37 | 23 | 11 | 0 | 29 |
Czerwiec | 39 | 26 | 11 | 0 | 31 |
Lipiec | 41 | 28 | 10 | 0 | 32 |
Sierpień | 42 | 30 | 10 | 0 | 33 |
Wrzesień | 40 | 26 | 10 | 0 | 32 |
Październik | 35 | 23 | 10 | 0 | 31 |
Listopad | 30 | 18 | 9 | 0 | 28 |
Grudzień | 25 | 15 | 8 | 2 | 25 |
W Dubaju słońce zawsze jest obecne, zawsze jest tutaj ciepło, a opady są rzadkie. W miesiącach zimowych temperatury są przyjemne, natomiast latem jest bardzo gorąco. Kto był w Dubaju lipcu lub sierpniu, wie, jak upalna potrafi być pogoda. Nie można porównać jej z popularnymi nadmorskimi kurortami na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do wewnętrznych obszarów pustynnych, temperatura w Dubaju pozostaje wysoka w ciągu nocy, co spowodowane jest ciepłą morską wodą .
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który możemy odwiedzić o każdej porze roku. Tutaj odpowiemy na pytania: Kiedy najlepiej polecieć do Dubaju? oraz Kiedy jest wysoki sezon turystyczny?
W kwietniu jest na tyle gorąco, że można spędzać czas na plaży, zażywając kąpieli wodnych i słonecznych, upał jeszcze nie jest tak dokuczliwy, by na przykład nie móc zwiedzać albo uprawiać różnego rodzaju sportów. Amatorzy zimnych kąpieli nie mają na co liczyć w Zatoce Perskiej. Temperatura wody bowiem nigdy nie jest niższa niż 20 stopni. Jeżeli chcemy zwiedzić miasto, aby wziąć udział w organizowanych tam wielu imprezach kulturalnych, warto zapoznać się z ich harmonogramem. Wybór jest ogromny, bowiem w Dubaju wiele się dzieje przez cały rok.
Wyjątkowym przeżyciem może być odwiedzenie Dubaju podczas Ramadanu – miesiąca świętego dla muzułmanów. Jest wówczas o wiele taniej, a turystów niewielu. Życie towarzyskie w tym okresie zaczyna się jednak dopiero wieczorami. Niewiele się wtedy dzieje, dlatego to dobry czas na podróż dla osób ceniących sobie spokój.
Sylwester w Dubaju? Z pewnością niezapomnianym przeżyciem będzie wiwatowanie Nowego Roku w sylwestrową noc w otoczeniu niezliczonych fajerwerków, sztucznych ogni i laserów. Jeśli tylko z większym wyprzedzeniem zamówimy bilet na samolot, wtedy nie będzie nas to kosztowało całego naszego majątku.
Przed wyjazdem do Dubaju należy jak najwięcej poczytać o tym mieście i regionie, by uświadomić sobie co warto zobaczyć. Atrakcji jest tam bowiem bez liku i nasz pobyt musiałby być bardzo długi, by nie przeoczyć żadnej z nich – o ile jest to w ogóle możliwe. Większość powodów, dla których warto umieścić Dubaj w naszych podróżniczych planach znajduje się już we fragmencie o największych atrakcjach, ale te pomniejsze są równie warte poznania. Może się wydawać, że w Dubaju nie ma rzeczy niemożliwych. Realizowane są w tym mieście najbardziej nieprawdopodobne i szalone wizje. Należą do nich między innymi sztuczne wyspy palmowe, które tworzone są już od 2001 roku. Zaliczone zostały do zacnego grona cudów świata, a zakupem nieruchomości w tym miejscu zainteresowani są światowe sławy. Wyspy swoim kształtem przypominają palmy. W najsłynniejszym mieście Zjednoczonych Emiratów Egipskich wszelkie rekordy biją także centra handlowe. Największe z nich to The Dubai Mall https://thedubaimall.com/ (Adres: Financial Centre Road، Downtown Dubai - Dubai - Zjednoczone Emiraty Arabskie) , które liczy ponad 112 hektarów powierzchni, działa w nim ponad 1200 sklepów, 120 restauracji i kawiarni i 22 sale kinowe. W ciągu roku centrum odwiedza nawet 80 milionów klientów. Między innymi znajduje się tam – oczywiście największy na świecie – sklep z cukierkami.
Aby zwiedzić wszystkie zapierające dech w piersiach dubajskie atrakcje, warto skorzystać z metra. Ten środek lokomocji, jak nietrudno się domyślić, też nie jest taki, jak w innych miastach. Już w dniu jego otwarcia, w roku 2009, metro to pobiło rekord – jest bowiem najdłuższym zautomatyzowanym systemem kolejowym na świecie. Metro jest bardzo komfortowe i luksusowe, każdy wagon jest klimatyzowany. Wyposażone jest również w specjalne zabezpieczenia, które chronią przed tym, by spaść z peronu na tory. Spragnieni kulturalnych wrażeń powinni wybrać się na jedną z wielu imprez - ich wybór jest ogromny. W Dubaju organizowane są liczne targi i wystawy, wyścigi konne, festiwal filmowy, a także popularny na cały świat festiwal zakupów. Odbywa się zazwyczaj na początku roku, a uczestniczą w nim aż trzy miliony zainteresowanych. Podczas jego trwania klienci sklepów mogą liczyć na bardzo wiele promocji i przecen w większości sklepów. W okazyjnych cenach można kupić nie tylko ubrania, ale także biżuterię, sprzęt agd czy elektroniczny, a nawet samochody. Festiwalowi towarzyszy wiele imprez dodatkowych. Jednym z najbardziej popularnych i wyczekiwanych wydarzeń jest Dubai Summer Surprise https://www.facebook.com/dsssocial/. Jest organizowany latem od 1998 roku. Podczas jego trwania można można się bawić i edukować. Najważniejszym miejscem staje się wówczas Modhesh World http://mymodheshworld.com/, czyli potężne centrum handlowo-rozrywkowe, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy i przedstawienia. Middle East Even Show https://www.me-eventshow.com/en.html to z kolei wystawa poświęcona przemysłowi rozrywkowemu, gdzie można zobaczyć najnowocześniejsze produkty oświetleniowe czy poświęcone dźwiękowi w filmie. Niezwykle widowiskowym przedsięwzięciem jest dubajski Air Show http://www.dubaiairshow.aero/ (Adres: Al Maktoum International Airport-DWC (DWC) - Dubai - Zjednoczone Emiraty Arabskie) – to oczywiście jedna z największych i najlepszych na świecie imprez tego typu. Choć podczas jej trwania można podziwiać pokazy lotnicze to ma charakter handlowy. Odbywa się co dwa lata od roku 1989.
Spragnieni wrażeń sportowych mogą zaplanować swój pobyt w Dubaju podczas odbywających się tam wyścigów konnych czy turniejów z różnych dyscyplin. Dużą popularnością cieszą się biegi dla wytrwałych – 10-kilometrowy bieg z przeszkodami, podczas którego ważniejsza od zwycięstwa jest współpraca pomiędzy uczestnikami czy międzynarodowy triathlon, podczas którego trzeba przepłynąć 2 kilometry, pokonać na rowerze 90-kilometrową trasę i przebiec w upale ponad 20 kilometrów.
Jeśli chcemy poznać odmienną historyczną część miasta, zobaczyć tradycyjną dubajską zabudowę udajmy się do dzielnicy Al Bastakiya, która powstała pod koniec XIX wieku. Spacer ulicami tej części Dubaju zbudowanej przez kupców i rzemieślników pochodzących z Iranu, to powrót do historii, początków powstania miasta.
Wąskie uliczki wiją się jak labirynt, a handel kwitnie na targu Meena Bazaar. Tutaj mieszą się odrestaurowane budynki, a w nich sklepy artyzmu rzemieślniczego sprzedających rękodzieła, galerie sztuki, muzea (m.in. monet, filatelistyki), klimatyczne arabskie kawiarenki, a także pokoje gościnne.
Dalsza okolica to odpowiednie miejsce na odpoczynek od gwaru, tłumów i przepychu, tutaj przeważa cisza i brak pośpiechu.
W Al Bastakiya mieście się także się również Centrum Kultury (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding / Adres: House 26, Al Mussallah Road, Al Fahidi District, Bur Dubai / http://www.cultures.ae/), gdzie organizowane są spotkania kulturalne oraz tradycyjne kolacje, podczas której poznamy lokalne zwyczaje, religię i historię.
Na koniec warto wspomnieć, że lecąc do Dubaju nie potrzebujemy wizy, można tu znaleźć nocleg na niecałe 100zł za dobę, a także jest wiele ofert couchsurfingu.