Porady - Warto wiedzieć

Przemierzając świat autostopem, pociągiem, samolotem, czymkolwiek - adrenalina wzrasta. Kiedy spotykają nas niespotykane, nieprzewidziane przygody, podróż staje się jeszcze bardziej fascynująca i magiczna,. A co w sytuacji, kiedy podczas podróży poznajemy fantastycznych ludzi? Wtedy nasza podróż staje się wręcz baśnią. Jak zorganizować baśniową podróż?

Przede wszystkim, pierwsze, co musimy zrobić, to zaopatrzyć się w dobry namiot, dobry śpiwór i dobry plecak, który pomieści wszystkie niezbędne nam rzeczy. Czyli, żebyśmy mieli wszystko w plecaku, mieli w czym i pod czym spać. Trochę gotówki na czarną godzinę i na przetrwanie okresu podróży i możemy zaczynać. Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od wyjścia z domu i skierowania się na trasę szybkiego ruchu. Trasę wybieramy na podstawie mapy, którą mamy ze sobą. Pamiętajmy, że mapa nie parzy, ona co najwyżej zagrzewa do podróży. Niektórzy na widok samej mapy już się pakują. Na trasie łapiemy autostop machając prawą ręką z góry do dołu i cierpliwie czekamy, aż ktoś nas zabierze. Jak już jedziemy w samochodzie nawiązujemy dialog z kierowcą, jeśli on sobie tego oczywiście życzy. Zdarzają się tacy, którzy z różnych przyczyn nie chcą rozmawiać. Ale podróż sama w sobie nie stanie się baśnią dopóki nie nadamy jej baśniowego tonu. Jak nadać podróży baśniowy ton? Oto trzy praktyczne porady.

Nie planuj podróży, daj się ponieść tam, gdzie Cię poniesie los. Taka forma wycieczki spontanicznie przyciąga niezapomniane przygody i fantastycznych ludzi. Co to znaczy nie planuj? Np. jak złapałeś autostop, wysiądź tam, gdzie musisz, a nie tam, gdzie chcesz i zobacz, gdzie Cię zawiezie kolejne auto. Masz gwarancję, że każde miejsce będzie dla Ciebie nowe i, co za tym idzie fantastyczne. Pamiętaj, że masz ze sobą namiot, śpiwór, plecak turystyczny i trochę gotówki, więc nic Ci nie grozi. Cały czas masz gdzie spać i praktycznie co jeść.

Spędź noc w szczerym polu pod gwiazdami. Podróże to nie tylko hotele, pensjonaty i biura podróży. Właśnie przypadkowy nocleg w polu, na plaży czy innym nietypowym miejscu nadaje podróży baśniowy ton. Oczywiście wszystko należy robić w granicach rozsądku, należy w jakimś stopniu zadbać o własne bezpieczeństwo, np. nie spać w parku miejskim – przynajmniej nie w Polsce – czy w innych miejscach, w których grozi nam realne niebezpieczeństwo. Ale nocleg na pięknie rozciągającym się polu z widokiem na horyzont rozświetlony łuną dalekiego miasta to magia. Magia przyprawiona orkiestrą świerszczy, rozciągających się na niebie gwiazd i czystym zapachem natury. To wspaniałe gratisy nieplanowanej podróży. To są właśnie gratisy, które czynią podróż baśniową i o wiele tańszą niż podróż tradycyjna.

Rozmawiaj z nowo poznanymi ludźmi, poznasz nowe punkty widzenia, dowiesz się czegoś nowego. Specyfiką rozmowy z nowo poznanym człowiekiem jest fakt, że powie on tobie więcej, niż swoim znajomym, będzie zadziwiająco szczery. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie ten człowiek już więcej Cię nie zobaczy, więc korzysta z okazji zwierzenia się – czego potrzebuje każdy człowiek - z tego, co mu leży na sercu. Masz okazję wysłuchać naprawdę fascynujących historii, a po powrocie do domu opowiadać je komu zechcesz, ale przede wszystkim – masz co wspominać.

Na koniec warto powiedzieć – rozmawiaj, korzystaj, spróbuj, nie czekaj. Baśniowa podróż jest na wyciągnięcie Twojej ręki i Twojego portfela.