Reszta Świata

Chiny

Chiny to jeden z wymarzonych kierunków na podróż. Niezwykła kultura, język, kuchnia oraz architektura wszystko to sprawia, że Państwo Środka fascynuje i przyciąga. Odkąd połączenia lotnicze pozwalają na jeszcze bardziej komfortowe loty wyprawa do Chin to kwestia decyzji, zakupu biletów i przygotowań. O czym warto pamiętać wybierając się do tego kraju?

 

Planując wyjazd poza Europę warto przynajmniej w podstawowym stopniu zapoznać się z informacjami dotyczącymi danego miejsca i przygotować się w kwestiach, które mogą okazać się później problematyczne. Podobnie jest z Chinami, bo choć to kraj jak najbardziej cywilizowany i bezpieczny to zawsze warto być gotowym na nieprzewidziane zdarzenia. Obecnie do jednego z największych krajów na świecie dolecimy bezpośrednio na linii Warszawa-Pekin. Loty obsługuje polski LOT oraz chiński Air China. Przystępnych biletów warto szukać w wyszukiwarkach internetowych specjalizujących się w selekcjonowaniu najbardziej atrakcyjnych cenowo lotów.

Zadbaj o zdrowie

O ile większość produktów można kupić na miejscu to kwestie zdrowotne zawsze należy potraktować poważnie i jeszcze przed wylotem zakupić ubezpieczenie. Warto także zapewnić sobie zapas dodatkowej gotówki, aby w razie konieczności, gdy nasza polisa nie zostanie zaakceptowana opłacić leczenie i na podstawie rachunków uzyskać zwrot kosztów od ubezpieczyciela.

Jeśli mowa o zdrowiu nie można pominąć kwestii szczepień. Choć w Chinach nie są wymagane, jak przed każdą egzotyczną podróżą zaleca się wykonać pakiet szczepień podstawowych, czyli przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi i polio oraz ewentualnie wściekliźnie. Do apteczki koniecznie zapakujmy też leki przeciwbólowe, na przeziębienie, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaże oraz lekarstwa, które przyjmujemy na stałe. W Chinach nie znajdziemy znanych nam w Europie aptek, a wiele dolegliwości leczy się medycyną tradycyjną.

Wiza i pieniądze

Zanim wyjedziemy zapoznajmy się też z kwestią wizy i waluty. O wizę ubiegamy się w Konsulacie Generalnym ChRL w Gdańsku lub w Ambasadzie ChRL w Warszawie. Przeważnie czekamy na nią 7-14 dni roboczych. Walutą w Chinach jest juan, który powinniśmy bez problemu wypłacić z bankomatu na miejscu. Warto upewnić się przed wyjazdem czy nasz bank pozwala na operacje kartą w Chinach. W miejscach usługowych płatność kartą nie jest zbyt popularna, dlatego najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Możemy zabrać ze sobą dolary, które na miejscu w banku wymienimy na juany.

Internet i adapter

Na miejscu po wylądowaniu warto kupić chińską kartę SIM. W hotelach dostępne jest bezpłatne wi-fi, jednak internet znacznie różni się od tego znanego nam na co dzień. Na próżno szukać w nim wyszukiwarki Google czy portali takich jak: Facebook czy YouTube. Jeśli chcemy skorzystać z tych portali, to jeszcze w Polsce warto zainteresować się aplikacją VPN, która pozwala obejść restrykcje. Na miejscu jej instalacja może być już niemożliwa. Szczegółowo ten problem opisuje serwis DobryVPN.pl.

Z praktycznych przedmiotów dobrze jest zabrać ze sobą adapter do gniazdka. Co prawda w hotelach raczej powinniśmy znaleźć ich europejską wersję, ale gdy będziemy chcieli doładować telefon czy komputer w innym miejscu może okazać się to problematyczne.

Tematy: