Porady - Warto wiedzieć

Sezon wiosenno letni już tuż tuż, to moment w którym wielu z nas wyciąga rower i planuje przejażdżki. Przed wyruszeniem w drogę, oprócz sprawdzenia ciśnienia w oponach i ich zużycia należy dokładniej sprawdzić stan techniczny roweru.

  • Powinniśmy dokładnie obejrzeć ramę, czy aby na pewno nie występują na niej pęknięcia. Gdy rama jest popękana, bądź pokrzywiona należy ją niezwłocznie wymienić na nową. Jest to kosztowny zabieg i większość osób wybierze zakup nowego roweru. Niestety niektórzy będą zapewne prostować i spawać starą, co jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika. Rower po takim zabiegu jest jak tykająca bomba zegarowa i prędzej czy później złamie się w miejscu naprawy, ewentualnie 2cm dalej z powodu przegrzania materiału przy spawaniu.
  • Wskazane jest również, aby sprawdzić stan naszych obręczy, szczególnie gdy mamy hamulce szczękowe, które niestety je wycierają. Na obręczach najczęściej znajdują się specjalne rowki, do sprawdzenia zużycia, jeśli już zanikają to trzeba wymienić obręcze na nowe
  • warto przy okazji przejrzeć również klocki hamulcowe oraz linki z pancerzami czy są w dobrym stanie.
  • Kolejna sprawa to układ napędowy, który powinien być wyczyszczony, wyregulowany i przesmarowany (zębatki, łańcuch i przerzutki). Łańcuch nie powinien nam sam przeskakiwać po zębatkach, ani spadać. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy rozpędzamy rower wstając z siodełka, taki przeskok łańcucha zazwyczaj kończy się spadnięciem jednej z naszych stóp i kontuzją kostki, a także zsiniaczoną i okaleczoną łydką.
  • Ponadto należy posprawdzać również, czy kierownica i mostek są dobrze dokręcone.
  • Gdy planujemy wieczorne wyjazdy, warto zaopatrzyć się w porządne lampki rowerowe, które nie będą gasły z powodu wstrząsów oraz będą dobrze oświetlać nam drogę.
  • Dla zwiększenia naszej widoczności można okleić ramę roweru specjalnymi taśmami odblaskowymi, które zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze
  • dla osób chcących mieć pewność co do stanu technicznego roweru, możemy zawieźć go po prostu na przegląd techniczny do serwisu (koszt od kilkudziesięciu do 100 zł)
  • warto pamiętać również o odpowiednim ubiorze (szczególnie zwrócić uwagę na buty oraz kask) http://przeglad-turystyczny.pl/sprzet/107-w-co-sie-ubrac-na-rower

Życzymy udanych i bezpiecznych wypraw rowerowych