Reszta Świata

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Ameryka zawsze budziła mnóstwo skrajnych emocji i kontrowersji. Wielka pod wszystkimi względami, czym jednych drażni, innych zaś zachwyca. Nie każdy odnalazłby się w tamtejszej rzeczywistości na stałe. Na szczęście nie musimy emigrować do Stanów – możemy pojechać je zwiedzić. A zacząć warto choćby od Nowego Jorku, jednego z najciekawszych i najbardziej znanych miast w USA. Z czego słynie Nowy Jork? Kiedy jechać do Nowego Jorku i jakie jego atrakcje koniecznie zobaczyć?

 

Wycieczki do Nowego Jorku – dlaczego warto?

Żeby na własne oczy zobaczyć słynne i majestatyczne Empire State Building, Statuę Wolności, Brooklyn Bridge oraz Ground Zero, Times Square, Wall Street, Fifth Avenue czy St. Patrick Cathedral, każdego roku do Nowego Jorku zjeżdża ok. 39 milionów turystów z całego świata. Miasto odwiedzają też Polacy, których nie odstrasza nawet to, ile trwa lot Nowy Jork-Warszawa. Nic dziwnego – Nowy Jork pojawia się w akcji tak wielu znanych i popularnych filmów, że większości z nas wydaje się nieco znajomy. Dworzec Grand Central, siedziba ONZ, dzielnica Manhattan, Central Park – każdy słyszał o nich i widział je w telewizji wiele razy. Czy nie wspaniale byłoby stanąć z nimi twarzą w twarz, zobaczyć na własne oczy? Nowy Jork warto zwiedzić dlatego, że jest wielki – w każdym tego słowa znaczeniu.

 

Z czego słynie Nowy Jork?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego Nowy Jork to Big Apple? Choć nasuwa się takie skojarzenie, to nie ma to związku ze słynną amerykańską firmą komputerową. Źródła nazwy „Wielkie Jabłko” należy szukać w czasach o wiele wcześniejszych. Po raz pierwszy pojawiła się ona w latach 20. ubiegłego wieku na łamach „Morning Telegraph”. Dziennikarz John Fitzgerald usłyszał od dżokejów, że tor wyścigów konnych nazywają big apple. Swoją rubrykę nazwał więc „Around the Big Apple”, a samo „Wielkie Jabłko” na wiele lat stało się synonimem gonitw w Nowym Jorku. Kilka lat później określenie pojawiło się także w środowisku jazzowym. W Nowym Jorku działał wówczas prestiżowy klub Harlem – występ w nim był marzeniem każdego jazzmana. I tak Nowy Jork ze swoją muzyczną sceną stał się Big Apple, jedynym miejscem o takim potencjale. Niektórzy twierdzą też żartobliwie, że Wielkie Jabłko nawiązuje do jabłka… Adama. Bo Nowy Jork jest jak zakazany owoc z biblijnego raju – uwodzi, kusi i nie można mu się oprzeć.

Z czego słynie Nowy Jork? Oprócz jabłkowego symbolu, także z imponującej zabudowy i architektury. Wspomniane już Statua Wolności, centrum światowej mody na Times Square, ulica 5th Avenue, muzeum sztuki Metropolian Museum of Art, centrum biznesu na Wall Street, teatralny Broadway – któż nie zna tych miejsc? Poza tym Nowy Jork znany jest jako miasto sław (Woody Alen, Andy Warhol, Martin Scorsese), jako miejsce akcji wielu filmów („Wall Street”, „Wielki Gatsby”, „Śniadanie u Tiffany’ego”) oraz miasto, w którym wybiło się wielu polskich twórców (np. Agnieszka Holland i Roman Polański).

 

Ile kosztuje wycieczka do Nowego Jorku?

Cena wycieczki do Nowego Jorku raczej nie należy do najniższych – chociażby z racji ogromnej odległości między Polską a USA. Miasto można odwiedzić na wiele różnych sposobów, zarówno jako jeden z wielu punktów na mapie wycieczki objazdowej po Stanach, jak i podczas wycieczki objazdowej po samym Nowym Jorku. Jeśli chcesz poznać Nowy Jork kompleksowo, zdecydowanie polecamy tę drugą opcję. 6-dniowa wycieczka do Nowego Jorku (4 noclegi) na przełomie kwietnia i maja kosztuje 4699 zł od osoby. Podczas wycieczki stawia się silny nacisk na zwiedzanie Manhattanu. Przewidziany jest także czas wolny na zwiedzanie miasta według własnego pomysłu i upodobań. Interesują się szczegóły tej oferty? Odsyłamy po nie do serwisu lidl-podroze.pl.

Czy w ciągu takiej wycieczki można w pełni nasycić się zwiedzaniem? Nie mamy wątpliwości – to niemożliwe! Dlatego też zalecamy wykorzystywać każdą okazję, która nadarza się do wyjazdu w to miejsce. Życzymy przy tym powodzenia w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert wycieczek last minute do Nowego Jorku.