Reszta Świata

Piękne plaże, egzotyczna kultura, niesamowite jedzenie to wszystko możesz spotkać w jedynej i niepowtarzalnej Turcji. Kraj przesiąknięty jest starożytną historią, więc obfituje w atrakcje warte zobaczenia. Co należy wiedzieć o państwie położonym na Półwyspie Azja Mniejsza przed wyjazdem? Przeczytaj nasz poradnik i przygotuj się na jedne z najwspanialszych wakacji, które przeżyjesz w Turcji!

Kiedy wybrać się na wakacje do Turcji?

Turcja położona jest w klimacie podzwrotnikowym, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami latem i łagodnymi zimami na przeważającym obszarze kraju (wyjątkiem są tereny górzyste i wschodnie rejony). Wakacyjny sezon zaczyna się od połowy kwietnia i trwa aż do października. Szczyt sezonu to lipiec i sierpień. Jeśli nie lubisz tłumów i chcesz spędzić spokojne i rodzinne wakacje w Turcji, zarezerwuj miejsce w hotelu na początek maja lub drugą połowę września. Wiosną będziesz mógł podziwiać bujną roślinność, natomiast jesienią woda w akwenach będzie jeszcze ciepła i idealna do kąpieli.

Najciekawsze miejscowości turystyczne w Turcji

Najczęstszymi kierunkami turystycznymi są miejscowości położone na wybrzeżu Turcji. Piękne plaże, ciepłe morze, bogata baza turystyczna przyciągają wszystkich, którzy chcą wypocząć i nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami. Jeśli poszukujesz odpoczynku i licznych atrakcji, wybierz się do jednej z miejscowości:

  • Bodrum - kurort leżący nad Morzem Egejskim z przewagą żwirowych i kamienistych plaż. W pobliżu znajdują się greckie wyspy, więc do atrakcji należą rejsy statkiem. Ponadto jest to raj dla osób zainteresowanych nurkowaniem - w Bodrum znajdziemy ponad 20 firm umożliwiających uprawianie tego sportu,
  • Oludeniz - niewielka miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym z ponad dwukilometrową, piaszczystą plażą. Nawet w środku sezonu nie uświadczymy tu tłumów, ponieważ miasto znajduje się na obszarze chronionym - niewielka liczba hoteli jest w stanie przyjąć mniejszą liczbę turystów, zapewniając idealne warunki do spokojnego wypoczynku,
  • Alanya - kolejna ciekawy i chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny w południowej części Turcji u wybrzeża Morza Śródziemnego. Tutaj także możemy spacerować po piaszczystej Plaży Kleopatry. Kurort przesiąknięty jest kulturą i historią, a duża ilość zabytków zachęca do zwiedzania,
  • Antalya - miasto położone między Górami Taurus a Morzem Śródziemnym przyciąga zarówno turystów nastawionych na plażowanie, jak i osoby aktywne, kochające wędrówki. Znajduje się tutaj port lotniczy, dzięki któremu wczasy w ofercie biura podróży do tego kurortu są tak atrakcyjne - po przylocie możemy od razu zameldować się w hotelu i rozpocząć wypoczynek.

 

Zakupy pamiątek w Turcji - jaką wziąć ze sobą walutę?

Jadąc na wakacje do Turcji, należy zaopatrzyć się w liry tureckie - obowiązujący środek płatniczy. Walutę warto wymienić już na miejscu, ponieważ w Polsce kurs liry będzie niekorzystny. W każdym większym tureckim mieście znajduje się kantor, w którym bez problemu dokonamy wymiany euro lub dolarów.

 

Waluty wymienić można także w banku lub na poczcie, jednak tam należy spodziewać się większych formalności niż w kantorze. Możemy zostać poproszeni o okazanie paszportu, a i cała procedura będzie trwała nieco dłużej.

 

Bezpieczeństwo w Turcji na wakacjach

Turcja to kraj, którego turystyka jest ważną gałęzią gospodarki. Wszystkie ośrodki turystyczne znajdują się pod szczególną ochroną, aby każdy turysta poczuł się bezpiecznie. Na Riwierze Tureckiej i miejscowościach położonych na Wybrzeżu Morza Egejskiego mieszkańcy cieszą się spokojnym życiem, więc i osoby odwiedzające te rejony czują się pewnie. Większość kurortów znajduje się pod całodobowym monitoringiem. Kamery działają przede wszystkim prewencyjnie, zabezpieczając przed drobnymi kradzieżami.

 

Pamiętaj, abyś zawsze miał przy sobie paszport, podróżując po Turcji. W obcym kraju musisz także przestrzegać obowiązujących przepisów. Jeśli wynajmujesz samochód, zapoznaj się z kodeksem drogowym i nie przekraczaj dozwolonej prędkości.

 

Szczepienia i ochrona zdrowia przed wyjazdem do Turcji

Profilaktyka zdrowia zapobiega chorobom i problemom zdrowotnym. Przed wyjazdem na urlop, należy sprawdzić kalendarz szczepień i we własnym zakresie zweryfikować, czy konieczne jest powtórne przyjęcie szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym lub tropikalnym. Ponadto wyjeżdżając do Turcji, nie jest wymagane przyjmowanie żadnych dodatkowych szczepień. Podręczną apteczkę należy wyposażyć w preparaty przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, wodę utlenioną, opaski uciskowe, opatrunki, chusteczki antybakteryjne oraz kremy z wysokim faktorem przeciwsłonecznym (SPF 50 lub nawet SPF 100).

 

Spędź wymarzone wakacje w Turcji!

Turcja to urokliwy kraj, który warto poznać. Wybierając wczasy w ofercie biura podróży, nie musisz martwić się o nic - hotel, plan urlopu, przelot, wyżywienie oraz liczne atrakcje będziesz miał zapewnione. Wybierz dogodny termin, kup przewiewne ubrania oraz buty z grubą podeszwą i przygotuj się na przygodę życia! Morze Egejskie, piaszczyste plaże i egzotyczna kultura już na Ciebie czekają!

Address : Radius :

Tematy: