Reszta Świata

Położoną w Ameryce Środkowej Panamę większość z nas kojarzy ze słynnym Kanałem Panamskim. Poza tym, na myśl przychodzi tradycyjny, dostojny kapelusz Panama, ręcznie wykonany z liści ekwadorskiej palmy, a także statki z dumnie powiewającą flagą Panamy (kraj posiada najwięcej zarejestrowanych jednostek pływających na świecie), czy widok Skyline Panama City - panoramę wysokich budynków na tle nieba w stolicy Panamy o tej samej nazwie.
Jednak, aby w pełni poznać Panamę, jej historię i kulturę, a w głównej mierze ujrzeć wyjątkową przyrodę, bogatą roślinność i unikalny świat zwierząt, powinniśmy choć raz odwiedzić ten kraj. Mało kto wie, że według różnych przeprowadzonych sondaży na mieszkańcach, Panama to jedno z najszczęśliwszy miejsc na świecie!

Panama to pas lądu o szerokości od 50 do 200 kilometrów, który łączy nie tylko obie Ameryki,  a przede wszystkim za sprawą Kanału Panamskiego stanowi połączenie dwóch oceanów, Atlantyku z Pacyfikiem.

Atrakcje turystyczne Panamy / Co warto zobaczyć w Panamie?

Śluza na Kanale Panamskim

1. Rejs statkiem po Kanale Panamskim / platforma widokowa / muzeum

Kanał Panamski - droga wodna ułatwiająca żeglugę poprzez wydatne zmniejszenie czasu i kosztów podróży statków, to połączenie wodne dwóch oceanów, a dzięki niemu, Panama jest jednym z najlepiej prosperujących krajów Ameryki Środkowej https://www.pancanal.com/eng/. Długi na ponad 80 kilometrów kanał, poza główną funkcją transportu i handlu, sam w sobie stanowi największą atrakcję turystyczną kraju. Woda do kanału czerpana jest z największego jeziora Panamy - Jeziora Gatun. Przy jednej ze śluz Miraflores (las esclusas de Miraflores) znajduje się centrum turystyki (Centro de Visitantes de Miraflores), to idealne miejsce z jakiego będziemy obserwować proces pokonywania przez statki różnicy poziomów (16,5 metra) poprzez otwarcie i zamknięcie zapory oraz napełnienie komory wodą (100 milionów litrów w ok. 10 minut). Tutaj, na specjalnej platformie widokowej zobaczymy olbrzymie lokomotywy przeciągające gigantyczne statki przez wody kanału, a poszczególne etapy omawiane są przez spikera. Warto także zwiedzić Muzeum Kanału Panamskiego (Adres: Plaza de la Independencia, Calle 5a Este, Panamá, Panama) http://cms.uflib.ufl.edu/pcm/.

Poniższy film wyjaśnia zasadę działania Kanału Panamskiego (Kanał Youtube: Panama Canal)

Przemierzając pół świata nie wahajmy się skorzystać z rejsu statkiem po Kanale Panamskim w otoczeniu Panamax'ów (olbrzymie statki), dżungli i tropikalnej przyrody.

Pociąg, Kanał Panamski

2. Podróż kolejowa wzdłuż kanału Panama Canal Railroad

To kolejna pozycja, obok której nie można przejść obojętnie. Trasą kolejową wzdłuż kanału, oprócz standardowych składów, kursuje pociąg turystyczny w oryginalnym stylu. Lokomotywa spalinowa ciągnie wagony z panoramicznymi szybami, podróż trwa około godziny.  http://www.panarail.com/en/

Stolica Panamy

Panama, Casco Viejo

3. Stolica Panama (Ciudad de Panamá) - Nowoczesność i tradycja

W stolicy Panamy spotkamy zarówno dzielnicę z wysokimi wieżowcami, drapaczami chmur, galeriami handlowymi (Multicentro Mall, MetroMall), jak również sławne, z głęboką tradycją i historią budynki w Casco Viejo i Panama Viejo. Zabytkowa część miasta Panamy tworzy niesamowity kontrast z nowoczesnymi dzielnicami. Dzięki niewielkim podatkom oraz ogromnej ilości przepływu towarów, ich ceny są niskie. Miasto Panama to siedziba kilkudziesięciu banków, miejsce fabryk znanych koncernów jak Coca-Cola czy Nestle.

Warto także zrobić sobie wycieczkę kilkukilometrową promenadą Cinta Costera biegnącą wzdłuż wybrzeża. Trasa łączy nowoczesną część miasta z drapaczami chmur z dzielnicami epoki kolonialnej.

Historia miasta sięga początków XVI wieku, kiedy to konkwistador hiszpański Pedro Arias de Ávila założył Panama Viejo - pierwszy zespół miejski  na wybrzeżu Pacyfiku kontynentu amerykańskiego. Stąd Europejczycy wywozili  złoto i srebro należące do Inków.  Pod koniec XVII wieku port został spalony przez piratów, a miasto odbudowano w nowej lokalizacji, dało to początek Casco Viejo.

W Panama Viejo zachowane zostały ruiny ratusza, katedry z 30-metrową wieżą, ruiny Kościoła Św. Józefa, szpitala Św. Jana Bożego, klasztoru dominikanów, franciszkanów i jezuitów. Niedaleko znajduje się muzeum (Museo de Sitio Panamá Viejo (Adres: Av. Cincuentenario, Panamá, Panama) http://www.patronatopanamaviejo.org/ppv2014/en/) oraz sklepy z pamiątkami.

W oddalonym o niecałe 10km Casco Viejo (także Casco Antiguo) stanowiącą historyczną i zabytkową część Panamy znajdują się: La Catedral Metropolitana, El Palacio de las Garzas - siedziba Prezydenta Panamy, zabytkowe place (Palacio Municipal, Palacio Nacional, Plaza Bolívar), Teatr Narodowy, Muzeum Kanału Panamskiego. Panama Viejo jak i Casco Viejo należą do obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Warto wybrać się na strome, pokryte przez las deszczowy wzgórze Cerro Ancón (ang. Ancon Hill) o wysokości 199 metrów. Z tego miejsca roztacza się piękna panorama na miasto i Kanał Panamski.

Rafting

4. Spływy po rzece Rio Grande / Rafting

Rzeka Rio Grande wypływa z gór w środkowej części Panamy, prowincji Coclé. Dalej prowadzi wieloma zakrętami, przesmykami, kaskadami, ostatecznie wpadając do Oceanu Spokojnego. Rzekę możemy podzielić na dwa odcinki: górny - Arriba i dolny Bajo. Arriba stworzona jest dla osób szukających emocji, odcinek z rwącym nurtem, licznymi progami - rafting Arriba z pewnością podniesie pozytywną adrenalinę. Dolna część rzeki - zwana Bajo - jest szersza i spokojniejsza, wolniej płynąc możemy dłużej nacieszyć się pięknem panamskiej przyrody.

wyspy San Blas, Panama

5. Wyspy San Blas (Islas San Blas)

Położone na Morzu Karaibskim, oblewane przez wody o błękitnym kolorze, z plażą o białym piasku i bujnymi zielonymi plamami - to są właśnie wyspy San Blas. Według legendy wysp jest tyle ile dni w roku, a zamieszkałych jedynie 50 z nich.

Turyści przybywają tu, aby odpocząć wśród bajkowych krajobrazów na czystych pełnych uroku plażach, możemy również nurkować i podziwiać rafy koralowe. Na wyspach znajdują się niewielkie domki wypoczynkowe oferujące nocleg z wyżywieniem.

Na wyspy dotrzemy zarówno drogą morską jak i lokalnymi liniami lotniczymi (Aeroperlas i Air Panama) z Panama City. http://sanblas-islands.com/

Most Stulecia, Panama

6. Mosty w Panamie

 • Most Ameryk ( hiszp. Puente de las Américas) - most drogowy z 1962 roku, leży u wejścia do Kanału Panamskiego od strony Oceanu Spokojnego w miejscowości Balboa, ma wysokość 61 metrów i łączy oba kontynenty Amerykę Północną i Amerykę Południową
 • Most Stulecia (hiszp. Puente Centenario) - dwuprzęsłowy most drogowy na trasie Autostrady Panamerykańskiej w miejscowości Panama. Wysokość mostu wynosi 80 metrów, a rozpiętość przęseł 420 metrów. Został oddany do użytku w 2004 roku.

Bocas del Toro, Panama

Bocas del Toro, Panama

7. Archipelag wysp Bocas del Toro

To archipelag wysp, z czego tylko kilka z nich jest zamieszkanych. Najważniejsza wyspa to Isla Colón, czyli Wyspa Kolumba, na której znajduje się stolica regionu prowincji Bocas del Toro. To wyspy z bujną roślinnością i białymi plażami na Morzu Karaibskim. Wyspy stanowią spokojne miejsce na letni wypoczynek, w otoczeniu tutejszych grup etnicznych i dobrego lokalnego jedzenia, to również idealne miejsce na uprawianie snorkelingu i nurkowanie. Na wyspy możemy dostać się samolotem, promem lub prywatnymi łodziami. http://www.bocasdeltoro.com/

Most wiszący

8. El Valle de Antón

Anton Valley - niewielkie miasteczko położone niedaleko miasta Panama, znajduje się w kraterze uśpionego wulkanu (drugi pod względem wielkości na świecie). Miejsce słynie z kwadratowych drzew (nietypowy kształt pni drzew bawełnianych) i niespotykanych złotożółtych żab. Tutaj warto zwiedzić ogród botaniczny El Nispero, słynący z unikalnej orchidei oraz Butterfly Haven, polecamy także wybrać się pod wodospad El Chorro Macho, pospacerować ścieżkami w lesie deszczowym z licznymi mostami wiszącymi oraz zjechać tyrolką wśród tropikalnej przyrody. https://www.el-valle-panama.com/

Boquete, Panama

9. Boquete

Boquete - małe miasteczko w Panamie położone w otoczeniu zielonych gór, nad rzeką Caldera, w zachodniej części prowincji Chiriquí, około 60 km od granicy z Kostaryką. Ze względu na jego położenie, około 1200 metrów nad poziomem morza, klimat jest tu chłodniejszy i bardziej świeży niż na nizinach. To jedno z najlepszych miejsc w kraju dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, to centrum uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki, raftingu, kąpieli w gorących źródłach. Jego malownicze położenie, temperatura i środowisko naturalne sprawiają, że jest to popularny cel przyciągający turystów z całego świata. Dziewicze naturalne środowisko, kwiaty, kawa, warzywa i owoce cytrusowe rozkwitają w bogatych glebach, tubylcza ludność jest wyjątkowo życzliwa, a najlepiej ją poznać przy filiżance lokalnej kawy.

visitpanama.com

10. Panama - Kraj wielu połączeń

Panama to miejsce, które łączy Pacyfik z Atlantykiem, Amerykę Południową z Północną, nowoczesne dzielnice Panamy z jej historyczną częścią, wypoczynek na białych plażach z wędrówkami po lesie deszczowym, a z pewnością będąc na miejscu, każdy z nas odkryje nowe niezwykłe połączenia. Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik turystyczny choć odrobinę przybliży klimat Panamy.

Ponad połowa obszaru Panamy stanowią wyżyny i wysokie góry. Niziny występują w regionach nabrzeży, w głównej mierze na północy oraz wschodzie. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona, oprócz często spotykanych półwyspów i zatok, w niewielkiej odległości od wybrzeży znajduje się dużo małych wysepek, tworzących archipelagi.

Plaże Panamy

Klimat Panamy, Temperatura, Pogoda

Panama posiada klimat równikowy o charakterze tropikalnym, z bardzo dużą ilością dni słonecznych, jak również z częstymi, intensywnymi opadami. Na terenach nizinnych średnioroczna temperatura powietrza waha się w granicach 26 - 28 °C i w okolicy  17 - 10 °C na obszarach górskich. Rodzaje klimatu tropikalnego w Panamie możemy podzielić na: klimat tropikalny lasu deszczowego występujący wzdłuż granicy z Kostaryką i Kolumbią, klimat monsunowy w zachodniej części kraju oraz klimat tropikalnej sawanny w centralnej części Panamy.

Tabela temperatur powietrza, ilość dni słonecznych, temperatura wody - Panama

Miesiąc

Średnie
maksymalne temperatury(°C)

Średnie
minimalne
temperatury(°C)

Średnia dzienna ilość godzin słonecznych Średnia temperatura wody (°C)
Styczeń 30 22 7
27
Luty 31 22 8
27
Marzec 32 23 8
28
Kwiecień 33 24 8
28
Maj 32 24 7
28
Czerwiec 31 23 7
28
Lipiec 31 23 6
28
Sierpień 30 23 6
29
Wrzesień 30 23 5

29
Październik 29 22 5

29
Listopad 28 22 6

28
Grudzień 29 22 7

28
Temperatury w Panamie - tabela temperatur w podziale na miesiące

Kiedy najlepiej polecieć do Panamy? Jaka jest najlepsza pora na podróż?

Możemy odwiedzić Panamę o każdej porze roku, temperatura średnio wynosi 27 stopni C, nie ma dużych odchyleń. W Panamie zawsze jest ciepło, trzeba jednak pamiętać, że wilgotność powietrza jak i ilość opadów jest równie wysoka, co ożywia tutejszą niezwykłą przyrodę. Najlepszy czas, aby odwiedzić Panamę to pora sucha - od połowy grudnia do połowy kwietnia. Jest to również sezon wysoki, niektóre hotele i ośrodki pobierają wyższe opłaty, warto więc zarezerwować wycieczkę lub zakwaterowanie i przelot na własną rękę z większym wyprzedzeniem.

Region Bocas del Toro ma z reguły krótszy sezon suchy, zazwyczaj jest to przełom września i października oraz lutego i marca. Choć i w porze suchej zdarzają się opady letniego orzeźwiającego deszczu.

Warto pamiętać, że miesiące kwiecień i lipiec charakteryzują się nagłymi, dużymi popołudniowymi burzami, są one krótkie i mogą zdarzyć się co kilka dni.

W większej części Panamy sezon deszczowy trwa od początku maja do drugiej połowy grudnia. W tym okresie nadal czujemy, że jest bardzo ciepło, pomimo faktu umiarkowanych temperatur przez zachmurzone niebo. Ma to związek z bardzo wysoką wilgotnością powietrza, która powoduje, że temperatura odczuwalna jest wyższa niż w rzeczywistości. Z wyjątkiem lasów tropikalnych, większość deszczu spada w postaci obfitych przelotnych opadów, które w porze deszczowej mogą trwać kilka godzin.

Las deszczowy w Panamie

Przyroda Panamy

Panama to urozmaicony i bogaty świat fauny i flory. Prawie połowę kraju pokrywają lasy, a gatunków kwiatów jest prawie 10 tysięcy. W wilgotnym lesie tropikalnym często spotykane są liany, rosną palmy, mahoniowce i hebanowce. Świat zwierząt reprezentują małpy, jaguary, oceloty, kolorowo upierzone ptaki, na bagnach spotkamy kajmany, są również niebezpieczne jadowite węże i pająki.

Warto odwiedzić Parki Narodowe Panamy m.in Torrijos Herrera Omar El Copé (tutaj znajduje się wodospad Las Yayas, żyją w nim jaguary, pumy, oceloty, jaguarundi), Chagres (warto skorzystać z przeprawy łodzią rzeką Charges pośród drzew, być może spotkamy również rdzennych ludzi plemienia Embera Drua), Park Narodowy Coiba (nurkowanie, snorkeling, surfing).

 

Mapa, Panama, Ameryka Środkowa

Co warto wiedzieć o Panamie / Ciekawostki

 • Walutą obiegową jest dolar amerykański USD zwany Balboa, w kraju nie ma kontroli kursów walutowych ani ograniczeń, dzięki czemu fundusze mogą swobodnie przepływać z i do kraju.
 • Obszar wolnocłowy Colón jest domem największego międzynarodowego centrum dystrybucyjnego i handlowego na półkuli zachodniej (drugie miejsce na świecie po Hong Kongu), ponad 1500 międzynarodowych firm importowo-eksportowych działa w jego granicach, co stanowi 11 miliardów dolarów rocznie.
 • Kraj jest domem nowoczesnego i największego tuż po szwajcarskim Zurychu centrum bankowego na świecie. W mieście Panama swoje siedziby ma 150 banków z 35 różnych krajów.
 • Urzędowy język w Panamie to język hiszpański, drugi najczęściej używany - to język angielski.
 • Stolicą Panamy jest miasto Panama mająca tą samą nazwę co państwo, jest to największe miasto w Panamie, którego obszar metropolitalny zamieszkuje prawie połowa ludzi całego kraju (całkowita ludność Panamy: 4 mln)
 • Panama nie posiada własnego wojska, zostało zlikwidowane w 1990 roku. Władze zdecydowały się na ten krok w celu zminimalizowania wystąpienia zamachu stanu. Dzisiaj, Panama cieszy się jedną z bardziej stabilnych administracji w Ameryce Łacińskiej.
 • W najwęższym miejscu w kraju, tylko 81 kilometrów dzieli Pacyfik od wybrzeży Karaibów na Atlantyku. W pogodny dzień, oba oceany widoczne są z jednego miejsca - z wierzchołka wulkanu Baru.
 • To kraj, gdzie  w ciągu 1,5 godziny jazdy samochodem można pływać zarówno na Karaibach, jak i na Oceanie Spokojnym tego samego dnia.
 • Panamskie taksówki w stolicy są niedrogie i łatwe do zauważenia (żółty kolor samochodów)
 • Panama posiada największy rejestr handlowy żeglugi na świecie
 • Droga Panamerykańska (ang. Pan-American Highway) to sieć dróg łącząca Amerykę Północną i Południową o łącznej długości około 30 000 kilometrów. Rozpoczyna się na Alasce (USA) i kończy na południu Argentyny. Wyjątek stanowi przerwa - obszar pokryty lasem deszczowym zwany Darién Gap (Przesmyk Darién) - to bagnisto-leśny teren o powierzchni ok. 160 x 50 km, który oddziela wschodnią prowincję Darién w Panamie od Kolumbii. Jednak ze względu na Darién Gap, nie jest możliwy przejazd pomiędzy Ameryką Południową, a Ameryką Środkową za pomocą konwencjonalnych pojazdów. Bez pojazdu terenowego konieczne jest omijanie tego lądowego odcinka drogą morską. Droga Panamerykańska łączy prawie wszystkie przybrzeżne kraje Pacyfiku obu Ameryk w połączonym systemie autostrad. Według Księgi Rekordów Guinnessa, Autostrada Panamerykańska jest najdłuższą na świecie "drogą motorową".
 • Pan Am / Pan American World Airways - amerykańskie linie lotnicze, które jako pierwsze na świecie w swoich szeregach posiadały Boeing'a 747. Obecnie firma nie istnieje, ostatnio lot odbył się 1991 roku.
 • http://www.visitpanama.com/ - Oficjalna strona turystyki Panamy
 • Kanał Panamski skrócił drogę morską z San Francisco do Nowego Jorku o prawie 15 tysięcy kilometrów (porównując do szlaku wodnego przez Cieśninę Magellana)

Dlaczego więc warto pojechać do Panamy? To wymarzone miejsce czy do wypoczynku na plaży, czy nurkowania, raftingu, zobaczymy także sławne cudo techniki i zabytki, będziemy podziwiać różnobarwne ptaki, niespotykane zwierzęta i rośliny, zrobimy zakupy w nowoczesnej dzielnicy, spędzimy kilku dni w górach a także zwiedzimy niesamowity, deszczowy las tropikalny.

Address : Radius :