Im cieplejsza robi się pogoda, tym więcej myślimy o wymarzonym urlopie. Wybieramy podróż z biurem podróży lub ruszamy w świat samodzielnie. Ostatnio znacznie chętniej Polacy wybierają wczasy poza Europą. Decydujemy się na egzotyczne kierunki, tak jak: Meksyk, Kuba, Tajlandia, Egipt, Kenia, Maroko, Dominikana, Malediwy, Wysypy Zielonego Przylądka. Jak się okazuje, na egzotyczne wakacje nie kupujemy biletów tylko na zimę, ale również latem. Egzotyczne, pozaeuropejskie kraje są dla nas czymś interesującym.
Po pierwsze, wyruszamy na inny kontynent, gdzie panuje inny klimat. Poznajemy ludzi odmiennej rasy i ich kulturę, smakujemy lokalną kuchnię, odwiedzamy niezwykłe miejsca, słowem – przenosimy się w całkiem obcą nam rzeczywistość, w której panują inne reguły. Wszystko, co nowe jest dla nas interesujące i fascynujące. Podróż w daleki zakątek świata to także sprawdzian, jak zachowamy się w nowym miejscu i czy będziemy umieli dopasować się do istniejącego porządku.
Czas na wymarzonej podróży zatrzymuje się. Przenosimy się w inną czasoprzestrzeń. Chcemy odciąć się od codziennych problemów i zmartwień, aby móc w pełni się zrelaksować. Niezależnie, czy wybierasz się w podróż przez biuro czy organizujesz ją na własną rękę, nie zapominaj, że tylko bezpieczny pobyt w zagranicznym miejscu pozostawi w Twoim życiu niezwykłe wspomnienia na całe życie. O czym zatem powinniśmy pamiętać, wybierając się do egzotycznego kraju, takiego jak Meksyk czy Tajlandia? Przede wszystkim o ubezpieczeniu turystycznym.
Załóżmy, że razem z koleżankami udało Wam się znaleźć bilety w okazyjnej cenie do Tajlandii. Jesteście zachwycone i nie możecie się doczekać. Dokonałyście już wszystkich rezerwacji i teraz oczekujecie tylko na dzień wylotu. Jednak czy pamiętałyście także o ubezpieczeniu turystycznym?
Jestem młoda i nic mi się pewnie nie stanie. Niestety to przekonanie bardzo często jest błędne i może nas zgubić. Niezależnie od wieku może nam się przytrafić nieszczęśliwy wypadek, nagła choroba lub kradzież. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji.
Egzotyczne, rajskie wakacje – na co powinniśmy uważać?
Po pierwsze, zdecydowanie warto zwracać uwagę na to, co jemy. W takich krajach jak Kenia czy Meksyk kuchnia mocno różni się od polskiej, do której nasz organizm jest przyzwyczajony. Należy jeść w sprawdzonych miejscach, w których jesteśmy pewni, że jedzenie przygotowywane jest higienicznie.
Po drugie, bardzo często wyjeżdżając za granicę, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń i problemów zdrowotnych, na które możemy trafić. Jak wiemy, najczęściej w krajach azjatyckich czy afrykańskich możemy zapaść na choroby, takie jak tężec, żółta gorączka, malaria, zapalenie wątroby. Należy uważać także nawet na najdrobniejsze skaleczenia i zadrapania, dlatego regularnie trzeba dbać o higienę osobistą i unikać picia wody z niesprawdzonego źródła.
Po trzecie, wysokie temperatury, do których w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni, mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego powinniśmy unikać picia alkoholu i ograniczyć wysiłek fizyczny.
To tylko przykładowe sytuacje. Jak wiemy, nawet podczas krótkiego urlopu może dojść do wielu innych nieszczęśliwych sytuacji. Kradzież, wypadek na rowerze, zatrucie i wiele innych pechowych zdarzeń. Wyobraź osobie sytuację, że wybierasz się z rodziną na wczasy na Kubę. Wysokie temperatury spowodowały, że dostałeś udaru słonecznego i natychmiastowo potrzebujesz interwencji lekarza. Nie wykupiłeś ubezpieczenia turystycznego. Masz tylko kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) . Jednak najbliższym miejscem, gdzie możesz uzyskać pomoc jest przychodnia prywatna, w związku z czym EKUZ nie działa, bo nie jest to placówka publiczna - odpowiednik polskiego NFZ. Koszty pomocy i ewentualnego dłuższego procesu leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Z wybranym wariantem ubezpieczenia, nie będziemy musieli martwić się o pieniądze (sprawdź ubezpieczenie turystyczne w SINGAL IDUNA).
Jeżeli wykupimy odpowiedni wariant ubezpieczenia turystycznego, nie tylko będziemy mogli skorzystać z interwencji lekarza, lecz także, jeśli to będzie koniecznie możemy otrzymać transport medyczny. Załóżmy, że niefortunnie poślizgnęłaś się schodząc ze schodów podczas jednej z wycieczek za miasto. Nie wiesz co się stało – może to tylko zwichnięcie albo poważne złamanie. W każdym razie, nie jesteś w stanie wrócić do domu o własnych siłach. Natychmiastowo potrzebujesz pomocy lekarza.
Zwykle na zagraniczne podróże zabieramy cenny sprzęt. Na przykład aparat czy kamerę, aby uwiecznić wspólnie spędzone z bliskimi chwile. Dlatego powinniśmy pomyśleć także o ubezpieczeniu drogocennych rzeczy np. telefon czy laptop. Kompleksowe ubezpieczenie sprzętu elektronicznego na wypadek kradzieży, pozwoli nam odzyskać pieniądze. Na przykład w SIGNAL IDUNA możemy standardowe ubezpieczenie turystyczne uzupełnić o dodatkowe ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. Ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się także w przypadku zguby lub kradzieży ważnych dokumentów.
Jak mówi znane powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony. Radzimy, aby niezależnie od wieku, od kierunku podróży oraz od długości trwania wyjazdu – wykupić ubezpieczenie turystyczne. Często zbyt bardzo sobie ufamy i jesteśmy przekonani, że nie doprowadzimy do żadnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Tak jak jadąc samochodem, musimy liczyć się z tym, że to inni kierowcy mogą być sprawcami naszego wypadku. Dlatego wykupienie chociaż standardowego ubezpieczenia turystycznego może uchronić nas od nieszczęśliwego zdarzenia.