Porady - Warto wiedzieć

Sprzęt turystyczny do trekkingu

Trekking - forma aktywności fizycznej, którą definiujemy jako górską wędrówkę, gdzieś pomiędzy turystyką pieszą, a wspinaczką. Jaki sprzęt turystyczny powinniśmy zabrać na taką wyprawę? Bardzo ważnymi produktami są trwałe namioty, wykonane z lekkich i wyjątkowo wytrzymałych materiałów. To one są niezbędne w przypadku organizacji kilkudniowej wędrówki po terenach dość słabo zaludnionych. Solidny namiot to wytrzymały dach nad głową, z którego można skorzystać w trakcie długiej wyprawy. Jest on jednocześnie doskonałym rozwiązaniem dla młodych podróżników, dla których bardzo ważna jest oszczędność w czasie każdej podróży. Moda na piesze wycieczki oraz wyprawy trekkingowe  sprawiła, że sklepy ze sprzętem sportowym są w stanie  zaoferować nam sprzęt turystyczny coraz wyższej jakości.

Sprzęt turystyczny to również szeroki wybór śpiworów oraz mat turystycznych. Trudno wyobrazić sobie biwak bez ich obecności. Równie istotny jest tu również sprzęt kuchenny pozwalający na sporządzanie ciepłych posiłków w trakcie biwaku. Specjalne kuchenki turystyczne, niewielkie butle z gazem oraz komplety lekkich naczyń to podstawowe wyposażenie dla turystów marzących o biwaku z dala od miasta.  Ale sprzęt turystyczny to nie wszystko.

Równie ważna jest odzież turystyczna. Najbardziej istotne są tu dobre buty. Obuwie turystyczne musi dobrze trzymać stopę i jednocześnie  zabezpieczać kostkę. Bardzo ważna jest tu również solidna podeszwa. Musi ona zabezpieczać przed pośliźnięciem oraz chronić nogę przed wstrząsami.

Im dalsza wyprawa, tym ważniejsze staje się odpowiednie obuwie turystyczne. Odzież turystyczna to jednak nie tylko buty. Ważna jest też bielizna termoaktywna, solidne i przewiewne spodnie oraz chroniąca przed wilgocią kurtka. Istniejące obecnie na polskim rynku sklepy ze sprzętem sportowym mają w swej ofercie coraz szerszy wybór takiej właśnie odzieży. W efekcie przygotowanie się do dalekiej wyprawy staje się zadaniem coraz łatwiejszym. Lepiej zakupić i dobrać odpowiedniej jakości sprzęt, który posłuży na wiele wypraw, niż zakupach niskiej jakości produktów, a wtedy bez obaw możemy cieszyć się fantastycznymi wyprawami trekkingowymi.

Co zabrać na wycieczkę trekkingową w góry (lista):

  • Specjalna odzież turystyczna (buty trekkingowe, bielizna termoaktywna, kurtka
  • Kuchenny sprzęt turystyczny (palnik, naczynia)
  • Plecak- wytrzymały, lekki, pakowny
  • Jedzenie (Prowiant)
  • Namiot
  • Śpiwór
  • Materac dmuchany / mata turystyczna
  • Przydatne dodatki: czołówka, power bank, aparat, kominiarka, środki higieny