Porady - Warto wiedzieć

Podczas wyjazdu, zadbanie o nasze bezpieczeństwo jest rzeczą podstawową. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej, o wiele bardziej będziemy mogli skupić się nad tymi przyjemnymi aspektami wyjazdu.  Oto najważniejsze porady, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam jak i naszej rodzinie.

  • 1.    Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić podczas podróży. Odpowiednie ubezpieczenie, gwarantuje nam nie tylko odpowiednią pomoc, ale przede wszystkim nie naraża nas na późniejsze, często wysokie koszty.
  • 2.    Weź odpowiednią ilość pieniędzy. Dowiedz się ile kosztuje jedzenie, transport, czy wstęp do atrakcji wartych zwiedzania. Kiedy już będziesz miał obliczoną odpowiednią kwotę, dodaj do niej, około 20%, aby mieć pewność, że jesteś przygotowany na nieprzewidziane wydatki. Przede wszystkim, kontroluj wydatki. Nie ma nic gorszego, niż wydanie wszystkich funduszy na długo przed końcem podróży.
  • 3.    Telefon, ładowarka, środki na koncie. W tych czasach to jedna z najważniejszych i najbardziej przydatnych rzeczy. Potrzebujesz taksówki, najbliższej apteki, czy po prostu wezwać pomoc, to jedno urządzenie zapewnia te oraz wiele więcej możliwości.
  • 4.    Poszukaj odpowiednich informacji o miejscu, do którego się wybierasz. Informacje o kulturze, zagrożeniach lub pogodzie, dadzą Ci lepszy obraz miejsca, w którym będziesz, jednocześnie pozwalając przewidzieć i przygotować się na wszelkie ewentualności.
  • 5.    Bądź czujny. Na turystów często czekają dodatkowe zagrożenia w postaci innych osób, które chcą ich wykorzystać lub oszukać. Zwracaj uwagę na zbyt dobre okazje lub podejrzane zachowanie. Nic tak nie zwraca uwagi jak uśmiechnięty turysta w białych skarpetkach i sandałkach (o Polacy przyjechali!) z drogim aparatem w ręku i pokaźnym portfelem wystającym z kieszeni kwiecistych spodenek. W tym momencie niemal natychmiastowo stajemy się potencjalnym celem  naciągaczy i kieszonkowców, których towarzystwa wolelibyśmy pewnie jednak nie zaznać. Staraj się unikać noszenia ze sobą wielkich plecaków i toreb, które mogłyby świadczyć o ich pokaźnej zawartości. To wabik na wszelkich rodzajów rabusi. Wychodząc z bezpiecznego hotelu/domku/namiotu nie bierz e sobą zbyt dużo pieniędzy lub też wybieraj kartę kredytową, którą w razie potrzeby mógłbyś zablokować. Zaopatrz się w skany swoich dokumentów takich jak paszport i dowód osobisty. Po przyjeździe zapytaj jakąkolwiek osobę, których dzielnic w mieście byłoby najlepiej unikać. Przyswój sobie mapę okolicy oraz najważniejsze punkty takie jak położenie szpitala czy posterunku policji. Na zakupach zawsze pytaj z góry o cenę, by nie zostać później niemile zaskoczonym. Aparat i telefon noś w specjalnej torbie lub na ramieniu. Poruszaj się w większej grupie, dobrym pomysłem byłoby też wynajęcie przewodnika przy zwiedzaniu nieznanych terenów lub zabytków. Poza tym informacja turystyczna również powstała w jakimś celu – nie zapominaj, że krótki telefon jest lepszy niż trzygodzinne błąkanie się po nieznanym miejscu.