Porady - Warto wiedzieć

Czy oszczędzanie wyklucza możliwość spędzania wakacji w modnych i luksusowych kurortach? Wcale nie. Istnieje wiele sposobów na to, by podróżniczą pasję pogodzić z troską o domowy budżet. Nawet korzystając ze wszystkich udogodnień, można zwiedzać świat, cieszyć się wygodą podróży i spędzać czas w dobrze wyposażonych apartamentach. Pytanie: jak to zrobić?

Sposobów na tanie podróże jest wiele. Doświadczeni turyści mają swoje sprawdzone sposoby, dzięki którym w przystępnej cenie korzystają ze wszelkich dostępnych dla nich atrakcji. Jedni opierają się na licznych kartach i legitymacjach, które pozwalają na korzystanie turystom z atrakcyjnych zniżek w wielu rejonach świata. Jedną z takich kart jest Międzynarodowa Legitymacja Studencka, która już pod koniec lat 60. XX wieku ułatwiła życie młodym, ciekawym świata ludziom. Wielkie zasługi ma też Karta Międzynarodowej Wymiany Studentów oraz Karta Euro26. To rozwiązania dla młodych. Starsi mogą korzystać z innych rozwiązań, np. z Legitymacji Międzynarodowej PTSM. Ten dokument to gwarancja zniżek w dobrze znanych i popularnych na całym świecie schroniskach młodzieżowych. Są i tacy, który korzystają z ofert biur podróży, a w szczególności z promocji typu „last minute”. Mogą oni w niższej cenie korzystać z tych samych usług, co turyści kupujący wczasy ze znacznym wyprzedzeniem.

Turystyka, której celem jest zwiedzenie świata za możliwie jak najniższą cenę, to jednak przede wszystkim turystyka indywidualna. Korzystając ze zniżek w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych można sporo zaoszczędzić. Można postawić również na pobyt w mniej wygodnych, za to znacznie tańszych hostelach oraz schroniskach młodzieżowych. Coraz taniej można wynajmować także domy oraz prywatne mieszkania, a do wielu nowości w świecie turystyki wkracza... wymiana mieszkań na okres wakacji. Takie rozwiązania pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów wakacyjnego wyjazdu, bez konieczności rezygnowania z wygody i komfortu.

Coraz taniej można też przemieszczać się po świecie. Niższe ceny przelotów, bilety lotnicze oferowane z atrakcyjnymi zniżkami to tylko początek rewolucji, dzięki której tanie podróże przestają być płonnym marzeniem. Korzystając umiejętnie ze zniżek można taniej podróżować koleją oraz promami. Można też za niewielkie pieniądze zwiedzać świat własnym wozem. Własny „dom na kółkach” nadal cieszy się popularnością w Europie, a najlepszym obszarem dla camperów są kraje skandynawskie.