Reszta Świata

Gdzie pojechać na wakacje?

Egipt, Grecja, Turcja czy może kraje egzotyczne? Preferencje polskich turystów na przełomie ostatnich lat bardzo się zmieniły. Dotychczasowe kierunki Afryki północnej z roku na rok tracą w oczach biur podróży, jednak to wcale nie znaczy, że Polacy rezygnują z wakacji. Które destynacje są więc teraz na topie?

Czemu chcemy spędzać wakacje gdzieś indziej?
Jest kilka aspektów, które determinują zmianę preferencji polskich turystów. Kilka lat temu triumfy święcił Egipt oraz Tunezja. Jednak ze względu na arabską wiosnę i ciągle niestabilną sytuację w tych krajach, turyści zaczęli szukać innych miejsc na spędzenie wakacji. Problemy miała także Grecja, ze względu na liczne strajki spowodowane kryzysem gospodarczym, jednak wszystko wygląda na to, że kraj ustabilizował się – świadczy za tym coraz większa liczba osób kupujących wycieczki do Grecji (w szczególności na greckie wyspy).

W obecnym sezonie turystycznym kraje arabskie nadal są w odwrocie, starają się jednak przyciągać turystów coraz niższymi cenami noclegów w hotelach, a co za tym idzie niższymi cenami wycieczek w biurach podróży. Każdy, kto planuje wyjazd na wakacje do Egiptu powinien odwiedzić portal Travelmaniacy.pl, w którym znajdzie praktyczne porady oraz fotorelacje z wycieczek do egipskich kurortów wypoczynkowych.

Kolejnym powodem poszukiwania nowych destynacji jest fakt, iż osoby aktywnie podróżujące już dawno zwiedziły Egipt, Grecję, Turcję czy Hiszpanię i poszukują innych miejsc, które dostarczą nowych wrażeń.

Najnowsze trendy
O tym, że Egipt staje się coraz mniej popularny już pisaliśmy. W bieżącym sezonie nadal na topie pozostaje Grecja. Z pewnością dzięki temu, że oferuje wypoczynek na wielu wyspach, jak np. Kreta, Kos czy Zakynthos, z których każda z nich oferuje inne warunki wypoczynku. Bardzo popularne są obecnie także wakacje w Hiszpanii, w szczególności na Wyspach Kanaryjskich.

Nie da się jednak zauważyć, że Polacy oczekują czegoś jeszcze więcej. W biurach podróży można zaobserwować coraz większe zainteresowanie egzotycznymi destynacjami. Wyjazd do Wenezueli, na Kubę czy do Kenii to już nie jest coś niedostępnego. Jednak z pośród wszystkich egzotycznych miejsc prym wiedzie Tajlandia, która przyciąga swoją kulturą, kuchnią oraz przyjaznymi mieszkańcami.

Czy kraje arabskie powrócą do łask?

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli w tak bardzo popularnym niedawno Egipcie nadal będzie dochodziło do zamieszek, to nawet znaczne obniżanie cen nie zachęci turystów do odwiedzin tego kraju. Któż bowiem będzie kupował przysłowiowego „kota w worku”? Planując wypoczynek chcemy mieć pewność, że dojdzie on do skutku. I co z tego, że kurorty wypoczynkowe, takie jak Sharm el Sheikh, Hurghada czy Taba są teoretycznie bezpieczne, jeśli wisi nad nimi widmo zamieszek. Jak widać po statystykach – turyści wolą zapłacić trochę więcej i mieć pewny i spokojny długo oczekiwany urlop.